Korzystna dla przemysłu papierniczego uchwała PE

08/10/2016
przemysł papierniczy

Europejski przemysł papieru i tektury z zadowoleniem przyjął sprawozdanie Parlamentu Europejskiego przygotowane przez Christel Schaldemose dotyczące wykonania rozporządzenia ramowego w sprawie materiałów mających kontakt z żywnością (Framework Regulation on Food Contact Materials). Łańcuch wartości opakowań opartych na papierze wspiera silne wezwanie Parlamentu do opracowania środków specyficznych dla papieru i materiałów tekturowych.

Tylko 4 z 17 materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością znajduje się obecnie na liście środków objętych szczególnymi zasadami bezpieczeństwa w UE. Są to tworzywa sztuczne, ceramika, celuloza regenerowna oraz materiały inteligentne i aktywne. Potrzebne są zatem zharmonizowane zasady dla wszystkich materiałów mających kontakt z żywnością, mówią posłowie do Parlamentu Europejskiego (MEP) oraz przedstawiciele europejskiego przemysłu papierniczego.

W sesji plenarnej w dniu 6 października 2016 oddano 559 głosów za i tylko 31 przeciw przyjęciu sprawozdania w sprawie materiałów mających kontakt z żywnością przedstawionego przez Christel Schaldemose, eurodeputowaną i członkinię komitetu Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Uchwała jest niewiążąca, ale ma na celu nakłonić Komisję Europejską do zmiany obecnych przepisów i zagwarantować, że materiały, które są w bezpośrednim kontakcie z żywnością są bezpieczne.

- Biorąc pod uwagę częstość występowania opakowań do żywności na rynku UE oraz ryzyko, że mogą one stanowić dla zdrowia ludzkiego, Komisja Europejska powinna opracować szczególne środki bezpieczeństwa dla materiałów opakowaniowych z papieru i tektury, lakierów i powłok, metali i stopów, farb drukarskich i klejów - relacjonują eurodeputowani.

Papier i tektura są najbardziej trwałymi materiałami służącymi do produkcji opakowań w Europie. Opakowania papierowe są numerem jeden jeśli chodzi o żywność, rocznie produkuje się ich 13,8 milionów ton.

Dobrze funkcjonujący rynek wewnętrzny ma kluczowe znaczenie dla przemysłu papierniczego, jego klientów i konsumentów. Jednakże do tej pory, konkretne środki dotyczące kontaktu z żywnością zostały opracowane wyłącznie dla trzech materiałów (tworzywa sztuczne, ceramika i regenerowana celuloza), a także dla opakowań aktywnych i inteligentnych. W przypadku braku wspólnych przepisów UE, rozbieżne środki krajowe są obecnie poważnym utrudnieniem w funkcjonowaniu rynku wewnętrznego. Te niespójności wywołały prawne wątpliwości i ryzyko dla całego łańcucha wartości, jak również podkopują zaufanie konsumentów do bezpieczeństwa żywności.

Przemysł papierniczy zawsze stawiał bezpieczeństwo konsumentów na pierwszym miejscu i wyznaczał światowej klasy standardy w produkcji bezpiecznych materiałów opakowaniowych. Nie może to jednak zastąpić roli ustawodawcy w określaniu poziomu równych szans i ogólnoeuropejskich poziomów bezpieczeństwa.

W ostatnich latach przemysł intensywnie inwestuje w badania naukowe i prowadzi ambitną pracę nad wspieraniem przyszłego środka prawnego co intensywnie rozwija wytyczne dotyczące materiałów do kontaktu z żywnością. Możemy opierać się na najnowszej wiedzy naukowej, możliwościom technicznym w przemyśle i podejściu Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności w celu zapewnienia wysokiego poziomu ochrony konsumentów w całej Europie.