30 lat firmy ESTO - rozmowa z wiceprezesem Adamem Skałeckim

18/05/2023
30 lat firmy ESTO - rozmowa z dyrektorem operacyjnym Adamem Skałeckim

W tym roku upływa 30 lat od założenia w zachodniej części Polski, w uroczo położonym zakątku parku krajobrazowego w miejscowości Barlinek, firmy ESTO. Na przestrzeni lat firma ta rozwinęła się zarówno pod względem produkcyjnym, jakościowym i sprzedażowym, by dziś należeć do wiodących producentów opakowań tekturowych w Polsce. O trendach w branży opakowań tekturowych, sytuacji na rynku tektury falistej oraz perspektywach rozwoju rozmawiamy z Adamem Skałeckim, wiceprezesem spółki ESTO.

Jakie są główne zalety opakowań z tektury falistej w porównaniu z innymi rodzajami opakowań? Jakie są najnowsze trendy i innowacje w branży opakowań tekturowych?

Adam Skałecki: - Opakowania z tektury falistej mają wiele zalet w porównaniu do innych materiałów, jak na przykład plastik. Tektura falista to popularny wybór wśród producentów w zastosowaniu do produkcji opakowań. Tektura jest wytrzymałym materiałem, który chroni zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Tektura falista jest również w pełni biodegradowalnym materiałem, co oznacza, że nie zanieczyszcza środowiska naturalnego.

W obecnej zwiększonej świadomości ekologicznej, opakowania z tektury falistej są coraz bardziej pożądane przez konsumentów. Tektura, którą przerabiamy jest też lekkim materiałem, który pozwala na obniżenie kosztów transportu w porównaniu do innych materiałów jak plastik lub metal, tektura jest także dużo lżejsza, co wpływa na znaczne mniejsze koszty transportu oraz ograniczenie emisji CO2.

Jeżeli chodzi o trendy w branży to na pewno dużą popularnością cieszą się opakowania z recyklingu, które są wykonywane z przetworzonej tektury falistej, a także są ekologiczne i neutralne dla środowiska. W dalszym ciągu rozwijają się opakowania personalizowane, które są dostosowywane do indywidualnych potrzeb klienta, gdzie jest możliwość naniesienia dowolnej grafiki, loga, zdjęcia oraz innych elementów typowo pod indywidualne potrzeby klienta. Duży nacisk kładziony jest również na nieustanną automatyzację produkcji - nowe technologie mają w dalszym ciągu automatyzować produkcję, a tym samym zwiększać jej efektywność, zmniejszać koszty oraz ograniczać jej wpływ na środowisko naturalne, które nas otacza.

Motto firmy ESTO brzmi „ Z nami zapakujesz wszystko”. Jakie są główne obszary zastosowania opakowań tekturowych produkowanych przez Państwa Firmę? Dla jakich branż i sektorów kierują Państwo swoją ofertę? Jakie są główne zalety Państwa oferty produktowej w porównaniu z konkurencją?

- Nasze motto nie wzięło się znikąd, z nami po prostu zapakujesz wszystko. Nasz park maszynowy pozwala nam na naprawdę wiele. Mamy szeroki zakres naszych możliwości, nie skupiamy się na jednym produkcie czy też jednym sektorze gospodarki. Możemy wyprodukować opakowanie od pudełka jednostkowego na np. kubki ceramiczne do opakowania wielkogabarytowego (XXL, oktabiny).

Nasze opakowania są praktycznie w każdej branży: elektrycznej, e-commerce, automotive, sportowej, oświetleniowej, meblarskiej, spożywczej, AGD, rybnej, fullfilment i wielu innych. Patrząc pod względem produktu, który nasi klienci pakują, są to skrzynki na warzywa i owoce, opakowania klapowe w formacie XXL, Oktabiny, opakowania na telewizory, rowery, opakowania Shelf Ready Packaging (SRP), które są przystosowane i gotowe do umieszczenia na półkę sklepową przeznaczone do sprzedaży detalicznej, opakowania przystosowane gabarytowo do paczkomatów, opakowania do przewozu materiałów niebezpiecznych z certyfikatem UN i wiele, wiele innych.

Możemy wyprodukować praktycznie prawie każde opakowanie. Pozwala nam na to nasz park maszynowy, który z roku na rok jest modernizowany i ulepszany o nowsze technologię. Nasza jakość produktów jest niezmienna i w dalszym ciągu ESTO oferuje produkty najwyższej jakości personalizowane z indywidualnymi nadrukami dzięki nowoczesnym technologiom druku.

