Co trzeba wiedzieć o wentylacji przemysłowej?

Artykuł zewnętrzny
02/02/2024
Co trzeba wiedzieć o wentylacji przemysłowej?

Wentylacja przemysłowa jest bardzo istotna w każdym obiekcie oraz zakładzie pracy. Sprawna cyrkulacja powietrza w tego typu przestrzeniach nie dopuszcza do przekroczenia niebezpiecznych poziomów stężeń gazów, które powstają w wyniku pracy sprzętu. System wentylacji przemysłowej powinien działać bez problemów, tak aby nie narażać poprawnego funkcjonowania maszyn oraz zdrowia pracowników, które mogą odmówić współpracy na skutek zapchania przez pyły. W warunkach przemysłowych zapewnienie dostępu do świeżego i zdrowego powietrza jest jednym z obowiązków pracodawców, wynikających z przepisów regulujących bezpieczeństwo i higienę pracy. W zależności od wielkości budynku, w którym mieści się firma, niezbędne jest zainstalowanie mniej lub bardziej skomplikowanego systemu wentylacji przemysłowej. Zadaniem wentylacji przemysłowej jest przepływ powietrza. Więcej na ten temat w poniższym artykule.

Wentylacja przemysłowa i wentylacja grawitacyjna

Wentylację przemysłową stosuje się przede wszystkim w celu zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Oznacza to, że w obiektach przemysłowych powietrze musi posiadać właściwą temperaturę, wilgotność, a wszelkie zanieczyszczenia nie mogą przekroczyć najwyższej dopuszczalnej wartości. Wentylacja przemysłowa musi być znaczenie bardziej wydajna od tej, która stosowana jest w pomieszczeniach biurowych, ponieważ musi usuwać zanieczyszczenia wytwarzane w trakcie procesów technologicznych. Naturalna wentylacja nie jest wystarczająca w tego rodzaju obiektach i dlatego konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej.

Dobra wentylacja przemysłowa to produkt, który można zamówić w wyspecjalizowanych firmach. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów wentylacji. Dzieli się je na następujące grupy: wentylacja mechaniczna, odciągi miejscowe, aparaty grzewczo-wentylacje i centrale bezkanałowe dachowe. Pierwszy jest jednym z najbardziej znanych systemów wentylacji, który spotkać można w zdecydowanej większości miejsc. Odciągi miejscowe są rozwiązaniem do tego, aby zapewnić wentylację miejscową, a nie w całym pomieszczeniu. Pozwala ona na uchwycenie zanieczyszczeń w miejscach, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo ich występowania.  Pracownicy dzięki systemom będą mogli cieszyć się przyjemnym klimatem wewnątrz niezależnie od tego, z jakim dokładnie miesiącem będą mieli do czynienia. Centrale bezkanałowe  pozwalają na to, aby strumień powietrza będzie ogrzewany lub chłodzony. Wszystko zależne jest od tego, która z opcji zostanie wybrana. 

Wentylacja mechaniczna w halach produkcyjnych

Wentylacja mechaniczna w budynku, który posiada najczęściej wentylację grawitacyjną,  jest o wiele trudniejsze. To nie jest ważne, czy dom jest starszy, czy nowszy dom nie mają większego znaczenia, ponieważ większość montażu wentylacji odbywa się w trakcje jego budowy. Wiąże się to z potrzebą rozprowadzania kanałów, unikania istniejących instalacji, przebijania się przez ściany budynku, a nawet rozprowadzaniem kanałów w podsadzce budynku. Po montażu instalacji wentylacyjnej taki budynek wymaga generalnego remontu. 

Zalety i wady — systemy wentylacji przemysłowej

Wentylacja mechaniczna pozwala na wstępną obróbkę powietrza. System jonizatorów i filtrów pozwala na pozbycie się smogu i pyłków drobnoustrojów. Ma to duże znaczenie w okresie zimowym. Jest to dobre rozwiązanie dla osób z alergiami na pyłki, kurz i roztocza. Dla komfortu można zaprogramować system odnośnie intensywności wymiany powietrza, ma to znaczenie w okresach letnich lub zimowych. Dzięki zastosowaniu wymienników ciepła ERV (entalpicznych) lub HRV odzyskujemy ciepło w zakresie 30-50 % w zależności od systemu. Jest to zaleta systemu wentylacji mechanicznej, często wykorzystywana w domach pasywnych i energooszczędnych. Wadą wentylacji mechanicznej jest potrzebność poniesienia dodatkowych kosztów na początku budowy. Decyzja o montażu wentylacji mechanicznej, najczęściej musi być podjęta na początku budowy domu. Wentylacja mechaniczna wymaga fachowego montażu i doboru odpowiedniego urządzenia. 

Systemy wentylacji obiektów przemysłowych 

Warto wiedzieć, że na zakończeniach instalacji wentylacji, zamiast anemostatów da się także zastosować dysze dalekiego zasięgu oraz nawiewniki szczelinowe bądź podłogowe. Można też postawić na nawiewniki wyporowe, a także profesjonalny strop wentylacyjny, który przeznaczony jest na przykład do kuchni przemysłowej czy sali operacyjnej. Jeśli mowa natomiast o systemach profesjonalnej wentylacji, to łączą one w sobie kilka podstawowych cech. Głównie zwracana jest uwaga na ich oszczędność eksploatacyjną. Dlatego też przez bardzo ważny rodzaj systemu zarządzania, sterowniki, a także moduły, możliwe jest monitorowanie poszczególnych etapów pracy, a także sprawdzenie odcinków całego systemu. Do tego celu wykorzystywane są specjalistyczne centrale, lecz można również pewną część zadań przeprowadzić zdalnie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w urządzeniach wentylacyjnych stawia się przede wszystkim na rozwiązania, które są energooszczędne oraz mają wysoką klasę energetyczną.