Ekologiczne rozwiązania na MŚ w Lahti 2017

23/02/2017
medal mistrzostw w lahti

Stora Enso przygotowała szeroką gamę produktów odnawialnych na Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym, które odbywają się w fińskim Lahti. Producent papieru i tektury działając w ścisłej współpracy z organizatorami mistrzostw chce promować stosowanie surowców odnawialnych i zrównoważonych rozwiązań. Stora Enso jest oficjalnym sponsorem mistrzostw.

- Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym w Lahti to wielka szansa dla Stora Enso, aby pokazać, jak wszystko, co jest dziś wykonane z materiałów kopalnych, jutro może być wykonane z drzewa – powiedział Karl-Henrik Sundström, prezes Stora Enso. - Wydarzenia sportowe to wielkie doświadczenia. Jak przedstawiają ostatnie badania, wydarzenie będzie jeszcze bardziej satysfakcjonujące, jeśli widzowie mają świadomość, że są ono zorganizowane w sposób zrównoważony. Materiały odnawialne na bazie drewna są jednym z kluczowych rozwiązań, które mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w każdym przypadku.

- Wykorzystanie materiałów odnawialnych do opakowań, biomateriałów, produktów z drewna i papieru w mistrzostwach to dobry początek, ale poza tym widzimy jeszcze większe możliwości przy organizacji zrównoważonych wydarzeń. Drzewa pochłaniają dwutlenek węgla w trakcie ich eksploatacji, a wyroby z drewna stanowią niskoemisyjną alternatywę do wielu produktów wykonanych z materiałów nieodnawialnych. Stora Enso, stale wprowadza innowacje i rozwija nowe produkty wykonywane z drewna - dodaje Sundström.

- Mistrzostwa w Lahti osiągną łączną widownię ok. 500-600 milionów ludzi, więc dają nam możliwość promowania znaczenie surowców odnawialnych w całej Europie, a nawet dalej - mówi Ulrika Lilja, EVP Stora Enso ds komunikacji. - W tym samym czasie, będziemy przyjmować ponad 8 000 uczestników i odwiedzających, którzy będą brać udział w zawodach i doświadczać ducha sportowej rywalizacji.

- Jesteśmy przekonani, że zrównoważony rozwój powinien być integralną częścią organizowania ważnych wydarzeń. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni, że Stora Enso jako sponsor wspiera nas w poszukiwaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań w wielu dziedzinach naszej imprezy. Mamy nadzieję, że wspólnie jesteśmy w stanie dawać dobry przykład dla przyszłych organizatorów - mówi Janne Leskinen, CEO i Sekretarz Generalny MŚ Lahti 2017.
kubek do napojówStora Enso zaprezentuje swoje produkty i rozwiązania na głównej arenie mistrzostw oraz w dwóch specjalnie przygotowanych wiatach dla kibiców. Szeroka gama produktów odnawialnych będzie wykorzystywana przez widzów i organizatorów. Wyroby z drewna Stora Enso można zobaczyć na przykład, przy głównej bramie wjazdowej, na podium, we wnętrzu wieży skoczni narciarskiej, a stadionowe narożniki czy wentylatory są wykonane biokompozytów. Pelety Stora Enso będą wykorzystywane do ogrzewania imprezy.
wiata dla kibiców
Surowce odnawialne, takie jak papier i tektura są również wykorzystywane w wielu produktach nadających się do recyklingu, a więc materiały drukowane, kosze na śmieci, mini szybowce i kubki do napojów. Wszystkie produkty zużyte na mistrzostwach w Lahti i nadające się do recyklingu będą wykorzystane jako surowiec dla nowych produktów z tektury.
kosz na odpady
Ponad 100 pracowników Stora Enso z 11 krajów będzie reprezentować firmę na mistrzostwach w Lahti i wyjaśniać, co z drzewa możemy zrobić dziś i w przyszłości. Będą oni rozdawać na stadionach sadzonki świerków, gorące napoje i flagi dla widzów, którzy będą mogli ogrzać się przy ognisku, spróbować pozyskiwać drewno z wykorzystaniem symulatora i odwiedzić fabrykę papieru lub las za pomocą okularów do wirtualnej rzeczywistości.
mini szybowiec
Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w Lahti będą trwały od 22 lutego do 5 marca 2017 roku. A my oczywiście kibicujemy polskim sportowcom.