Cyfryzacja w druku napędza branżę opakowań

08/02/2024
Cyfryzacja w druku napędza branżę opakowań
Nareszcie. drupa powraca, a do targów pozostał mniej niż rok, więc oczekiwanie jest coraz większe. Co będzie tematem przewodnim targów, po ośmiu latach i wpływie COVID - pisze dr Sean Smyth, Analityk i Konsultant w Smithers.
 
Czynniki zrównoważonego rozwoju, automatyzacji i przepływu pracy w miarę postępującej cyfryzacji świata dominują w większości operacji drukowania i pakowania. Rekrutacja i utrzymanie wykwalifikowanych pracowników jest coraz trudniejsze dla wielu firm, ponieważ pokolenie wyżu demograficznego przechodzi na emeryturę, a młodsze pokolenia cyfrowe wymagają innego podejścia do życia zawodowego.
 

Dynamiczny rozwój rynku druku cyfrowego

Rozwój druku cyfrowego znajdzie się w centrum uwagi we wszystkich branżach graficznych, przemysłowych i opakowaniowych, a w tym roku na targach drupa pojawią się kolejne zapowiedzi. Cyfrowe opakowania oferują wiele możliwości dla drukarni komercyjnych, które chcą wejść w nowe sektory, ponieważ wiele tradycyjnych zastosowań druku nadal zmniejsza się. Ta sama dynamika zachęca większą liczbę dostawców sprzętu do oferowania systemów druku cyfrowego dla etykiet, tektury falistej, kartonów, opakowań elastycznych, sztywnych tworzyw sztucznych, szkła i opakowań metalowych. 

Dane liczbowe pokazują, jak dostawcy sprzętu do druku cyfrowego etykiet i opakowań rozwinęli się od czasu, gdy ta mapa technologiczna została po raz pierwszy opracowana w 2019 roku. Na rynku stale pojawiają się nowe podmioty, zarówno uznani dostawcy analogowych urządzeń drukujących, jak i nowi dostawcy wykorzystujący swoją wiedzę w zakresie druku cyfrowego.
 
Do tego dochodzą cyfrowe systemy nadruku i wyrafinowane integracje na zamówienie, niektóre działające jako część linii produkcyjnych i napełniających. Podczas gdy nastąpiła konsolidacja po stronie podaży, uderzające jest to, że niewiele firm opuściło ten sektor, duża liczba graczy konkuruje obecnie w szerokim zakresie zastosowań opakowań, oferując nowe możliwości i funkcje, przy stale rosnącej wydajności i niższych kosztach.
 
Cóż, dobrą wiadomością dla nas, techników druku, jest to, że w tym roku ten wykres będzie jeszcze bardziej zagęszczony. Smithers śledzi rozwój tego sektora, publikując raporty i organizując konferencje na temat opakowań drukowanych cyfrowo. Europejskie, amerykańskie i azjatyckie wydarzenia gromadzą setki marek, sprzedawców detalicznych, firm pakujących/napełniających, przetwórców, agencji i projektantów wraz z dostawcami sprzętu, podłoży i farb/tonerów, a także firmami zajmującymi się obiegiem dokumentów i logistyką. Są to doskonałe fora, a z biegiem lat dyskusja przeniosła się z kwestii technologicznych na wymierne korzyści i usprawnione procesy biznesowe wynikające z przyjęcia druku cyfrowego i coraz częściej cyfrowego wykańczania.
 
Obecnie jakość, niezawodność i produktywność nie stanowią już problemu dla nowoczesnych maszyn drukujących. Na targach drupa zaprezentowane zostaną arkuszowe maszyny atramentowe oferujące ekwiwalent kolorowego druku litograficznego z prędkością 11 000 arkuszy B1 na godzinę oraz prasy rolowe oferujące prędkość przekraczającą 400 m na minutę przy szerokości do 2,8 m. Są to główne alternatywy dla litografii, fleksografii i wklęsłodruku.
 
Producenci głowic drukujących i pras opracowują metody eliminacji artefaktów w druku atramentowym, kompensując wypływy z dysz i odchylenia w czasie rzeczywistym, co wydłuża żywotność głowic i czas pracy maszyny. Druk atramentowy będzie prawdziwym zwycięzcą, a szybsze maszyny zostaną zaprezentowane, szczególnie w przypadku opakowań elastycznych. Technologia atramentów ulega poprawie, a do konkretnych zastosowań wykorzystywane są atramenty UV i na bazie wody. Pojawi się więcej wysoce pigmentowych formuł, które pomogą zmniejszyć grubość warstwy atramentu przy jednoczesnym obniżeniu całkowitego kosztu posiadania, co jeszcze bardziej zwiększy udział druku cyfrowego.
 

