Certyfikat FSC® CoC w 6 krokach

09/12/2019
Certyfikat FSC® CoC

Co oznacza posiadanie certyfikatu FSC® CoC przez przedsiębiorstwa takie, jak np.: papiernie, drukarnie, czy firmy, które zajmują się produkcją opakowań, etykiet etc. - wyjaśnia Jakub Habraszka z Quality Austria - Polska Sp. z o.o.

Certyfikat FSC® CoC to najbardziej rozpoznawalny na rynku certyfikat, który potwierdza legalność pochodzenia produktu, w tym drewna i papieru. Jego posiadanie przez firmę zwiększa jej szansę na zawieranie nowych i podtrzymanie dotychczasowych kontraktów, otwiera drzwi do nawiązywania współpracy z większymi sieciami handlowymi, zwiększa prawdopodobieństwo eksportu produktów za granicę itp.

Jak pokazuje tych kilka przykładów posiadanie certyfikatu FSC® CoC ma wiele zalet, a jego brak może znacząco ograniczyć możliwości dalszego rozwoju w branży drzewnej, papierniczej, meblarskiej i w wielu innych związanych z przetwarzaniem i produkcją wyrobów pochodzących z drewna.

certyfikat FSC


Kto i dlaczego wydaje certyfikaty FSC® CoC?


FSC®
 
(ForestStewardshipCouncil) - to znana na całym świecie organizacja, która ustanawia standardy odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Spełnienie tych standardów przez konkretną firmę oznacza przyznanie jej certyfikatu FSC® CoC, czyli potwierdzenie, przez niezależną i uznaną międzynarodową organizację, że dana firma należy do tych wyróżniających się na rynku pod względem odpowiedzialności i zaangażowania w projekt odpowiedzialnej gospodarki leśnej oraz ustawia ją na pozycji uznanego podmiotu w całym łańcuchu dostaw związanych z pozyskiwaniem i przetwarzaniem drewna.

Monitorowanie procesów w całym łańcuchu pochodzenia drewna jest niezwykle istotne – umożliwia sprawdzenie, czy drewno oraz jego pochodne zostało właściwie oznakowane i oddzielone od materiałów pochodzących z nieznanych źródeł i w związku z tym niecertyfikowanych.

W tym kontekście posiadanie certyfikatu FSC® CoC jest ważnym i czytelnym sygnałem dla aktualnych i przyszłych partnerów biznesowych o tym, że dana firma:

  1. spełnia te same wymagania i stosuje się do tych samych zasad, co inne podmioty w całym łańcuchu pochodzenia i przetwarzania drewna – zwiększa to jej wiarygodność na rynku;

  2. nie przerywa łańcucha dostaw - należy do firm korzystających z materiałów wiadomego pochodzenia i certyfikowanych.

  3. podpisuje się pod zasadą odpowiedzialnej gospodarki leśnej – wzmacnia to jej wizerunek firmy godnej zaufania.

Na polskim rynku certyfikat FSC® CoC może się okazać niezwykle istotny w przypadku tych firm, które posiadają lub zamierzają pozyskać partnerów biznesowych poprzez uczestnictwo w przetargach, myślą o nawiązaniu współpracy z większymi sieciami handlowymi, czy ogólnie mają zapytania od firm, które już znajdują się w łańcuchu dostaw, w tym również od kontrahentów zagranicznych.

Przerwanie „łańcucha dostaw” może dla Twojej firmy oznaczać „wypadnięcie z obiegu”

 
Jeżeli Twoja firma nie należy do tych, które nawiązują relacje biznesowe z firmami dużymi i/lub zagranicznymi, czy też uczestniczą w przetargach nie oznacza to, że posiadanie certyfikatu FSC® CoC nie okaże się w pewnym momencie dla Ciebie ważne i kluczowe dla rozwoju Twojego biznesu.

Może się bowiem okazać, że ważny dla Ciebie klient posiada już certyfikat FSC® CoC i będzie od Ciebie oczekiwał tego samego, gdyż jeżeli nie posiadasz takiego certyfikatu, przerywasz tym samym cały łańcuch dostaw, co wiąże się z określonymi konsekwencjami dla wszystkich podmiotów znajdujących się w nim.

Świadomość tego mają nie tylko firmy zagraniczne, ale również coraz większa liczba firm działających w Polsce.

Coraz bardziej zauważalny staje się wzrost ilości certyfikatów FSC® CoC wydawanych polskim firmom. W 2012 roku odnotowano 631 takich firm, a w 2019 - jest ich już ponad 2643.

Co to oznacza dla Twojej firmy?

Wkrótce któryś z Twoich aktualnych lub potencjalnych partnerów biznesowych może przystąpić do certyfikacji FSC® CoC. Dla Twojej firmy, która nie posiada takiego certyfikatu, może to oznaczać ograniczenie, czy nawet utratę korzystnych interesów i rozwoju firmy. Dlaczego tak się dzieje?

FSC® CoC – sprawdź, czy jesteś w łańcuchu dostaw


"Chain of Custody" - łańcuh dostaw FSC® obejmuje

łańcuch dostaw fsc

Nie posiadając certyfikatu FSC® CoC przerywasz „łańcuch dostaw" w momencie, gdy dochodzi do zmiany własności produktu.

