Do 2025 r. Schumacher Packaging zainwestuje blisko 700 mln euro

29/11/2021
Do 2025 r. Schumacher Packaging zainwestuje blisko 700 mln euro

Grupa Schumacher Packaging, producent opakowań z tektury falistej i litej, planuje wdrożenie największego programu inwestycyjnego od momentu powstania przedsiębiorstwa w 1948 r. Do 2025 r. zainwestuje ok. 700 mln euro, z czego 300 mln euro w samych Niemczech.

O ile inwestycje w branży opakowaniowej i generalnie w firmach średniej wielkości są obecnie na bardzo niskim poziomie ze względu na globalny niedobór surowców i wzrost cen, przedsiębiorstwo zdecydowało się na oryginalne rozwiązanie: mimo trudnej sytuacji gospodarczej na rynkach światowych specjalista w dziedzinie opakowań inwestuje w budowę i rozbudowę zakładów produkujących tekturę falistą i papierni oraz w nowoczesne technologie w duchu zrównoważonego rozwoju, wyznaczając w ten sposób kierunek na przyszłość. Dzięki pakietowi inwestycyjnemu firma zamierza również stworzyć do 2025 roku około 500 nowych miejsc pracy, z czego ponad połowę w niemieckich zakładach produkcyjnych.

Celem ambitnej ofensywy inwestycyjnej jest sprostanie rosnącemu zapotrzebowaniu na indywidualne rozwiązania opakowaniowe w perspektywie krótko- i długoterminowej w związku z boomem w branży e-commerce oraz dalsze polepszenie konkurencyjności firmy. Grupa Schumacher Packaging spodziewa się w 2021 r. sprzedaży na poziomie około 800 milionów euro – do 2025 r. przewidywany jest znaczny wzrost do 1,3 miliarda euro.

- W obliczu trudnych uwarunkowań rynkowych branża nie ma obecnie odwagi inwestować. Ponadto stoi przed wyzwaniem, jakim jest brak możliwości dostarczenia swoim klientom wystarczającej ilości opakowań. Chcemy zaoferować naszym klientom bezpieczeństwo dostaw w perspektywie krótkoterminowej i dobrze przygotować się na nadchodzące lata. Dlatego pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej inwestujemy więcej niż kiedykolwiek wcześniej - mówi Björn Schumacher, dyrektor zarządzający Grupy Schumacher Packaging, wyjaśniając strategiczną decyzję firmy.

Dobra kondycja z myślą o przyszłości

Ponad połowa planowanych inwestycji (ok. 400 mln euro) przeznaczona jest na rozbudowę istniejących zakładów. Dzięki temu zakład produkcji tektury falistej w Greven, w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska Münster-Osnabrück, zostanie rozbudowany jeszcze szybciej niż pierwotnie planowano, przekształcając się w wielozadaniowy megazakład nowej generacji. Do 2022 roku będzie to jeden z największych ośrodków produkcyjnych na świecie, który przy wydajności 600 milionów metrów kwadratowych rocznie odbierze siedzibie w miejscowości Ebersdorf status największego jak dotąd zakładu produkującego tekturę falistą w Europie. Również planowane zwiększenie własnych mocy produkcyjnych w zakresie produkcji papieru zostanie przesunięte na lata 2022/2023. Blisko 300 milionów euro z sumy przeznaczonej na inwestycje zostanie zainwestowane w nowe zakłady.

- Mamy tę przewagę, że nie jesteśmy tankowcem, ale motorówką: Jako średniej wielkości przedsiębiorstwo rodzinne możemy działać szybko i elastycznie oraz dostosowywać nasze strategie do warunków panujących na rynku. Posiadamy również własną produkcję papieru, centra logistyczne i floty samochodów ciężarowych, co zapewnia nam większą niezależność - dodaje Schumacher.

Inwestycje w zrównoważone technologie przyszłości

Ofensywa modernizacyjna obejmuje również inwestycje w zrównoważone technologie przyszłości. Specjalista w dziedzinie opakowań planuje w Polsce i Niemczech budowę kilku niezwykle nowoczesnych parków energetycznych składających się z paneli słonecznych i turbin wiatrowych o łącznej mocy 10 megawatów w perspektywie krótkoterminowej, jak również ich rozbudowę do 40 megawatów w perspektywie średnioterminowej. Już dziś wszystkie niemieckie zakłady firmy, jak również zakłady we Wrocławiu (Polska) i Bredzie (Holandia) posiadają certyfikat EcoVadis w zakresie zrównoważonego rozwoju.

- Zrównoważony rozwój nie jest już trendem, ale koniecznością. Dzięki wprowadzonym modernizacjom chcemy również wspierać nasz ambitny cel, jakim jest wdrożenie do 2035 roku produkcji neutralnej pod względem emisji CO₂ - mówi Schumacher. - Zawsze myślimy i działamy w interesie przyszłych pokoleń. To część naszego DNA.

Boom w handlu internetowym trwa

Głównym powodem rosnącego popytu w branży opakowań jest rozkwit handlu internetowego. Ponieważ sektor sprzedaży detalicznej musiał tymczasowo zawiesić działanie z powodu pandemii, nastąpił ogromny wzrost aktywności w branży e-commerce. W samych Niemczech obroty w handlu internetowym B2C wyniosły w 2020 roku 72,8 mld euro, co oznacza wzrost o 23 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim (59,2 mld euro). Trend wydaje się być nieprzerwany: Niemieckie Zrzeszenie Handlu (niem. Handelsverband Deutschland, HDE) przewiduje na rok 2021 dalszy wzrost.