Arctic Paper i Rottneros wybudują w Kostrzynie fabrykę tacek do dań gotowych

10/02/2022
Arctic Paper i Rottneros wybudują w Kostrzynie fabrykę tacek do dań gotowych

Arctic Paper i Rottneros zadecydowały o inwestycji 15 milionów euro w budowę fabryki tacek z formowanego włókna celulozowego na terenie zakładów Arctic Paper w Kostrzynie. Fabryka będzie działała jako odrębny podmiot prawny w formule joint venture 50/50, zgodnie z listem intencyjnym podpisanym 22 października 2021 roku.

- Obserwujemy gwałtowny wzrost popytu na tacki z formowanego włókna celulozowego i z przyjemnością ogłaszamy, że jesteśmy teraz gotowi do realizacji naszego planu uruchomienia pierwszej na skalę przemysłową produkcji wysokobarierowych opakowań z celulozy. W ramach współpracy łączymy korzystną lokalizację i istniejącą infrastrukturę Arctic Paper z technologicznym know-how Rottneros, co przyniesie korzyści obu firmom - powiedzieli CEO Arctic Paper i Rottneros, Michał Jarczyński i Lennart Eberleh we wspólnym komunikacie.

W nowej fabryce będą produkowane opakowania wysokobarierowe, np. służące do pakowania w atmosferze modyfikowanej, zapewniającej wydłużony okres przydatności do spożycia, a także opakowania o mniejszych wymaganiach funkcjonalnych, wszystkie w oparciu o włókno celulozowe wytwarzane przez Rottneros. Produkty tego typu są odporne na wysoką temperaturę i doskonale nadają się do dań gotowych – zarówno mrożonych, jak i schłodzonych – których rynek dynamicznie rośnie. Uruchomienie nowej fabryki planowane jest na koniec 2023 roku.

Oczekiwana wartość inwestycji to 15 milionów euro. Fabryka będzie produkować około 80 milionów tacek rocznie, przy szacowanych rocznych przychodach na poziomie 9-11 milionów euro i marży EBIT na poziomie ponad 20 procent po osiągnięciu pełnych zdolności operacyjnych.

Wspólne przedsięwzięcie będzie polską spółką i będzie finansowane z kredytów bankowych oraz środków własnych udziałowców.