Cepi publikuje zaktualizowaną metodę oceny recyklingowalności opakowań papierowych

03/03/2025
Cepi publikuje zaktualizowaną metodę oceny recyklingowalności opakowań papierowych

Europejska Konfederacja Przemysłu Papierniczego (Cepi) opublikowała zaktualizowaną wersję europejskiej metody testowej oceny recyklingowalności, stanowiącej fundament zaangażowania branży celulozowo-papierniczej w gospodarkę o obiegu zamkniętym. Prace nad nowelizacją prowadzono we współpracy z sojuszem 4evergreen oraz podmiotami z całego łańcucha wartości, w tym wyspecjalizowanymi laboratoriamiNowa wersja metody testowej umożliwi producentom weryfikację zgodności innowacyjnych opakowań z możliwością ich recyklingu w tradycyjnych zakładach, wspierając cele cyrkularności i zrównoważonego rozwoju.

Obecnie opakowania papierowe osiągają wysokie wskaźniki recyklingu – według Eurostatu 83,2% – jednocześnie zyskując nowe funkcjonalności. Celem Cepi jest umożliwienie producentom weryfikacji, czy innowacyjne opakowania papierowe są kompatybilne z tradycyjnymi zakładami recyklingowymi, odpowiadając na dynamicznie zmieniające się potrzeby konsumentów. To kluczowy aspekt także dla firm dążących do podniesienia poziomu cyrkularności i zrównoważenia swoich produktów.

Wsparcie dla uczestników łańcucha wartości stanowią opracowywane wytyczne projektowe i protokoły oceny, mające na celu osiągnięcie 90% recyklingu opakowań papierowych do 2030 r. Metoda testowa pozwala symulować w warunkach laboratoryjnych procesy zachodzące w zakładach recyklingowych. Zaktualizowana, ujednolicona metoda zapewnia solidne podstawy tych działań i umożliwia badanie recyklingowalności produktów papierowych w identycznych warunkach w całej Europie. Pierwotnie opublikowana w 2021 r. metoda Cepi harmonizuje różne podejścia wypracowane przez krajowe instytuty papiernicze, poszerzając jednocześnie grono laboratoriów zdolnych oceniać recyklingowalność opakowań włóknistych oraz innych wyrobów papierowych.

Dokument dotyczy zharmonizowanej europejskiej metody laboratoryjnej służącej do oceny recyklingowalności produktów papierowych i tekturowych w konwencjonalnych zakładach recyklingowych. Celem opracowania dokumentu było określenie parametrów umożliwiających ocenę, czy materiały na bazie włókien celulozowych (np. opakowania, tektura, formowane produkty z włókien) mogą być efektywnie przetwarzane w standardowych zakładach recyklingowych, bez wykorzystania zaawansowanych technologii (np. flotacji).

Metoda oceny recyklingowalności naśladuje kluczowe etapy przemysłowego procesu recyklingu, takie jak dezintegracja, przesiewanie, analiza jakościowa i ilościowa odpadów (grubych i drobnych) oraz ocena przyczepności i wyglądu wytworzonych arkuszy. Główne elementy metody to przygotowanie próbek (wymagana ilość materiału, cięcie na fragmenty 3x3 cm, usuwanie łatwych do oddzielenia elementów niemateriałowych (np. metalowe klipsy)), a także procedury testowe takie jak dezintegracja w wodzie, analiza filtratu (resztki po odparowaniu, BZT, ChZT), przesiewanie przez sita (5 mm i 150 μm), testy przyczepności arkuszy, ocena wizualna zanieczyszczeń, pomiar cząstek klejowych (makrocząstki). Metoda odwołuje się do międzynarodowych norm (ISO, EN, DIN) dotyczących m.in. jakości wody, oznaczania suchych pozostałości, stężeń zawiesin i metod analitycznych. Ma za zadanie wsparcie dla gospodarki o obiegu zamkniętym, poprzez ułatwienie projektowania ekologicznych produktów papierowych, spełnianie unijnych celów recyklingowych oraz wsparcie deklaracji środowiskowych.  

Do pobrania: Metoda laboratoryjna oceny recyklingowalności wyrobów papierowych i tekturowych – Część I: Zakład recyklingowy z procesem konwencjonalnym >>

- W czasach, gdy gospodarka o obiegu zamkniętym ponownie staje się priorytetem w polityce UE, warto podkreślić, że nasza branża nigdy nie porzuciła celu, jakim jest maksymalna cyrkularność opakowań. To nadal kluczowy element konkurencyjności łańcucha wartości opakowań na bazie włókien - mówi Jori Ringmana, Dyrektor Generalny Cepi. - Aktualizacja jest szczególnie istotna teraz, gdy na rynek trafiają nowe rozwiązania, często zastępujące mniej przyjazne materiały, a Europa coraz silniej kieruje się w stronę niskoemisyjnej, cyrkularnej i odnawialnej produkcji oraz konsumpcji.

Kluczowa dla projektu była współpraca z 4evergreen – sojuszem koordynowanym przez Cepi, zrzeszającym ponad 380 ekspertów z całego łańcucha wartości. Przez ostatnie dwa lata specjaliści ci przeprowadzili liczne testy, które posłużyły udoskonaleniu metody. Dodatkowo, dzięki intensywnej pracy zespołu 4evergreen, opracowano nowe załączniki, co pozwoliło na praktyczną weryfikację metody i wzmocnienie jej efektywności. Dziś metoda ta jest gotowa do wdrożenia w całej Europie.

Do pobrania: Pozostałe części protokołu oceny zdolności do recykingu opakowań z włókien celulozowych >> 

To kolejny krok wspierający branżę w produkcji opakowań na bazie włókien celulozowych, które wpisują się w wizję niskoemisyjnego, klimatycznie neutralnego społeczeństwa oraz zapewniają ponowne wykorzystanie surowców w kolejnych produktach papierowych.

Źródło: Cepi

Kategoria: