Czym ciąć papier?

Artykuł zewnętrzny
20/07/2023
Czym ciąć papier?

Papier jest wykorzystywany w różnych pracach introligatorskich i artystycznych. Szeroka gama narzędzi do cięcia papieru pozwala uzyskać pożądany efekt – na rynku dostępnych jest wiele przyrządów dopasowanych do indywidualnych potrzeb użytkowników. Można wybierać zarówno spośród prostych nożyczek, skalpeli do papieru, jak i bardziej zaawansowanych sprzętów typu obcinarka nożycowa czy gilotyna elektryczna. Poniżej znajdziesz krótkie zestawienie najpopularniejszych narzędzi do cięcia papieru.

 

Najpopularniejsze narzędzia do cięcia papieru 

Własnoręczne przygotowywanie zaproszeń, dokumentów czy wycinanie kształtów wymaga użycia odpowiednich przyrządów. Poznaj najpopularniejsze narzędzia do cięcia papieru, dowiedz się, jak działają i gdzie najlepiej się sprawdzą. 

1. Gilotyny ręczne 

Gilotyny ręczne to urządzenia, które pozwalają na precyzyjne cięcie większej ilości kartek papieru za pomocą jednego ruchu – przecinają materiał ostrzem wykonanym z wysokogatunkowej stali. Większość modeli wyposażona jest w skalę pomiarową, która umożliwia dokładne ustawienie cięcia oraz docisk ręczny, dzięki któremu arkusze nie przesuwają się podczas cięcia. Gilotyny ręczne są proste w obsłudze, nie wymagają specjalistycznego szkolenia. Dzięki temu mogą być stosowane w różnych miejscach – drukarniach, biurach, szkołach i innych firmach zajmujących się oprawianiem dokumentów. 

2. Gilotyny elektryczne 

Gilotyny elektryczne są powszechnie stosowane w miejscach, gdzie tnie się duże ilości papieru np. w zakładach introligatorskich, punktach usługowych. W przeciwieństwie do gilotyn ręcznych mają napęd elektryczny, który umożliwia automatyczne przemieszczanie ostrza. Urządzenia gwarantują zarówno komfortową pracę, jak i wydajne działanie. Dzięki intuicyjnemu panelowi sterowania są łatwe w obsłudze i bezpieczne. Gilotyny są wyposażone w tzw. kurtynę bezpieczeństwa – niewidoczną dla oka wiązkę światła podczerwonego w obszarze roboczym. 

3. Gilotyny elektryczno-hydrauliczne 

Gilotyny elektryczne z hydraulicznym dociskiem zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnie wydajnej pracy. Wykorzystywane są głównie w drukarniach, zakładach poligraficznych i agencjach reklamowych. Dzięki dociskowi o napędzie hydraulicznym arkusze nie przesuwają się, a urządzenie zapewnia precyzyjne cięcie. Większość modeli została wyposażona w kolorowy, dotykowy wyświetlacz, na którym można samodzielnie ustawiać m.in. siłę docisku, oświetlenie stołu, znacznik cięcia czy wymiary arkusza przeznaczonego do cięcia. 

4. Obcinarki krążkowe 

Obcinarki krążkowe, zwane także trymerami, to urządzenia, które służą do przycinania papieru za pomocą ruchomego ostrza przesuwającego się wzdłuż szyny. Zapewniają równe, dokładne cięcie na całej długości papieru. Umożliwiają także przecinanie większej ilości arkuszy, co znacznie zwiększa wydajność pracy. Co istotne, trymery wyposażone są w różne funkcje np. blokadę ostrza. Pozwala to na bezpieczne przechowywanie i przenoszenie sprzętu. Większość modeli mieści się na stole, dzięki czemu idealnie nadają się do biur. 

5. Obcinarki nożycowe 

Obcinarki nożycowe przecinają papier ostrzem zamocowanym z boku urządzenia. To świetna alternatywa dla innych narzędzi tnących. Nie zajmują wiele miejsca i są łatwe w obsłudze, co sprawia, że chętnie korzystają z nich osoby pracujące w biurach, placówkach oświatowych czy sklepach (służą np. do wycinania cen). Obcinarki są także lekkie, mobilne i bezpieczne w użytkowaniu. Przed zranieniem chroni osłona umieszczona przy ostrzu. Z kolei blokada ostrza oraz uchwyt zamocowany przy podstawie ułatwiają transport narzędzia. 

6. Pozostałe narzędzia do wycinania papieru 

Poza wymienionymi wyżej narzędziami do cięcia papieru na rynku dostępne są także: 

  • Nożyczki – to przybory biurowe powszechnie używane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Poza standardowymi modelami dostępne są także nożyczki dekoracyjne – przeznaczone do wycinania różnych kształtów. Najczęściej korzystają z nich dzieci oraz miłośnicy scrapbookingu.
  • Noże obrotowe, linijki z nożem, skalpele do papieru – to kolejne narzędzia do precyzyjnego cięcia wzdłuż linii, dzięki którym można tworzyć interesujące kształty i wzory.
  • Dziurkacze, zaokrąglacze narożników – stosowane zarówno w biurze do archiwizacji dokumentów, jak i przez hobbystów do tworzenia m.in. kartek okolicznościowych.
  • Plotery wytłaczająco-tnące – wielofunkcyjne urządzenia do tłoczenia i wycinania rozmaitych kształtów (kwiatków, postaci z bajek itp.). Niektóre modele umożliwiają tworzenie własnych wzorów.
  • Maszynki wytłaczająco-wycinające – służą do wytłaczania i cięcia papieru. Urządzenia najczęściej wykorzystywane są przez crafterów do tworzenia różnych kształtów i wzorów.