Choose Water - butelka z papieru

13/06/2018
choose water - butelka z papieru

Butelka, która może ulec biodegradacji w ciągu kilku tygodni, została stworzona przez młodego brytyjskiego wynalazcę, aby pomóc ocalić oceany przed odpadami z tworzyw sztucznych. James Longcroft, 27-letni absolwent chemii Uniwersytetu w Durham, mówi, że jego projekt może zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych, które co roku są wyrzucane do oceanów aż o osiem milionów ton.

Butelka Choose Water ma być sprzedawana jako "butelka bez plastiku". Jej zewnętrzna część wykonana jest z papieru makulaturowego, a wewnątrz znajduje się wodoodporna wyściółka, wykonana z biodegradowalnych materiałów, tworząc wodoodporną warstwę, która zatrzymuje wodę przed przedostaniem się do papieru. James Longcroft powiedział, że wewnętrzne i zewnętrzne warstwy butelki rozpadną się w ciągu trzech tygodni. Zakrętka butelki wykonana jest z metalu, który rdzewieje i rozpada się w ciągu roku.

Koszt produkcji biodegradowalnej butelki ma być tylko o pięć pensów wyższy niż buteki plastikowej. Longcroft ma nadzieję, że sprzedawcy detaliczni będą sprzedawać swoje butelki wody w cenie od 85-90 pensów, dzięki będą one stanowić rozsądną alternatywę dla plastiku. Chce je wprowadzić do sklepów pod koniec roku 2018, w zależności od możliwości finansowych.

Wynalazca, który mieszka w Edynburgu i ma dwoje dzieci, założył firmę Choose Water, zajmującą się butelkowaniem wody, która przed dwoma laty zbierała pieniądze dla Afryki. Jednak w zeszłym roku, po uświadomieniu sobie zgubnych skutków używania butelek plastikowych, firma zaprzestała sprzedaży wody w butelkach z tworzyw sztucznych. Teraz chce zebrać 25 000 funtów  celu wprowadzenia butelek na rynek.

- Moja narzeczona była zdziwiona, gdy próbowałem stworzyć butelkę z papieru, ponieważ wyglądała dość niechlujnie. Teraz jednak mamy siedzibę w Fife, gdzie mogliśmy zbudować trwały prototyp. Kluczem jest wkladka. Wnętrze musiało być wodoodporne i gwarantować, aby butelka zachowała swoją strukturę i utrzymywała świeżość wody - podobnie jak plastik. Udało nam się to wszystko zrobić, co jest bardzo fascynujące - mówi James Longcroft.  - Surowce, z których powstawała butelka zostały opracowane w zgodzie z naturą i są produktami ubocznymi większych gałęzi przemysłu, co czyni je konkurencyjnymi cenowo w porównaniu z tworzywami sztucznymi.