Współpracujemy też z najlepszymi dostawcami w branży, którzy gwarantują nam jakość surowca i niezawodność dostarczanych produktów oraz usług, co przekłada się na zadowolenie klientów i zwiększenie ich lojalności. Dzięki takiej współpracy możemy korzystać też z ich wiedzy i doświadczenia co pomaga nam w rozwoju nowych produktów i usług oraz optymalizacji procesów biznesowych.  

esto opakowania tekturowe

Jak wygląda proces produkcji opakowań tekturowych w Państwa Firmie? Jakie maszyny i technologie produkcji są wykorzystywane? Czy w ostatnim czasie pojawiły się jakieś nowości w tym zakresie?

- Proces produkcji opakowań w naszej firmie jest różny w zależności od aktualnych potrzeb klienta. Jak już wcześniej wspomniałem możemy wyprodukować dowolne opakowanie spersonalizowane pod indywidualne potrzeby klienta. Pozwala nam na to nasz park maszynowy, który obejmuje maszyny rotacyjne z możliwością drukowania w technologii fleksograficznej, posiadamy również maszyny typu boxmaker, inliner do produkcji opakowań klapowych, sztance płaskie, wklejarki tasiemek dla branży e-commerce. Opakowania również sklejamy na różnych maszynach do tego typu pudełek przystosowanych, kleimy jedno-, trzy-, cztero- punktowo oraz mamy możliwość klejenia opakowań z dwóch części.

Wykonujemy nadruki na opakowaniach w technologii fleksograficznej, z najwyższej jakości nadrukiem offsetowym jak i w technologii cyfrowej, która pozwala nam na wydrukowanie dowolnej grafiki nawet od jednej sztuki. W ostatnim czasie zainwestowaliśmy w kilka maszyn przetwórczych oraz w drukarkę cyfrową firmy DURST, która daje nam dużo większe możliwości druku niż mieliśmy poprzednio.

Jak dbają Państwo o jakość i bezpieczeństwo oferowanych produktów? Jakie certyfikaty lub normy jakościowe Państwo posiadają?

- Na pewno ważne jest, aby firma przestrzegała odpowiednich standardów jakości oraz bezpieczeństwa dotyczących oferowanych produktów. W ESTO obowiązują normy i standardy według ISO 9001:2015. Jakość surowca, który zamawiamy do produkcji jest badany na wejściu pod względem gramatury, kolorystyki oraz odchyłek zarówno wygięcia tektury jak i jej wilgotności. Często przy ograniczeniach kosztów przez producentów tektury widać zmiany w składach ich produktów, stąd musimy ich kontrolować, żeby produkt końcowy spełnił wymagania naszych klientów. Przetwarzany surowiec jest badany na każdym etapie produkcji pod względem jakości cięcia podczas sztancowania, w przypadku opakowań kaszerowanych z nadrukiem offsetowym półprodukt badany jest pod względem wilgotności, w przypadku procesu druku w różnych technologiach sprawdzane są odchyłki kolorystyczne czy też jakość samego drukowania.

W przypadku procesów wewnętrznych firmy i kontroli jakości stosujemy narzędzia lean menagment, które pomagają nam zminimalizować wady produkcyjne i zmaksymalizować wydajność procesów produkcyjnych, nasza mała fabryka opakowań stale rozwija się w tematyce ciągłego doskonalenia procesów wewnątrz firmy, w celu eliminacji marnotrawstwa. Firma posiada także certyfikat FSC, który zapewnia, że surowiec wykorzystywany do produkcji pochodzi z lasów, które są zarządzane w sposób zrównoważony. Produkty znakowane FSC wspierają zrównoważone zarządzanie lasami i przyczyniają się do ochrony środowiska oraz dobrostanu społeczności, które zależą od lasów. 

Jak ocenia Pan sytuację rynku opakowań tekturowych w Polsce i na świecie? Jakie są największe szanse i zagrożenia dla rynku i firmy ESTO? W jaki sposób sobie Państwo radzą z rosnącymi cenami surowców i energii?

Pamiętam jeszcze czasy pandemii, gdzie żyliśmy „zamknięci” w domach i byliśmy świadkami zmiany trendu w przemyśle, gdzie bardzo mocno firmy przeniosły się do internetu. Wtedy rynek e-commerce przyśpieszył bardzo szybko. Pandemia była napędem i przyśpieszyła trend, który i tak był nieunikniony, lecz jak pamiętam branża nie była do tego przygotowana w tamtym okresie i borykała się z brakiem papieru do produkcji tektury falistej, duże koncerny międzynarodowe produkowały opakowania z tasiemkami i nie wychylały się po dodatkowe metry, ponieważ musiały sprostać wyzwaniu rynku e-commerce.

