Cefapac, czyli blister z kartonu

17/05/2017
cefapac - blister z kartonu

Jeden z najczęściej używanych rodzajów opakowania na świecie - blister - może być teraz wytwarzany całkowicie z kartonu. Dwie główne korzyści to redukcja negatywnego wpływu na środowisko oraz łatwość, z jaką można otworzyć opakowanie.

Blistry zazwyczaj wiszą w sklepach na wieszakach. Składają się z kartonowego spodu oraz przezroczystego tworzywa sztucznego w przedniej części, co umożliwia przedstawianie produktów klientom. Norweski oddział Moltzaus opracował Cefapac, aby poprawić wydajność środowiskową opakowania oraz ułatwić jego otwieranie. Nowe opakowanie już zdobyło wiele nagród. - Nasze prace projektowe miały dwa punkty wyjściowe — wpływ na środowisko i prostotę otwierania - wyjaśnia Eirik Faukland, weteran w branży opakowań kierujący działem badań i rozwoju w Moltzau. - Aby obejść dobrze znany problem dużej trudności w otwieraniu plastikowych blistrów, podstawową ideą było zastąpienie tworzywa sztucznego kartonem. Unikatową cechą rozwiązania Cefapac jest zastąpienie wszystkich tradycyjnych zagięć perforacjami, które zapewniają pożądaną łatwość otwierania.

blister z kartonu - cefapac

Niemniej użycie perforacji w miejscu zagięć stwarza ryzyko, że tego typu połączenie nie będzie dostatecznie dobrze chronić zawartości opakowania. Dlatego też niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego kartonu.

- Doskonała wytrzymałość na rozdarcia kartonów Invercote jest wymaganym elementem opakowań o wysokiej jakości - zapewnia Faukland. - Krytyczne znaczenie ma wytrzymałość oraz wydajność materiału na różnych etapach konwersji i wypełniania.

Kolejną korzyścią dotychczas wyprodukowanych opakowań Moltzau jest fakt, że perforacje umożliwiają zwiększenie prędkości na liniach napełniania w porównaniu z liniami korzystającymi z przerw w opakowaniach z zagięciami.

Światowy lider w zakresie produkcji wosków narciarskich, firma Swix, obecnie używa opakowań Cefapac dla części swoich wosków i planuje rozszerzyć współpracę w tym zakresie. Innymi już dostępnymi na rynku produktami w opakowaniach Cefapac są opatrunki i leki sprzedawane bez recepty. Jesienią 2015 r. opakowanie Cefapac otrzymało skandynawską nagrodę w branży opakowaniowej, Scanstar. W roku 2017 opakowanie otrzyma nagrodę WorldStar od organizacji World Packaging Organisation.

Jako projektant opakowania Eirik Faukland zyskał szczere uznanie przedstawicieli szwedzkich i norweskich stowarzyszeń ds. reumatologii, które reprezentują osoby cierpiące na reumatyzm. Stowarzyszenia aktywnie zachęcają firmy w branży opakowaniowej do opracowywania rozwiązań, które pomogą jeszcze bardziej ułatwić otwieranie.