FACHPACK 2024: Liderzy Europejskiego Przemysłu Opakowań spotkają się w Norymberdze

23/09/2024
FACHPACK 2024: Liderzy Europejskiego Przemysłu Opakowań spotkają się w Norymberdze

"Transformacja w opakowaniach" będzie przewodnim tematem targów FACHPACK, które w dniach 24–26 września br. odbędą się w Centrum Wystawienniczym w Norymberdze.  Znajdzie on odzwierciedlenie na stoiskach 1 463 wystawców, w bogatym programie wykładów, fascynujących pokazach specjalnych i pawilonach tematycznych oraz podczas wręczenia nagród. Oczekuje się, że tegoroczne targi FACHPACK odwiedzi około 35 000 gości z branży dóbr konsumpcyjnych i przemysłowych.

"Transformacja w opakowaniach" (“Transition in Packaging”) to temat, który opisuje silne zmiany wpływające na sektor opakowań w Europie. Wysokie oczekiwania dotyczące zrównoważonego rozwoju, nowe regulacje, postępująca cyfryzacja i sztuczna inteligencja to tylko trzy z głównych tematów targów FACHPACK 2024. Zmiany demograficzne również stanowią wyzwanie dla branży. Organizatorzy targów FACHPACK postrzegają siebie jako przewodnika, oferując zarówno interakcję, jak i wskazanie kierunku rozwoju branży.

- Dynamika w branży opakowań nigdy nie była większa – mówi Heike Slotta, dyrektor wystaw NürnbergMesse. - Firmy odpowiadają imponującą kreatywnością i innowacjami. Doświadczymy tego osobiście podczas trzydniowych targów, na które bardzo czekam.

Temat przewodni "Transformacja w opakowaniach" znajdzie swoje odzwierciedlenie w stoiskach wystawców, wykładach, pokazach specjalnych oraz pawilonach tematycznych.

FACHPACK oferuje kompaktowy, ale kompleksowy przegląd produktów i usług wzdłuż całego łańcucha procesów opakowaniowych dla dóbr przemysłowych i konsumpcyjnych, od opakowań, technologii po towarzyszące procesy. W tym roku targi obejmują 11 hal wystawowych. Spośród 1 463 wystawców, 47% przyjedzie spoza Niemiec, głównie z Austrii, Szwajcarii, Włoch, Holandii, Polski, Belgii, Grecji, Czech, Francji i Turcji.

Około 56% wystawców reprezentować będzie sektor opakowań, czyli materiały opakowaniowe i akcesoria. 44% to firmy zajmujące się technologią opakowań, tj. maszynami pakującymi, systemami etykietowania i automatyzacją. FACHPACK obejmuje również segmenty druku i wykańczania opakowań oraz logistyki wewnętrznej.

Nowe pomysły: Prezentacje na czasie

FACHPACK postrzega siebie jako siłę napędową branży. Oprócz wystawy produktowej i innowacji, odbędą się wykłady w forach PACKBOX (Hala 4), INNOVATIONBOX (Hala 2) i SOLPACK 5.0 (Hala 3). Będą one dotyczyć aktualnych tematów, takich jak nowe przepisy o opakowaniach (PPWR), gospodarka o obiegu zamkniętym, automatyzacja, sztuczna inteligencja oraz alternatywne rozwiązania opakowaniowe.

Wyróżnione tematy wykładów obejmują:

  • Bezpieczne i zrównoważone? Ocena materiałów opakowaniowych z naciskiem na recyklaty
  • Quo Vadis Packaging? Przykłady praktyczne nowych regulacji UE dotyczących opakowań
  • Jak sztuczna inteligencja napędza gospodarkę o obiegu zamkniętym
  • Cyfryzacja – inteligentne opakowania dla większej przejrzystości i zrównoważoności
  • Opakowania gotowe na przyszłość – Najlepsze praktyki dotyczące opakowań papierowych

W forum PACKBOX, moderowanym przez ekspertów branżowych, kluczowi partnerzy branży opakowań zaprezentują swoje pomysły i zaproszą uczestników do dyskusji.

Nowe rozwiązania dla branży opakowań

Po trudnych latach FACHPACK wraca w pełnej formie, którą docenia branża. Obecnych będzie 1 463 wystawców w 11 halach wystawowych.

- FACHPACK to "zjazd klasowy" dla europejskiej branży opakowań. - Obecna transformacja w branży opakowań to coś, z czym mierzymy się z optymizmem i nastawieniem na rozwiązania. Aktywnie uczestniczymy w tej transformacji, zgodnie z naszym hasłem "Tworzymy przyszłość" - dodaje Heike Slotta.

