Branża papiernicza w Finlandii strajkuje

28/01/2020
Branża papiernicza w Finlandii strajkuje

Pracownicy fińskich papierni rozpoczęli strajk po zerwaniu negocjacji z Fińską Federacją Przemysłu Leśnego (FFIF). W proteście spowodowanym przez brak porozumienia płacowego udział weźmie ponad 17 tys. pracowników z ponad 50 zakładów przetwórstwa papieru i tektury.

Groźny strajk w fińskim przemyśle papierniczym stał się rzeczywistością. Fiński związek zawodowy Paperiliitto poinformował, że pracownicy fińskich papierni nie podjęli pracy. Strajk ma potrwać do 17 lutego, chyba że wcześniej strony sporu dojdą do porozumienia.

Strajk dotyczy firm członkowskich Fińskiej Federacji Przemysłu Leśnego (FFIF), do których należą między innymi zakłady UPM, Stora Enso i Metsä Group. Stowarzyszenie twierdzi, że reprezentuje cały przemysł papierniczy w Finlandii i 65 procent fińskiego przemysłu leśnego.

Wyjaśniając przyczyny strajku, przedstawiciele związku Paperiliitto poinformowali, że od sierpnia prowadzili negocjacje z FFIF w sprawie nowych układów zbiorowych, ale bez efektów. Związek zawodowy skarży się na „wyjątkowo trudne” wymagania pracodawców.

Z kolei fiński związek zawodowy Teollisuusliitto ogłosił szeroko zakrojony strajk w dniach od 27 stycznia do 9 lutego, który dotknie około 150 firm z kilku sektorów przemysłu, w tym przemysłu leśnego i chemicznego.