Innowacyjna powierzchnia wałka rastrowego o ulepszonych właściwościach

20/02/2022
Innowacyjna powierzchnia wałka rastrowego o ulepszonych właściwościach

Firma TLS Anilox GmbH jest jednym z wiodących producentów wałków rastrowych na rynku europejskim. Specjalizuje się w galwanizacji powłok ceramicznych i powłok z kompozytu WC-Co. TLS zaopatruje światowych producentów opakowań, etykiet, tektury falistej i kopert.

Specjaliści z TLS opracowali technologię powlekania wałków rastrowych węglikiem wolframowo-kobaltowym, który minimalizuje problem porowatości w wałkach ceramicznych. Porowatość powierzchni ceramicznych umożliwia wnikanie płynów, co przekłada się na trudności grawerowania wysokich liniatur o akceptowalnych pojemnościach kałamarzyków. Jednocześnie wnikanie płynów w powłoki ceramiczne utrudnia ich mycie przez co pojemność kałamarzyków z czasem robi się coraz mniejsza.

Powłoka TeroLuxTM natryskiwana jest plazmowo warstwami o grubości do 300 mikrometrów. Materiał jest ekstremalnie zwarty, dzięki czemu nie absorbuje żadnej wilgoci. Charakteryzuję się jednocześnie wysoką odpornością na zużycie, jest homogeniczny i umożliwia optymalny transfer farby. Na przedstawionych z boku zdjęciach (zdj. 1 i 2) widać wyraźną różnicę porowatości powierzchni wałków ceramicznych w porównaniu do wałków TeroLuxTM. Laser, opracowany specjalnie do grawerowania tych powierzchni, umożliwia osiągnięcie wysokich liniatur przy dużych pojemnościach kałamarzyków. Ponadto gładkie i równe progi wspierają poprawny druk punktów rastrowych.

zdj. 1 Oszlifowana powierzchnia TeroLuxTM

zdj.1. Oszlifowana powierzchnia TeroLuxTM

zdj. 2 Oszlifowana powierzchnia ceramiczna

zdj.2. Oszlifowana powierzchnia ceramiczna

Bardziej zwarta i homogeniczna powierzchnia wałków rastrowych TeroLuxTM powoduje, że druk prac wysoko liniaturowych staje się ostrzejszy, wszędzie tam gdzie kończą się możliwości standardowej powierzchni ceramicznej. Optymalna geometria siatki umożliwia grawerowanie dużych objętości farbowych przy relatywnie niskiej głębokości kałamarzyka. Przykładowo liniatura 460 l/cm została osiągnięta przy pojemności 6,2 cm3/m2. Kałamarzyki, pomimo wysokich liniatur, bardzo dobrze transferują farbę. W porównaniu do standardowych powierzchni grawerowanych w liniaturze 340l/cm i pojemności 5,5 cm3/m2 TeroLuxTM wykazuje delikatnie lepszy transfer farby przy takiej samej pojemności, ale wyższej liniaturze 460 l/cm (zdj. 3 i 4).

zdj. 3 TeroLuxTM 460 l/cm – 5,5 cm3/m2

zdj.3. TeroLuxTM 460 l/cm – 5,5 cm3/m2

zdj. 4 Wałek standardowy 340 l/cm – 5,5 cm3/m2

zdj.4. Wałek standardowy 340 l/cm – 5,5 cm3/m2

Odtworzenie pełnych tonów wałkiem TeroLuxTM o liniaturze 460 l/cm w porównaniu do wałka ceramicznego o liniaturze 340 l/cm jest takie samo. Pomimo, że otwarcie kałamarzyka w wałku TeroLuxTM jest znacząco mniejsze (zdj. 5 i 6).

zdj. 5 TeroLuxTM 460 l/cm - 4,8 cm3/m2

zdj.5. TeroLuxTM 460 l/cm - 4,8 cm3/m2

zdj. 6 Powierzchnia ceramiczna 340 l/cm - 4,8 cm3/m2

zdj.6. Powierzchnia ceramiczna 340 l/cm - 4,8 cm3/m2

W Polsce z nowego rozwiązania korzysta już kilku producentów opakowań a ich opinie są bardzo pozytywne.

Jedynym przedstawicielem TLS w Polsce jest firma Flekso Serwis Sp. z o.o.