25 lat produkcji i regeneracji wałków do maszyn w REMDRUK

15/01/2024
25 lat produkcji i regeneracji wałków do maszyn w REMDRUK

W listopadzie 2023 roku firma REMDRUK obchodziła 25-lecie swojej działalność. O produkcji i regeneracji wałków do maszyn rozmawiamy z Łukaszem Mączką, doradcą techniczno-handlowym w firmie REMDRUK.

Jakie były początki firmy REMDRUK i jak zmieniała się jej oferta na przestrzeni lat?

- Firmę 1998 roku założył Marian Mączka, mój tata. Początkowym profilem była działalność handlowa, od początku były to walce dla poligrafii, przemysłu opakowaniowego, papierniczego, meblowego, wszędzie tam, gdzie walce z powłokami gumowymi mają zastosowanie. Kolejnym etapem było zakupienie tokarki i zatrudnienie pierwszego tokarza, ponieważ powszechnym problemem wtedy jak i dziś są wpracowane czopy oraz gniazda łożyskowe w walcach, które przed wymianą powłoki na nową należy zregenerować.  Zakup tokarki umożliwił również wykonywanie nowych wałków stalowych, które można zagumować. Wraz z rozwojem firmy do oferty dodaliśmy chromowanie wałków chromem technicznym, a mając na wyposażeniu tokarki mogliśmy zacząć oferować nowe walce stalowe z powłokami gumowymi oraz chromowymi.

Dziś jesteśmy jedną z nielicznych firm na rynku polskim, które oferują zarówno produkcję wałków stalowych, jak i gumowanie wałków oraz tulei sleeves w jednym zakładzie. Kompleksowość oferty uzupełnia regeneracja wałków chromowych, regeneracja wałków poliuretanowych oraz regeneracja wałków i tulei anilox.

Jesteśmy firmą rodzinną, stosunkowo nieduża struktura firmy pozwala nam na indywidualne i elastyczne podejście do każdego klienta.

Jakie są główne branże, które korzystają z Państwa usług i jak dostosowujecie się do ich potrzeb?

- Regenerujemy wałki do maszyn z przemysłu opakowaniowego, poligraficznego, papierniczego raz drzewnego jak i innych, gdzie wałki gumowe mają zastosowanie…

Niezwykle ważne są dziś inwestycje w nowoczesne technologie. Jak dbają Państwo o rozwój parku maszynowego i jakie znaczenie ma to dla realizacji zamówień?

- W naszym parku maszynowym posiadamy szlifierki oraz tokarki konwencjonalne jak i CNC. Dbamy, aby nasz park maszynowy był nowoczesny- żadna z maszyn nie jest starsza niż 5 lat. W 4 kwartale 2023 roku zakupiliśmy 2 nowe tokarki, które pozwalają nam utrzymywać wysoką precyzję naprawy oraz wykonania nowych wałków. Możemy wykonywać nowe walce do długości 4000 mm oraz regenerować i gumować walce do długości 4900 mm.

Regeneracja wałków gumowych, produkcja nowych wałków jak i naprawa czopów wykonywane są w jednym zakładzie, bez konieczności zlecenia usługi firmom zewnętrznym.

park maszynowy Remdruk

Jak wygląda proces kontroli stanu technicznego wałków przed i po regeneracji?

- Po dostawie walca do regeneracji jest on sprawdzany przez nas pod kątem wypracowania miejsc łożyskowych oraz ogólnej kondycji rdzenia stalowego. Wszelkie nieprawidłowości są zgłaszane klientowi wraz z wyceną naprawy. W przypadku akceptacji najpierw regenerujemy cześć stalową, a następnie nakładamy powłokę.

W zakresie regeneracji i produkcji walców oraz tulei sleeves nasza oferta jest praktycznie kompleksowa. Do produkcji i regeneracji walców stosujemy wysokiej jakości komponenty od renomowanych dostawców w Europie. Niemieckie mieszanki firmy Kraiburg zapewniają wysoką jakość oraz powtarzalność procesu regeneracji walców.

Jakie są najczęściej stosowane rodzaje powłok i jak dobierają Państwo je do różnych zastosowań?

