Grupa Arctic Paper, jeden z liderów europejskiego rynku papierniczego, opublikowała wstępne wyniki finansowe za IV kwartał oraz cały rok 2024. Spółka odnotowała stabilne przychody, utrzymała rentowność oraz zintensyfikowała inwestycje w strategiczne segmenty, takie jak energia i opakowania.
Grupę Arctic Papier tworzą Arctic Paper S.A. (spółka holdingowa), papiernie Arctic Paper (segment papieru) i producent celulozy Rottneros AB, w którym Arctic Paper S.A. posiada 51 proc. udziałów.
Zysk netto na akcję: zysk netto segmentu papieru plus 51% zysku netto Rottneros podzielone przez liczbę akcji
*Pełny, zaudytowany raport za rok 2024 zostanie opublikowany 29 kwietnia br.
W czwartym kwartale 2024 r., podobnie jak w poprzednich okresach ubiegłego roku, mieliśmy do czynienia z niską aktywnością gospodarczą na naszych głównych rynkach europejskich w połączeniu z wysokimi cenami surowców. Słaby popyt negatywnie wpłynął na sprzedaż i zyski Grupy. Sprzedaż Grupy Arctic Paper wyniosła 810,8 mln PLN (825,9 mln PLN), natomiast EBITDA zmniejszyła się do 38,8 mln PLN (96,3 mln PLN).
W całym 2024 roku sprzedaż Grupy była niższa w ujęciu rok do roku o 3,2% i wyniosła 3.434,7 mln PLN (3.549,2), a EBITDA wyniosła 298,6 mln PLN (475,3), co oznacza marżę EBITDA za cały rok na poziomie 8,7% (13,4%). Zgodnie z polityką dywidendową Arctic Paper, zarząd proponuje wypłatę dywidendy w wysokości 0,70 PLN na akcję (1,00 PLN), co odpowiada 30 proc. szacowanego rocznego zysku netto.
Segment papieru koncentrował się na utrzymaniu wolumenów na wymagającym rynku, gdzie największy rynek segmentu, Niemcy, zmagał się z wyjątkowo niekorzystnymi warunkami. Sprzedaż była stabilna i wyniosła 576,4 mln PLN (581,2 mln PLN). W porównaniu do ostatniego kwartału ubiegłego roku, EBITDA spadła do 46,2 mln PLN (119,8 mln PLN), a marża EBITDA wyniosła 8,0% (20,6%). Arctic Paper jest postrzegany jako stabilny dostawca z silnymi markami i stale umacnia swoją pozycję: w ostatnich latach udział w rynku papieru powlekanego (CWF) znacznie wzrósł, podczas gdy udział w rynku papieru niepowlekanego pozostał stabilny.
W segmencie celulozy – Rottneros - sprzedaż w czwartym kwartale wyniosła 626 mln SEK (637 mln SEK), a EBITDA 10 mln SEK (-76 mln SEK). Koszty drewna celulozowego nadal rosły, podczas gdy cena celulozy spadła o 5 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem. Na wyniki wpłynęły również planowane przestoje konserwacyjne w obu zakładach. W całym roku sprzedaż segmentu wyniosła 2 710 mln SEK (2 755 mln SEK), a EBITDA 179 mln SEK (252 mln SEK). W 2024 r. Rottneros zainwestował 450 mln SEK w nowe moce produkcyjne, zwiększenie wydajności, energię i opakowania.
Segment opakowań rozwijał się stabilnie. Inwestycja w produkcję tacek z formowanego włókna celulozowego w Kostrzynie jest w końcowej fazie i spodziewamy się, że produkcja rozpocznie się w pierwszym kwartale i będzie sukcesywnie rosnąć. Opakowania na bazie włókien naturalnych przynoszą duże korzyści klimatyczne, gdy zastępują opakowania na bazie tworzyw sztucznych.
W segmencie energii trwa rozbudowa farmy fotowoltaicznej w Kostrzynie o mocy 10 MW. W tym okresie nabyto farmę fotowoltaiczną o mocy 4 MW w Garwolinie w Polsce, co oznacza, że do lata 2025 roku Grupa będzie posiadała ponad 30 MW zainstalowanej mocy. W grudniu 2024 r. Arctic Paper rozwiązał umowę o współpracy w zakresie magazynowania energii i usług systemowych z dotychczasowym partnerem. Rozpoczęto proces identyfikacji nowych potencjalnych partnerów dla wszystkich szwedzkich fabryk i zakładów. Rozbudowa kotła na biopaliwo i dodatkowa produkcja pelletu w Grycksbo przebiega zgodnie z planem.