Coveris wprowadza MonoFlex Fibre – szeroki asortyment przetwarzalnych opakowań elastycznych na bazie papieru

20/06/2024
Coveris wprowadza MonoFlex Fibre – szeroki asortyment przetwarzalnych opakowań elastycznych na bazie papieru

Rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych wymaga, aby do 2030 r. wszystkie opakowania obecne na rynku europejskim były przeznaczone do ponownego użycia lub recyklingu[1]. Ta zmiana rozszerza odpowiedzialność producentów za etap cyklu życia produktu po zakończeniu działań konsumentów, w tym uiszczenie opłaty specjalnej za materiały opakowaniowe z tworzyw sztucznych. Zmiany w prawodawstwie UE zmuszają dziś producentów do błyskawicznego przechodzenia na opakowania z tworzyw sztucznych lub papieru, które nadają się do recyklingu. Aby zaspokajać te wymagania, najnowsza innowacja firmy Coveris, oferuje szeroki asortyment elastycznych opakowań na bazie papieru, które zapewniają wysoką atrakcyjność wśród innych produktów na półce sklepowej. Ponadto, opakowania MonoFlex Fibre można poddać także recyklingowi w ramach istniejących strumieni materiałów papierowych.

- W ramach strategii No Waste firma Coveris skupia się na wybieraniu najbardziej ekologicznych i wydajnych opakowań dla każdego produktu i nie ogranicza się do prostego wyboru między papierem a plastikiem. Dzięki rozszerzeniu naszego portfolio o opakowania na bazie papieru i zmniejszeniu zużycia plastiku w opakowaniach przedmiotów, które wymagają zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi, staramy się proponować klientom najlepsze rozwiązania przystosowane do ich wizji marki i wymagań produktowych – tłumaczy Melinda Bonamour, dyrektor ds. rozwoju rynku papierowych opakowań elastycznych w Coveris.

Innowacje w dziedzinie recyklingu opakowań pierwotnych i wtórnych

Nowy asortyment opakowań podzielono na dwie kategorie: MonoFlex Fibre Pure, czyli jednowarstwowy papier funkcjonalny, oraz MonoFlex Fibre, czyli struktura wielowarstwowa z maksymalnie zwiększonym udziałem papieru. Coveris oferuje kilka podkategorii w ramach obu grup, zarówno z myślą o opakowaniach pierwotnych, jak i wtórnych, zapewniając przy tym doskonałe właściwości uszczelniające i barierowe. Co więcej, przejście na strukturę na bazie papieru nie będzie wymagało poważnych zmian istniejącego parku maszynowego klientów. Rozwiązanie to okazało się wydajne i szybkie, nawet na standardowych liniach do pakowania.

Niezależnie od wybranej opcji, każda specyfikacja zapewnia właściwy poziom ochrony produktu i odpowiednie właściwości barierowe, a zarazem całkowicie nadaje się do recyklingu w ramach istniejącego strumienia materiałów papierowych. Asortyment produktów MonoFlex Fibre, dostępnych w postaci gotowych opakowań i rozwiązań FFS, zapewnia właściwości barierowe w przypadku tłuszczu, wilgoci, tlenu, światła lub olejów mineralnych. Opakowania papierowe zapewniają ponadto lepszą widoczność marki na półkach dzięki doskonałej drukowalności technikami druku rotograwiurowego, fleksograficznego i cyfrowego.

- Nasz cel zakłada zaspokojenie potrzeb w dziedzinie opakowań pierwotnych i wtórnych marek z różnych branż, np. żywności suchej, herbaty, wyrobów cukierniczych, produktów świeżych, herbatników, mrożonek i suszonej karmy dla zwierząt. Cel ten osiągamy przez dostarczanie zarówno opakowań w całości z papieru, jak i odpowiednich do recyklingu wersji papierowo-plastikowych. Jesteśmy pewni, że nasze nowe rozwiązania okażą się preferowanym rozwiązaniem dla producentów, którzy poszukują wydajnych opakowań papierowych przewidzianych do recyklingu – dodaje Bonamour.

[1] Nowe przepisy Unii o redukcji ilości, wielokrotnym użyciu i recyklingu opakowań | Wiadomości | Parlament Europejski (europa.eu)