Nowa sieć: Kobiety na pierwszym planie

Nowością jest wydarzenie networkingowe Women4Packaging dla kobiet z branży opakowań, które odbędzie się pierwszego dnia targów (24.09). Będzie to wyjątkowa okazja do nawiązania kontaktów, wymiany inspiracji i dyskusji na temat aktualnych trendów w branży opakowań. Punktem kulminacyjnym będzie wystąpienie Verony Strauch, założycielki Female Leadership Academy.

Dobre wzornictwo opakowań: Pokaz specjalny "Outside the Box"

Każdy, kto interesuje się wzornictwem opakowań, powinien odwiedzić specjalny pokaz wzornictwa "Outside the Box" w Hali 4. Zaprezentowane zostaną innowacyjne procesy projektowania opakowań od koncepcji do finalnego produktu.

Alternatywne rozwiązania opakowaniowe

FACHPACK zaprezentuje również alternatywy dla tradycyjnych materiałów opakowaniowych, takie jak kompostowalne torby foliowe, materiały wyściełające z łusek zbożowych i opakowania z trzciny cukrowej.

Nowe talenty: Dzień studentów

Trzeci dzień targów (26.09) będzie dniem dla studentów, którzy spotkają się z przedstawicielami firm takich jak DALLI Werke, Henkel czy Tchibo, aby omówić przyszłe wymagania branży opakowaniowej.

Nagroda Niemieckiego Instytutu Opakowań

Pierwszego dnia targów nagrodzonych zostanie 41 zwycięzców Niemieckiej Nagrody Opakowań, która jest najważniejszym wyróżnieniem w tej dziedzinie w Europie. Nagroda Niemieckiego Instytutu Opakowań (dvi) zostanie przyznana w dziesięciu kategoriach. Wręczenie nagród odbędzie się w Sali Monachijskiej (NCC Mitte) o godzinie 16:30. Jako partner premium, FACHPACK przyzna specjalną nagrodę dla młodych talentów, wyróżniając najlepsze projekty opakowań stworzone przez uczniów, praktykantów i studentów.

Rozwój branży: Ostrożny optymizm na 2025 rok

Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego wśród stowarzyszeń branży opakowań w Niemczech pokazują, że słaba sytuacja gospodarcza oraz rosnące wymogi regulacyjne stanowią źródło zmartwień dla sektora opakowań. Według stowarzyszeń, jednakże, widoczne są pierwsze oznaki ożywienia gospodarczego w Niemczech. Przemysł wykazuje ostrożny optymizm na 2025 rok.

- Jako platforma dla branży, FACHPACK może pomóc w sprostaniu wyzwaniom, przed którymi stoi sektor opakowań – mówi Slotta. - Wspólnie można opracować pomysły i rozwiązania, które sprzyjają sukcesowi ekonomicznemu branży. Targi reprezentujące całą branżę mogą osiągnąć więcej niż pojedyncze firmy.

Według Stowarzyszenia Maszyn do Żywności i Opakowań przy VDMA, zamówienia na maszyny opakowaniowe w pierwszych czterech miesiącach 2024 roku wzrosły o 16 procent w ujęciu realnym. Przewiduje się pozytywny rozwój w drugiej połowie roku. Globalny popyt pozostaje ogromny, a potencjał w szczególności w gospodarkach wschodzących jest jeszcze daleki od wyczerpania.

Stowarzyszenie Przemysłu Opakowań z Tworzyw Sztucznych (IK) spodziewa się niewielkiego ożywienia gospodarczego w drugiej połowie 2024 roku. Główne źródła nadziei to stabilne prognozy eksportowe oraz strategie adaptacyjne firm, które mają na celu zabezpieczenie dostaw surowców i wsparcie gospodarki o obiegu zamkniętym. Z kolei Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Opakowań Papierowych i Foliowych (IPV) widzi duże możliwości w silnym trendzie w kierunku lekkich, łatwo dostosowujących się i nadających się do recyklingu opakowań. Segment opakowań kartonowych dostrzega przyszły wzrost związany z zastępowaniem opakowań opartych na petrochemikaliach na opakowania z włókien, nadające się do recyklingu. W sektorze opakowań drewnianych oczekuje się niewielkiego wzrostu gospodarczego od jesieni 2024 roku. Niemieckie Stowarzyszenie Opakowań Drewnianych, Palet i Opakowań Eksportowych (HPE) zwraca uwagę, że spadek w handlu zagranicznym powoduje zmniejszenie popytu na opakowania drewniane. Jeśli chodzi o opakowania szklane, Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Szklarskiego zakłada, że sytuacja będzie się stabilizować w ciągu 2024 roku. Z kolei Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Tektury Falistej (VDW) spodziewa się stopniowego ożywienia w 2024 roku. W pierwszych pięciu miesiącach 2024 roku członkowie VDW odnotowali wzrost przychodów o 1,6 procenta w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym.

Źródło: NürnbergMesse GmbH