Biały papier do pieczenia - bardziej higieniczny i przyjazny dla środowiska

09/06/2021
Biały papier do pieczenia - bardziej higieniczny i przyjazny dla środowiska
Najprawdopodobniej nieraz używaliście zarówno białego, jak i brązowego papieru do pieczenia. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jaka jest różnica między nimi? Czy chodzi tylko o kolor, czy może o rzeczywiste różnice? Czy jeden z nich jest bardziej przyjazny dla środowiska niż drugi?
 
Zarówno biały, jak i brązowy papier do pieczenia wytwarzany jest z pierwotnych włókien drzewnych i nie zawierających pozostałości farby drukarskiej ani chemikaliów, które można znaleźć np. w papierze z recyklingu. Jednym ze składników drewna jest lignina (drzewnik), która w naturze występuje pod postacią ciemnej cieczy o nieprzyjemnym zapachu, ale to ona nadaje drewnu wytrzymałość i sprawia, że pień drzewa jest sztywny. Lignina jest naturalnie brązowa i aby wyprodukować biały papier, włókna drzewne muszą być wybielone w celu usunięcia ligniny. Obecnie proces bielenia jest bardzo zaawansowany i bezpieczny, nie używa się żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Papiery tłuszczoodporne firmy Metsä są bielone przy użyciu nowoczesnej, bezchlorowej technologii ECF, która gwarantuje spełnienie najwyższych wymagań higienicznych.
 
Różnica pomiędzy białym a brązowym papierem do pieczenia polega na tym, że w brązowym papierze do pieczenia pozostaje więcej związków drewnopochodnych. Dlatego w papierze brązowym może dochodzić do większej migracji składników. W praktyce może to powodować lekkie przeniesienie smaku lub zapachu na żywność. Jest to nieszkodliwe, ale czasami nieprzyjemne i nie do zaakceptowania w przypadku wszystkich zastosowań końcowych. Na przykład, nie zaleca się długotrwałego owijania czekolady lub herbaty w brązowy papier do pieczenia.
 

Biały papier do pieczenia do zastosowań profesjonalnych

 
Profesjonalne kuchnie i przemysłowe linie produkcyjne żywności mają wysokie wymagania higieniczne. Dlatego wykrywanie ewentualnych zanieczyszczeń i odstępstw od norm jest niezwykle ważne. W zastosowaniach profesjonalnych preferowany jest biały papier do pieczenia, ponieważ szybciej i wyraźniej uwidacznia ewentualne zanieczyszczenia. Również odchylenia od norm mogą być szybciej zauważone ze względu na wyraźny kontrast pomiędzy produktami do pieczenia a białym papierem.
 

Wpływ białego i brązowego papieru do pieczenia na środowisko

 
Chociaż brązowy papier do pieczenia może wydawać się wyborem bardziej przyjaznym dla środowiska, wpływ białego i brązowego papieru do pieczenia na środowisko jest dość podobny. W części procesu produkcji papieru, wpływ białego papieru do pieczenia na środowisko jest w rzeczywistości mniejszy.
 
Produkcja brązowego papieru wymaga więcej energii. Dzieje się tak dlatego, że w procesie produkcji pozostaje więcej związków drewnopochodnych, a co za tym idzie, wyższy opór rafinacji i niższa prędkość produkcji. Zużycie energii jest nawet o 20 kWh wyższe na tonę niż w przypadku papieru bielonego.  Aby zagwarantować, że papiery do pieczenia są bezpieczne w kontakcie z żywnością, surowce są starannie wybierane, produkty końcowe testowane, a cały proces produkcji starannie monitorowany i certyfikowany przez strony trzecie.

Źródło: Metsä Tissue