Drastyczny wzrost kosztów energii elektrycznej zmusza Lessebo Paper do wstrzymania produkcji

05/09/2022
Drastyczny wzrost kosztów energii elektrycznej zmusza Lessebo Paper do wstrzymania produkcji
Koszty energii elektrycznej dla Lessebo Paper wzrosły bezprecedensowo z 3 mln euro do 19 mln euro rocznie. Tak drastyczny wzrost cen energii elektrycznej spowodował, że firma Lessebo Paper od 31 sierpnia musiała wstrzymać produkcję.
 
Cena spotowa energii elektrycznej w południowej Szwecji znacznie wzrosła w ostatnich miesiącach. W środę 31 sierpnia, cena energii elektrycznej wyniosła 518,73 EUR za MWh, co oznacza dla Lessebo Paper dzienny koszt energii elektrycznej w wysokości ponad 58 000 EUR. W związku z tym produkcja w Lessebo Paper została wstrzymana. W przyszłości decyzje o produkcji będą podejmowane codziennie w zależności od ceny energii elektrycznej w nadchodzącym dniu.
 
Przemysł papierniczy jest energochłonny, a podwyżki cen energii elektrycznej najprawdopodobniej, nie tylko dotkną Lessebo Paper, ale także kilka branż w południowej Szwecji.
 
- Od jesieni 2021 roku cena energii elektrycznej stopniowo wzrastała i nie widzimy, aby wzrosty zwolniły, a raczej wręcz przeciwnie. Historycznie rzecz biorąc, okres zimowy zwykle wiąże się z wysokimi cenami energii elektrycznej, a fakt, że już w sierpniu mamy rekordowo wysokie ceny energii elektrycznej, jest niepokojący - powiedział Jens Olson, dyrektor generalny w Lessebo Paper.