Naszą firmę brak tektury nie dotknął ze względu na nasze długoletnie relacje z obecnymi dostawcami. W poprzednich latach wiele firm i koncernów międzynarodowych podjęło decyzję o inwestycjach w papiernie, tekturnice, maszyny przetwórcze, żeby zwiększyć swoje moce przerobowe i sprostać wymaganiom rynku. Po zwiększonym zapotrzebowaniu i nastawieniu optymistycznym na przyszłość na opakowania w poprzednich latach, nastąpiło spowolnienie w roku 2023 w całej gospodarce, za sprawą inflacji z którą nie poradził sobie nasz rząd. Spadek konsumpcji odbija się na producentach opakowań również na naszej firmie. Jednak patrząc w przyszłość to zapotrzebowanie na opakowania z tektury falistej będzie stale rosnące, stąd też trzeba podejmować działania, które sprostają wyzwaniom rynku. Trzeba ograniczać rosnące ceny surowców i energii poprzez zwiększenie efektywności, optymalizację produkcji i szukanie alternatywnych źródeł surowców.

Robotyzacja i automatyzacja już dawno zagościła w naszych firmach, również z powodu rosnących kosztów zatrudnienia. Gdzie nie spojrzymy, to wszędzie widać nowe linie technologiczne. Rozwój przedsiębiorstw w dalszym ciągu idzie  w kierunku produkcji 4.0, dostępnych pracowników jest coraz mniej, a trzeba dalej produkować i to bardziej wydajnej, bardziej efektywniej oraz mniej emisyjniej, żeby ograniczyć zły wpływ na środowisko.

Jak firma ESTO dba o ekologię i zrównoważony rozwój? Jakie działania podejmują Państwo w zakresie recyklingu, ograniczania emisji CO2 i oszczędzania zasobów naturalnych?

- Wiele firm podejmuje różnorodne działania, aby dbać o środowisko i rozwój zrównoważony. Można to zrobić poprzez wdrożenie szerokiej gamy działań, które uwzględniają efektywne wykorzystanie zasobów, ochronę środowiska naturalnego, a także promowanie zrównoważonego stylu życia. Jako firma podjęliśmy szereg zmian wewnątrz organizacji jak na przykład ustandaryzowane segregowanie odpadów produkcyjnych w ramach BDO i ich dalszy recykling, nieustanne szkolenia załogi z zagadnień obiegu recyklingu oraz zrównoważonego rozwoju.

W tym roku przeprowadziliśmy także zewnętrzny audyt środowiskowy w firmie, który potwierdził, że nasza firma prowadzi segregację odpadów w sposób rzetelny, przemyślany, zgodny z hierarchią postępowania z odpadami. Jesteśmy już po pierwszym etapie instalacji paneli fotowoltaicznych związanych z zieloną energią, mamy na dachu zamontowane panele o mocy 50kW i czekamy na kolejną instalację 50kW. Energia odnawialna nie emituje CO2 do środowiska i jest znacznie przyjazna środowisku niż energia pozyskiwana z paliw kopalnianych.

W ramach projektu B+R chcemy uzyskać również zmniejszenie zużycia energii elektrycznej jednocześnie zwiększając poziom produkcji dzięki zastosowaniu nowych technologii w produkcji jak i efektywne technologie oświetleniowe, które mogą znacznie zwiększyć efektywność energetyczną w naszej firmie. Nieustannie doskonalimy się w powyższym temacie i na pewno z roku na rok będziemy podejmować kolejne działania, które będą miały wpływ na ekologię oraz przyczynią się do ograniczenia emisji CO2 do środowiska.

Jakie są plany rozwoju firmy ESTO na najbliższe lata? Czy planują Państwo nowe inwestycje i rozszerzenie swojej oferty o nowe produkty lub usługi?

- Oczywiście, plany są jak zawsze … ambitne, mające na celu podwyższenie efektywności naszej firmy. W tym roku zaczynamy kolejne prace B+R w ramach ścieżki SMART, które będą opierały się na obiegu zamkniętym odpadów, co ma na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko oraz zmniejszenia emisji CO2, które jest jednym z największych wyzwań naszych czasów. W powyższym projekcie chcemy wprowadzić nowy produkt na rynek, który będzie wytwarzany z naszego odpadu produkcyjnego w ramach obiegu zamkniętego.

Rozwój nasz to przede wszystkim ciągłe doskonalenie firmy oraz dbałość o zadowolenie klienta.

Dziękujemy za rozmowę.