Guma to nadal najbardziej popularna powłoka, którą stosujemy. Oprócz powłok gumowych oferujemy również powłoki poliuretanowe oraz silikonowe.

Dobór odpowiedniego elastomeru jest uzależniony od funkcji wałka w maszynie oraz warunków jego pracy. Ważne, żeby klient podał nam chemię, która ma kontakt z gumą oraz temperaturę pracy wałka, mając te dane możemy dobrać optymalne rozwiązanie na niemal każdą aplikację.

wałki gumowe

Proszę powiedzieć coś więcej o wałkach chromowych, które również są w Państwa ofercie.

- Uzupełnieniem naszej oferty jest regeneracja oraz wałki chromowe. Oferujemy chromowanie wałków chromem technicznym nakładanym galwanicznie. Regenerujemy oraz wykonujemy nowe wałki lakiernicze chromowe, duktory wodne oraz walce kalandrujące. Twardość chromu wynosi 63 HRC. Oferowana chropowatość po szlifowaniu oraz polerowaniu chromu wynosi  Ra= 0,04 um, jest to powłoka lustrzana.

Oferujemy wałki lakiernicze do nakładarek Burkle, Sorbini, Giardania, Barberan, wałki do maszyn offsetowych (duktory wodne) do KBA, Heidelberg, Komori, Hamada czy Ryobi oraz inne walce chromowe stosowane w maszynach o maksymalnej średnicy fi 590 mm i długość 6000 mm.

wałki chromowe

W Państwa asortymencie można znaleźć także wałki oraz tuleje anilox.

- W naszej ofercie znajduje się regeneracja jak i nowe walce oraz tuleje anilox. Oferujemy aniloxy ceramiczne oraz aniloxy chromowe do maszyn drukujących, laminujących jak i innych nakładarek, wszędzie tam gdzie anilox ma zastosowanie.

Współpracują Państwo także z firmą SAUERESSIG SURFACES.

- Na terenie Polski jesteśmy wyłącznym przedstawicielem firmy SAUERESSIG SURFACES w zakresie regeneracji oraz sprzedaży wałków embossingowych do maszyn wykorzystywanych m.in przy produkcji papieru toaletowego, ręczników papierowych, chusteczek higienicznych czy serwetek.

Dostarczają  Państwo tuleje drukowe oraz listwy raklowe.

- Oferujemy tuleje drukowe wykonane z kompozytu przeznaczone zarówno do druku farbami wodnymi jak i rozpuszczalnikowymi.  Dla drukarni opakowań giętkich wykorzystujących farby na bazie rozpuszczalników oferujemy sleevy drukowe antystatyczne posiadające właściwości pozwalające na odprowadzenie ładunków.

W naszej ofercie znajdują się również listwy raklowe włoskiego producenta z 90-letnim doświadczeniem w produkcji wysokojakościowych listew raklowych wykonanych ze szwedzkiej stali. Oferujemy rakle do maszyn fleksograficznych, rotograwiury jak i druku offsetowego. Rakle oferujemy wykonaniu z lamelą lub bez. Oferujemy rakle wykonane ze stali węglowej, nierdzewnej jak i w wykonaniu ceramicznym. Oprócz rakli stalowych oferujemy również listwy raklowe plastikowe.

Państwa ofertę uzupełnia chemia dla drukarń.

- Jesteśmy dystrybutorem firmy ABC/ALLIED PRESSROOM PRODUCTS EUROPE SP. Z O.O. producenta chemii dla drukarni offsetowych oraz fleksograficznych. Oferujemy środki do czyszczenia aniloxów, polimerów oraz układów farbowych maszyn fleksograficznych jak również środki do mycia i pielęgnacji wałków do maszyn offsetowych.

Jakie są plany rozwoju firmy REMDRUK i jakie cele stawiają sobie Państwo na kolejne lata?

- Inwestycje w rozwój firmy. Rozbudowa infrastruktury firmy jak i parku maszynowego. Zdobywanie nowych rynków, to tak w dużym skrócie nasze plany.

Dziękujemy za rozmowę.