Wpływ celulozy na jakość i koszt produkcji

01/10/2017
Wpływ celulozy na jakość i koszt produkcji

Firma Södra została poproszona o przeanalizowanie wpływu celulozy na jakość i koszt produkcji. Wyniki okazały się zaskakujące.

Co dwie głowy to nie jedna

Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku, kluczowe znaczenie ma efektywność kosztowa. Dla producentów włókna papierowego, celuloza jest główną składową kosztów produkcji. W przypadku producentów tamborów, celuloza może stanowić nawet 66% całkowitego kosztu. W ostatnich latach ceny ścieru liściastego w relacji do ścieru iglastego wahały się osiągając maksymalną różnicę około 200 dolarów za tonę. Nic dziwnego, że w okresie dużych różnic cenowych zaczęto stosować zamienniki. Jednakże włókna drewna liściastego i drewna iglastego nadają arkuszowi różne właściwości, a jeśli jakość ucierpi na tej zamianie, taki ruch może być szkodliwy.

Właśnie z tym dylematem, pod koniec 2014 roku, do Södra zgłosił się jeden z klientów. Chciał on opracować optymalny współczynnik drewna iglastego do drewna liściastego, aby zrównoważyć koszty i wydajność.

Peter Carlsson, Kierownik Produktu i Spraw Technicznych w firmie Södra był jednym z liderów zespołu: - To może się wydawać nielogiczne, ale dostawca ścieru iglastego może pomóc producentowi zredukować ilość używanego surowca. Wiedzieliśmy, że jest to kwestia wymagająca odpowiedzi i mieliśmy nadzieję, że dzięki współpracy będziemy mogli przyczynić się do wzrostu wydajności produkcji naszego klienta, co w efekcie przyniesie korzyści obu stronom.
peter carlsson sodra

Podejście wieloaspektowe

Projekt firmy Södra zawierał szereg aspektów, począwszy od porównywania i doradzania w zakresie dobrania kombinacji ścierów drzewnych, aż do mechanicznego testowania, czy edukacji.

Praca zaczęła się od porównania produktów klienta i konkurencji z szczęściu różnych rynków europejskich. Pobranych zostało 280 próbek. Testy włókna papierowego zostały wykonane w laboratorium klienta, podczas gdy zadaniem firmy Södra było analizowanie udziału drewna iglastego i liściastego przy pomocy testera włókien celulozy L&W (L&W Fiber Tester). Jak podkreśla Carlsson: - Możliwość analizowania zawartości ścieru iglastego i liściastego w celulozie jest prawdziwą zaletą, którą możemy zaoferować prawdopodobnie jako jedyni.
sodra laboratorium
W tym samym czasie próbki zostały przesłane z wytwórni z wielu krajów, a wyniki wprowadzone do bazy danych Södra, następnie przetestowane na rafinatorze LR-40 i poddane analizowane z użyciem wirtualnych narzędzi do rafinacji. - To sposób, żeby zobaczyć w naszym laboratorium co możemy osiągnąć poddając próbki rafinacji w różnych warunkach. Porównaliśmy je do wyników w młynie u klienta - wyjaśnia Carlsson. - Nasze narzędzia do rafinacji nie tylko pomagają sprawdzić czy klient otrzymuje jak najwięcej z posiadanych surowców, ale może także służyć do analizy innych mieszanek masy celulozowej i dostarcza optymalne rozwiązania, o ile proces można poprawić.
włókna sodra

Kilka wytwórni klientów Södra starało się wyeliminować drewno iglaste z mieszanki, lecz napotkano trudności wydajnościowe. Bez dodatku drewna miękkiego, wytworzone włókno może okazać się zbyt kruche po wytłoczeniu.

Przed przetworzeniem papieru przeprowadzono próby przy użyciu różnych ilości ścieru drzew iglastych dążąc do optymalnej wydajności i efektywności kosztowej. Celem było też ustalenie punktu krytycznego, w którym zbyt mała ilość drewna iglastego zaczyna wpływać na wydajność. Personelowi klienta zaoferowano ponadto prywatne szkolenie nt. "Włókna celulozowego" mające na celu budowanie cennej wiedzy na temat celulozy, jej właściwości i wkładu w gotowy produkt papierniczy. Przeprowadzone zostały także rozmowy z technikami firmy Södra i personelem obsługującym młyny.

- Przedsięwzięcie to wzmocniło naszą współpracę i podniosło jej poziom techniczny, który uważamy za wyjątkowy - mówi Carlsson. – Przeprowadziliśmy analizę drewna iglastego i drewna liściastego w arkuszu papieru na nowym poziomie i wprowadziliśmy innowacyjne narzędzia, takie jak symulator enzymów. Była to bezpośrednia odpowiedź na zapotrzebowanie klienta. Ponadto, przedsięwzięcie wymagało dużo dobrej woli, a to dodatkowo wzmocniło współpracę pomiędzy stronami.