4evergreen: unikalny sojusz branżowy na rzecz środowiska

27/11/2019
4evergreen

CEPI, europejskie stowarzyszenie reprezentujące przemysł papierniczy, ogłosiło nowy sojusz o nazwie 4evergreen. Jego celem jest zwiększenie udziału opakowań z włókien naturalnych w zrównoważonej gospodarce o obiegu zamkniętym, która ogranicza wpływ człowieka na klimat i środowisko naturalne.

Sojusz zwiększy świadomość korzyści płynących z zastosowania materiałów opakowaniowych opartych na włóknach, opowie się za prawodawstwem UE wspierającym projektowanie produktów pod kątem możliwości recyklingu oraz za rozwojem zoptymalizowanych systemów zbiórki i odpowiedniej infrastruktury recyklingu.

Wzrost świadomości ekologicznej i obawy konsumentów, jak również zwiększenie liczby przepisów dotyczących opakowań, takich jak dyrektywa w sprawie tworzyw sztucznych do jednorazowego użytku (Single Use Plastics), pomogły przedsiębiorstwom przyspieszyć rozwój alternatywnych materiałów opakowaniowych, w tym opakowań z włókien, aby pomóc konsumentom w dokonywaniu bardziej przyjaznych dla klimatu wyborów.

4evergreen zostało stworzone jako forum angażujące i łączące członków przemysłu z całego łańcucha wartości opakowań opartych na włóknach, od producentów papieru i tektury do przetwórców opakowań, właścicieli marek i sprzedawców detalicznych, dostawców technologii i materiałów, a także firmy zbierające i sortujące odpady.

- Opakowania oparte na włóknach mogą zmienić sposób zastępowania materiałów - mówi Eija Hietavuo, przewodnicząca 4evergreen i wiceprezes zarządu ds. zrównoważonego rozwoju Stora Enso Consumer Board. - Naszym wspólnym celem jest zapewnienie holistycznego podejścia do optymalizacji zrównoważonego rozwoju i okrągłości cyklu życia opakowań z włókien.

 - Czas działać już teraz - mówi Jori Ringman, Dyrektor Generalny w Cepi. - Nasza branża ma już duże osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska i recyklingu, ale nasze ambicje są większe. Zmierzamy w kierunku przejścia na wyższy poziom obiegu i odporności na zmiany klimatyczne w całym systemie. 4evergreen będzie miejscem, w którym cały łańcuch wartości przemysłu będzie mógł współtworzyć i współpracować na rzecz zmian.

Pierwsi członkowie sojuszu 4evergreen to: Nestlé, Danone, Mars, Stora Enso, Smurfit Kappa, Sappi, Metsä Board, UPM, Mayr-Melnhof Group, Reno de Medici, Mondi, Burgo, Kotkamills, Ahlstrom Munksjö, International Paper, BillerudKorsnäs, Huhtamäki, SEDA, SIG Combibloc, Tetra Pak, Elopak, Walki, Schur Group, Cardbox Packaging, Cardbox, Westrock, Leonhard Kurz Stiftung & Co. KG, Graphic Packaging International, AR Packaging, Baumer hhs GmbH, Van Genechten Packaging Group, Sonoco. Sojusz zaprasza więcej organizacji do przyłączenia się do współpracy.