Grupa Akomex zmieni właściciela

05/02/2020
grupa akomex

Sebastian Śliwa wraz Funduszem, któremu doradza Mezzanine Management oraz grupą menedżerów przejmuje Grupę Akomex i planuje dalszy dynamiczny rozwój w kierunku budowy silnej polskiej grupy opakowaniowej.

Sebastian Śliwa, współzałożyciel Akomex  oraz  mniejszościowy udziałowiec spółki zawarł warunkową umowę zakupu, na podstawie której z grupą menedżerów zamierza nabyć należące do Highlander International Partners 69,5% udziałów spółki Akomex Sp. z o.o.  z siedzibą w Starogardzie Gdańskim. Przejęcie  zostanie  wsparte  przez  fundusz  Accession  Mezzanine  Capital  IV,  któremu  doradza  Mezzanine Management. Przejęcie Grupy Akomex wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz spełnienia warunków zawieszających określonych w umowie.

Akomex rozpoczął produkcję opakowań z tektury litej w 1993 roku. Firma zatrudnia prawie 600 wysoko wykwalifikowanych pracowników w dwóch zakładach produkcyjnych w Polsce i zakładzie przetwórczym w Danii, produkując ponad 1,8 miliarda opakowań rocznie. Kamieniem milowym w rozwoju spółki było pozyskanie w 2010 roku instytucjonalnego inwestora finansowego –  funduszu Highlander Partners, który wsparł budowę nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Starogardzie Gdańskim umożliwiając dalszy dynamiczny rozwój spółki.

W 2014 roku Akomex przejął wiodącego w Europie Centralnej producenta opakowań dla farmacji – spółkę Druk Pak, zaś w 2018 roku duńskiego producenta opakowań – Planopack, tworząc Grupę Akomex. W 2019 roku Grupa osiągnęła przychody przekraczające 200 mln zł umacniając swoją pozycję na rynku polskim oraz europejskim. Klientami Grupy Akomex są wiodący światowi producenci z branży spożywczej i farmaceutycznej.

- Pozyskanie tak doświadczonego inwestora jakim jest grupa funduszy, której doradza Mezzanine Management, jako partnera finansowego pozwoli nam na przyspieszenie rozwoju w obszarze świadczonych przez spółkę usług dla największych globalnych producentów farmaceutycznych oraz spożywczych. Dziękuję również kolegom z Higlander  Partners za dobrą współpracę, która wyniosła grupę Akomex na pozycję wiodącego producenta opakowań z tektury litej  w Europie Środkowej –  stwierdził Sebastian Śliwa, Współzałożyciel i Przewodniczący Rady Nadzorczej Akomex.

- Dotychczasowy sukces Grupy Akomex to konsekwentnie realizowana strategia długofalowego rozwoju. Profesjonalna i oddana kadra oraz lojalni partnerzy handlowi, którym w tym miejscu dziękujemy za wieloletnią współpracę, wspólnie budują sukces Grupy na rynkach europejskich. Jesteśmy zdeterminowani, aby przy wsparciu nowego udziałowca i dzięki znaczącym inwestycjom zwiększyć tempo rozwoju Grupy, zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym – powiedział Grzegorz Łajca, Prezes Zarządu Grupy Akomex.

- Pozostajemy pod dużym wrażeniem dotychczasowych osiągnięć Grupy Akomex. Jednocześnie, jesteśmy przekonani, co do dalszych bardzo dobrych perspektyw rozwoju. Chcemy wspierać zarząd w dynamicznym rozwoju Grupy Akomex w obu wiodących liniach biznesowych – opakowaniach dla przemysłu farmaceutycznego oraz dla branży spożywczej. Celem jest dalsze umacnianie pozycji i ekspansja na rynku krajowym i zagranicznych – już w najbliższym czasie planowane jest istotne zwiększenie mocy produkcyjnych oraz rozbudowa zakładu opakowań farmaceutycznych w Aleksandrowie Kujawskim – zapewnił Piotr Sadowski, Partner w Mezzanine Management.

Highlander Partners, L.P. jest funduszem typu private equity z siedzibą w Dallas w Teksasie w USA, zarządzającym aktywami o wartości ponad 2 miliardów dolarów. Highlander  koncentruje się na inwestycjach w spółki z wybranych sektorów gospodarki, w ramach których posiada szerokie doświadczenie operacyjne i inwestycyjne w tym m.in. produkcja, usługi dla przedsiębiorstw, opieka zdrowotna czy handel detaliczny.

Mezzanine Management jest wyłącznym doradcą rodziny funduszy Accession Mezzanine Capital - pioniera na rynku szeroko rozumianego finansowania Mezzanine w Europie Środkowej. Przez ostatnie 18 lat grupa z powodzeniem zainwestowała ponad 700 mln EUR, wspierając właścicieli i menedżerów oraz  pomagając ponad 50 firmom rozwijać się w sposób organiczny jak i poprzez fuzje i przejęcia, na rynkach krajowych oraz zagranicznych.

Doradcą transakcyjnym i finansowym Sebastiana Śliwy oraz Mezzanine Management było CIC Corporate Finance. Doradcami prawnymi kancelarie Baker&McKenzie oraz Norton Rose. Proces due-dilligence w ramach transakcji został przeprowadzony przez zespół EY.