ABB i Södra Cell pogłębiają współpracę dzięki zaawansowanemu systemowi kontroli procesu

17/05/2024
ABB i Södra Cell pogłębiają współpracę dzięki zaawansowanemu systemowi kontroli procesu
ABB dostarczy i wdroży w Södra Cell system kontroli optymalizacji dla celulozowni i papierni w Värö w Szwecji. Projekt opiera się na strategicznym partnerstwie między ABB i Södra Cell, z celem opracowania nowych poziomów wydajności, zaangażowania i cyfryzacji operacji producenta. Södra Cell jest obecnie właścicielem jednych z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie celulozowni na świecie, a ambicją jest ich jeszcze bardziej wydajna i zrównoważona eksploatacja.
 
Dostawa od ABB obejmuje rozszerzoną funkcjonalność rozproszonego systemu sterowania (DCS) ABB Ability™ System 800xA® poprzez wdrożenie zaawansowanej kontroli procesu (APC) dla procesu bielenia w celulozowni Södra Cell w Värö. Rozwiązanie to zostało wcześniej z powodzeniem wdrożone w celulozowni Södra Cell w Mönsterås w Szwecji, gdzie zoptymalizowano komory fermentacyjne i sterowanie bieleniem, co poprawiło stabilność procesu i zmniejszyło zużycie zasobów.
 
- Z niecierpliwością czekamy na ponowną współpracę z ABB i oczekujemy równie dobrej współpracy i wyników, jak podczas wdrażania trzech układów sterowania APC w naszej siostrzanej celulozowni w Mönsterås w Szwecji - powiedziała Marie Boman, kierownik projektu Södra Cell w celulozowni w Värö. - Widzimy siłę w możliwości skorzystania z doświadczenia i wiedzy, które istnieją z poprzednich instalacji.

Wdrożenie APC obejmuje ścisłą współpracę z działami operacyjnymi i procesowymi w zakładzie w Värö. Zespół ekspertów ABB przeprowadza analizę operacyjną i procesową, opracowuje i weryfikuje modele, wdraża je do systemu sterowania, a także szkoli i przekazuje organizacji operacyjnej. Oddanie do użytku planowane jest na wiosnę/lato 2024 roku.
 
- Jesteśmy dumni, że Södra Cell zdecydowała się kontynuować i pogłębiać naszą współpracę, w ramach której ten projekt jest przykładem naszego zaangażowania w rozwój przemysłu celulozowo-papierniczego poprzez innowacyjne rozwiązania - powiedział Martin Björnmalm, Local Business Line Manager Pulp and Paper w ABB. - Integracja naszego zaawansowanego systemu kontroli procesu w fabryce Värö ma na celu zwiększenie wydajności operacyjnej i zrównoważonego rozwoju, co stanowi znaczący krok w naszej bieżącej współpracy.
 
Integracja APC z istniejącym środowiskiem operatora, ABB Ability™ System 800xA®, zapewni operatorom większe możliwości w pełni automatycznego działania, ale także możliwość przewidywania wyników, co daje możliwość optymalizacji i priorytetyzacji kluczowych procesów operacyjnych w fabryce w oparciu o decyzje oparte na danych. Rozwiązanie APC jest jednym z kilku przykładów, w których istniejące systemy ABB są rozszerzane o nowe funkcje, które poprawiają zarówno rentowność, wydajność, jak i środowisko pracy klientów.
 
- Cieszymy się, że możemy kontynuować nasze silne partnerstwo z Södra Cell - powiedział Adam Modig, ekspert ds. modelowania procesów w ABB. - Będziemy ściśle współpracować z Södra Cell, aby zidentyfikować warunki i zachowanie procesu, które stanowią podstawę do opracowania i wdrożenia modeli, które będą wykorzystywane do przewidywania i kontrolowania procesu. Następnie będziemy wspólnie pracować nad wdrożeniem i zakotwiczeniem, aby operatorzy mogli zrozumieć i zaufać zautomatyzowanemu sterowaniu.
 
Oczekiwane wyniki dla celulozowni w Värö są podobne do ulepszeń osiągniętych w poprzednim wdrożeniu dla zakładu Södra Cell w Mönsterås. Tam wyniki można było wykazać w bardziej stabilnym zoptymalizowanym procesie bielenia z mniejszą zmiennością jasności oraz zmniejszonym zużyciem chemikaliów.