Konsekwencją tego jest sytuacja, w której Twoi kontrahenci nie mogą posługiwać się na swoich produktach znakiem FSC®, nawet w sytuacji, gdy pozyskujesz drewno ze źródeł legitymujących się certyfikatem FSC® CoC.

Twoi kontrahenci posiadający certyfikat FSC® CoC mogą wówczas zrezygnować z relacji biznesowych z Twoją firmą lub zasugerować Ci przejście audytu certyfikacyjnego na zgodność z wymaganiami FSC®.

Zdarzają się przypadki, gdy firma jest zaskoczona niespodziewanym oczekiwaniem ze strony kluczowych kontrahentów, aby wykazała się posiadaniem certyfikatu FSC® CoC.

Co jest szczególnie istotne w tego typu sytuacji to to, że tego rodzaju certyfikatu nie można uzyskać „od ręki” i ze wsteczną datą, a przygotowanie do procesu certyfikacyjnego na zgodność z wymaganiami FSC® i przeprowadzenie go przez jednostkę certyfikacyjną, jaką jest np. Quality Austria-Polska, może zająć więcej czasu niż się spodziewasz. Warto więc pomyśleć perspektywicznie o rozwoju firmy unikając w ten sposób stresujących i niekorzystnych dla niej sytuacji.

Łańcuch pochodzenia - 2 niezbędne kryteria przy ocenie przynależności do łańcucha

 
Firmy, których działalność opiera się na pozyskiwaniu, obróbce, produkcji, pakowaniu, dystrybucji czy sprzedaży wyrobów pochodzenia drzewnego, w tym również tych odzyskanych z surowców wtórnych, powinny mieć świadomość, że:

  1. wszystkie „ogniwa” w łańcuchu pochodzenia powinny posiadać certyfikat FSC® CoC;

  2. istotnym czynnikiem decydującym o przynależności do łańcucha dostaw, który wymaga w związku z tym kontroli, jest zmiana własności produktu.

Z tego też względu błędne jest np. przekonanie, że skoro firma zaopatruje się w drewno od podmiotów, które posiadają certyfikat FSC® CoC, to produkowane przez nią wyroby również objęte są tym certyfikatem.

Certyfikacja FSC®CoC – to proste

 
To, co bardzo często powstrzymuje firmy przed podejściem do procesu certyfikacji na zgodność z FSC® to niepewność o to, czy jest to proces skomplikowany i drogi.

Niepewność 1: Certyfikacja FSC® CoC to proces złożony

Jeżeli działasz w zgodzie z określonymi przepisami i regulacjami, a odpowiednie procesy są w Twoje firmie uporządkowane i kontrolowane, przejście procesu certyfikacji stanie się dla Ciebie pozytywnym wyzwaniem.

Nie musisz przy tym korzystać z dodatkowej pomocy w postaci konsultacji firm, które specjalizują się we wdrożeniach systemów zarządzania i określonych wymagań.

Samodzielnie poradzisz sobie z uporządkowaniem i uzupełnieniem niezbędnej dokumentacji oraz tych procesów, które jeszcze wymagają poprawy.

Pomocnym w tym przypadku może się okazać przygotowany przez Quality Austria-Polska bezpłatny poradnik: Certyfikat FSC® w 6 krokach.

Niepewność 2: Certyfikat FSC®CoC jest kosztowny

Warto zwrócić uwagę na fakt, że inwestycja firmy w pozyskanie certyfikatu FSC® CoC może się szybko zwrócić dzięki zleceniom otrzymywanym w ramach „łańcucha pochodzenia”.

Dzięki pozyskaniu certyfikatu FSC® CoC przed naszymi klientami niejednokrotnie otworzyły się nowe szanse sprzedaży, a współpracę odnowiły firmy, które wcześniej z niej zrezygnowały.

Co niezmiernie istotne – posiadanie certyfikatu FSC® CoC nie obliguje firmy do korzystania jedynie z materiałów certyfikowanych.

Bezpłatny poradnik: Certyfikat FSC®CoCw 6 krokach – do pobrania już teraz

 
Z założenia poradnik ma pomóc firmom w rozwianiu wątpliwości i znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące wymagań FSC®, własnego miejsca w łańcuchu dostaw, korzyści wynikających z posiadania certyfikatu FSC® CoC. Dodatkowo zawiera informacje na temat tego, co należy wziąć pod uwagę oraz jak skutecznie przejść przez proces certyfikacji na zgodność z wymaganiami FSC®.

Gdyby Twoje pytania wykraczały poza treść poradnika np. chciałbyś poznać koszty związane z przeprowadzeniem procesu certyfikacji i wydaniem certyfikatu FSC® CoC, możesz bezpośrednio skontaktować się z nami, czyli jednostką certyfikacyjną i szkoleniową Quality Austria-Polska.

Pobierz poradnik korzystając z linku: https://certyfikat-FSC®.qualityaustria.com.pl/

certyfikacja FSC®
Masz pytania odnośnie certyfikatu FSC®? Zadzwoń lub napisz.

JAKUB HABRASZKA
jakub.habraszka@qualityaustria.com.pl
+48 505 424 202