Nie tylko druk

Niektórzy dostawcy zaprezentują jednoprzebiegowe, wysoce zautomatyzowane systemy do drukowania i wykańczania pudeł z tektury falistej, kartonów i materiałów elastycznych w jednym przebiegu. Umożliwiają one połączenie druku cyfrowego z cyfrowym wykańczaniem. Będą one wyposażone w zautomatyzowane systemy sterowania, które napędzają prasę, mierzą i sprawdzają wydruk, a następnie śledzą wykończenie, które może obejmować powlekanie, laminowanie, cięcie, bigowanie, składanie i klejenie, wraz z szeroką gamą ozdób. Cyfrowe kontrolery front-end stają się coraz bardziej wydajne, automatyzując i sterując cyfrową jednostką drukującą, jednocześnie mierząc i kontrolując jakość, a następnie ustawiając i sterując technologią wykańczania. Takie podejście pomaga zastąpić tradycyjne umiejętności operatorów pras i urządzeń wykańczających - co jest ważne, ponieważ zasoby wykwalifikowanej siły roboczej stają się coraz mniejsze.

Optymalizacja produkcji 

Podczas gdy nowe maszyny cyfrowe przyciągają wzrok, jeszcze ważniejsze jest oprogramowanie umożliwiające przepływ pracy. Jedynym sposobem na zarabianie pieniędzy na maszynie cyfrowej jest wytwarzanie produktów nadających się do sprzedaży, a wydajny workflow jest niezbędny do przygotowania plików graficznych i utrzymania kolejki drukowania w dobrym stanie. Może to stanowić barierę dla przetwórców opakowań wchodzących do tego sektora, ponieważ wielu z nich nie posiada niezbędnych umiejętności w zakresie przygotowania do druku i obsługi danych. Podczas targów drupa wiele firm dostarczy rozwiązania integrujące się z systemami informacji zarządczej w celu zautomatyzowania administracji potrzebnej do obsługi wielu krótkich zleceń. Przepływ pracy będzie coraz bardziej oparty na współpracy, a nowe projekty będą tworzone i zatwierdzane, a następnie ładowane do kolejek zadań w celu zautomatyzowanego zarządzania kolorami i impozycji bez ręcznego angażowania konwertera. MIS jest połączony, zamawiając podłoża i planując produkcję na drukarce i wykańczaniu, aby spełnić wymagania klienta i zoptymalizować wydajność przetwórcy.
 
Cyfrowy przepływ pracy może być zniechęcający dla przetwórców opakowań przyzwyczajonych do obsługi kilku dużych zleceń, ale taka jest kolej rzeczy. Na targach drupa firmy mogą zapoznać się z rozwiązaniami upraszczającymi łańcuchy dostaw, które będą kluczem do przyszłego sukcesu w dostarczaniu opakowań i etykiet. Liderzy rynku oferują szeroką gamę kreatywnego oprogramowania. Zaprezentują oni nowe metody automatyzacji powtarzalnych procesów związanych z projektowaniem opakowań, zatwierdzaniem i przygotowaniem do druku, skracając czas i obniżając koszty. Inni gracze zaoferują konkretne rozwiązania w zakresie integracji i optymalizacji zarządzania kolorami, impozycji i dostarczania zmiennych danych.
 

Najważniejszy jest klient

Wszystkie te zmiany w zakresie opakowań są ostatecznie napędzane oczekiwaniami, a raczej wymaganiami klientów końcowych. W coraz bardziej połączonym świecie te wymagania i oczekiwania zmieniają się, wraz z większym zaangażowaniem i interakcją w celu poprawy doświadczenia konsumenta z marką. Druk cyfrowy umożliwia markom podejmowanie decyzji dotyczących treści na późniejszym etapie łańcucha dostaw, bliżej konsumenta, co pomaga opakowaniom oferować dodatkowe cenne funkcje. Te dodatkowe funkcje wykraczają poza tradycyjne funkcje przechowywania i ochrony, oferując informacje i promocję. Unikalny druk cyfrowy może być połączony z cyberświatem, otwierając nowe możliwości w zakresie wydajności logistycznej i większego zaangażowania konsumentów. 
 
Drupa to najważniejsze targi poligraficzne, ponieważ wystawcy (a będą tam wszyscy ważni) pokazują, co mają, jednocześnie wykorzystując wydarzenie do zaprezentowania tego, nad czym pracują, aby uzyskać informacje zwrotne. A cyfrowy druk opakowań (plus uszlachetnianie) będzie bardzo ważnym punktem programu. Pojawi się więcej maszyn do etykiet; tektury falistej - post i preprint, zamienniki dla litolamu; do składanych kartonów; do opakowań elastycznych; do metalu i będą maszyny do bezpośredniego kształtowania, które będą robić ciekawe rzeczy na puszkach, aerozolach, plastiku i szkle. Uznani gracze pokażą poprawę jakości, szybkości i formatów, a nowe atramenty i tonery poszerzą rodzaje opakowań, które mogą produkować.
 
Naprawdę nie mogę się doczekać spotkań z nowymi firmami, które będą prezentować nowe rozwiązania i choć wiem o kilku potencjalnych nowościach, niestety nie wolno mi o nich wspominać, co jest zmorą korespondenta technologicznego. To się zmieni, gdy rozpoczną się targi drupa!

Autor: dr Sean Smyth, Analityk i Konsultant w Smithers