Czy skanery i drukarki odejdą kiedyś do lamusa?

Artykuł zewnętrzny
28/07/2021
Czy skanery i drukarki odejdą kiedyś do lamusa?

Drukarka i skaner od dawna stanowią wspólny mianownik łączący przedsiębiorstwa wszelkiego typu. Przez lata stały się wręcz niezbędnym elementem wyposażenia każdego biura czy urzędu, zagościły również pod dachami prywatnych domów. Jednakże, w dobie powszechnej cyfryzacji I minimalizacji, w głowach producentów sprzętu komputerowego pojawią się liczne, nurtujące kwestie. Na przykład, czy jest możliwe, że drukarki odejdą w zapomnienie? Czy w najbliższym czasie mogą zostać wyparte przez konkurencję? I wreszcie - czy zdarzy się kiedykolwiek sytuacja, w której będziemy oglądać skanery za szybą w muzeum jako relikt przeszłości? Przeczytaj artykuł, aby poznać odpowiedź na te i inne pytania.

Drukarki biurowe - zastosowanie 

Na początek, by zbadać sprawę przyszłości drukarek, należy przyjrzeć się ich obecnej sytuacji. Drukarki i skanery służą głównie do szybkiego powielania tekstów wszelkiego rodzaju czy drukowania obrazów, umożliwiają przesyłanie informacji na odległość, np. poprzez skanowanie dokumentów wysyłanych następnie pocztą elektroniczną do odpowiedniego odbiorcy. Z tego powodu znajdują zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie życia codziennego i środowisku pracy. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba dysponowania i przenoszenia danych w formie papierowej, m.in. w urzędach, szkołach, biurach, zakładach pracy. Istnieją takie branże, które dosłownie nie potrafiłyby funkcjonować bez drukarek, np. redakcje gazet. Natomiast na płaszczyźnie domowej drukarki przydają się dzieciom, zwłaszcza w erze nauczania zdanego, gdzie aby osiągnąć dobre wyniki w nauce trzeba zapoznać się z materiałami online. Jak wiadomo, długotrwałe wpatrywanie się w monitor męczy wzrok, dlatego część uczniów decyduje się na wygodny druk.

Drukarka laserowa ze skanerem a konkurencja

Na pomoc swoim użytkownikom przychodzi wiele rodzajów drukarek, różniących się rozmiarem, szybkością oraz jakością wydruku czy posiadaniem dodatkowym funkcji. Jedną z nich jest drukarka atramentowa, wykorzystująca tusz i atrament. Drugi przykład to drukarka laserowa, korzystająca ze światła lasera albo diody LED. Do druku faktur i paragonów używa się drukarek mozaikowych, inaczej nazywanych igłowymi, natomiast do powielania jedynie tekstów można skorzystać z drukarki wierszowej. 

Najbardziej polecanym typem są drukarki laserowe ze skanerem. Cieszy się ona ogromną popularnością ze względu na wiele czynników: oferuje o wiele większą prędkość wydruku, działa wydajniej i dokładniej niż konkurencja, a dzięki wbudowanemu skanerowi umożliwia również wprowadzanie skanów dokumentów od razu do komputera oraz ich prędką wysyłkę. Co prawda, o uznanie walczą tzw. drukarki wielofunkcyjne, zawierające w sobie drukarkę, skaner, faks i kopiarkę w jednym urządzeniu, lecz nie są one aż tak szeroko stosowane ze względu na ryzyko częstych awarii w trakcie kumulowania się zleceń z różnych części maszyny. Dlatego właśnie drukarka laserowa ze skanerem jest niekwestionowanym liderem wśród drukarek, również z powodu ich dostępności. Przykładowo, na stronie internetowej https://www.morele.net/ można znaleźć szeroki wachlarz drukarek laserowych zarówno dla firm i przedsiębiorstw, jak i do użytku domowego.

Podsumowując, w najbliższej przyszłości nie ma co liczyć na to, by drukarki i skanery odeszły do lamusa. To urządzenia, które są często eksploatowane na taką skalę, że nie ma wprost mowy, aby jakakolwiek inna technologia mogła je wyprzeć i pozbawić zaszczytnego, zasłużonego miejsca w każdym biurze czy domu.

Kategoria: