Recykling papieru w Europie na rekordowym poziomie

23/10/2016
recykling papieru w Europie

Od 2000 roku europejski przemysł papierniczy wykazuje swoje zaangażowanie w zwiększenie poziomu recyklingu i łączy wysiłki w celu usunięcia przeszkód utrudniających recykling papieru. Dlatego w 2011 roku sygnatariusze Europejskiej Deklaracji dotyczącej Recyklingu Papieru (The European Declaration on Paper Recycling) zadeklarowali swoje zobowiązanie do osiągnięcia recyklingu papieru na poziomie 70% do 2015 r.

Cel został osiągnięty, a końcowe efekty przerosły wstępne oczekiwania. Jak informuje Eurpejska Rada Makulatury (The European Recovered Paper) w 2015 roku 71,5% papieru zużywanego w Europie zostało poddane recyklingowi, co odpowiada 1,2 mln ton i przekracza zamierzone 70%. Zużycie papieru nieznacznie wzrosło w porównaniu do roku 2014, osiągając 82,5 mln ton. W porównaniu do roku bazowego Deklaracji (2010), zbieranie i recykling papieru wzrosły o 1,4%, co odpowiada 0,8 mln ton papieru.

Biorąc pod uwagę okres Deklaracji jako całość, widzimy znaczny wzrost poziomu recyklingu w pierwszej połowie tego okresu, ale od tamtego czasu kurs się ustabilizował. Obecne możliwości zbliżają się do maksymalnej granicy, ponieważ 22% zużytego papieru nie może zostać zebrane lub przetworzone np: tapety czy papier toaletowy.

Sytuacja ta związana jest ze zmieniającymi się wzorcami konsumpcji wpływającymi najbardziej na produkty papierowe najczęściej poddawane recyklingowi. Zużycie papieru gazetowego w 2015 roku nadal spadało. Podobnie, zwiększona konsumpcja kartonów z tektury falistej, drugiego najczęściej recyklingowanego produktu z papieru, tylko częściowo kompensuje wpływ na ogólny wskaźnik recyklingu zmniejszającej się konsumpcji papieru graficznego.

Pomimo ograniczonych możliwości dalszej poprawy poziomu recyklingu, wciąż stawiane są wyższe cele i jeszcze bardziej ambitne zobowiązanie na lata 2016-2020. Pozwoli to na dalszy rozwój przemysłu w celu osiągnięcia wyższych poziomów recyklingu.

W 2015 roku możemy również zauważyć pozytywne osiągnięcia na szczeblu regionalnym. Liczba krajów z poziomem recyklingu poniżej 60% spadła do 10, to o 2 mniej niż w roku 2010, ale o 1 więcej niż w 2014. W ciągu ostatniego roku liczba krajów przekraczających poziom 70% wyniosła 15, podobnie jak przed rokiem.

Na poziomie międzynarodowym, Europa nadal jest światowym liderem w dziedzinie recyklingu papieru, a kolejną pozycję zajmuje Ameryka Północna. Poziom recyklingu papieru w innych regionach świata ulega poprawie, ale zaczyna z niższych poziomów. W Europie, włókna papieru są ponownie wykorzystywane średnio 3,5-krotnie, podczas gdy średnia światowa wynosi tylko 2,4.

Podczas gdy UE omawia sposoby, aby przenieść się na gospodarkę cyrkuralną, recyklingowa pętla włókien papieru może służyć jako model wzorcowy. Recykling papieru jest przemysłem „Made in Europe”.

Przekłada się to na tworzenie wartości i możliwości pracy w Europie przy odnawialnym i najważniejszym europejskim surowcu, jakim jest drewno. Recykling papieru w Europie osiągnął poziom 71,5% w 2015 r. W porównaniu z rokiem poprzednim, całkowita ilość papieru zebranego i poddanego recyklingowi w branży papierniczej wzrosła o 1,5% do 59 mln ton i podobnie zużycie papieru wzrosło o 1,5% czyli 1,2 mln ton. W dłuższej perspektywie, recykling wzrósł o 47% (19 mln ton) od 1998 roku, roku bazowego dla pierwszego dobrowolnego zobowiązania określonego w The European Declaration on Paper Recycling.

W tym samym okresie konsumpcja wykazała znacząco różny i zmienny wzór: zwiększenie od 1998 do 2007 roku, spadek do początkowego poziomu w kolejnych latach, a dopiero potem lekki wzrost od 2013 roku. Państwa trzecie, głównie Chiny, zakupiły 9,4 mln ton netto (16%) z 59 mln ton do recyklingu poza regionem realizacji zobowiązań UE-28 oraz Norwegii i Szwajcarii.