Innowacyjne tekturowe opakowanie chłodzące do napojów

18/12/2020
opakowanie chłodzące

Zaprezentowanie zrównoważonej alternatywy dla opakowań na żywność i napoje było celem nowego projektu demonstracyjnego Weilburger Graphics. Firma stworzyła innowacyjne i nadające się do recyklingu opakowanie na napoje, wyposażone w przeznaczoną na czynnik chłodzący wnękę, pokrytą zupełnie nową powłoką wodoodporną. Jako materiał wybrano wytrzymałą i lekką tekturę z pierwotnych mas włóknistych wyprodukowaną przez Metsä Board – przedsiębiorstwo należące do Metsä Group.

To innowacyjne opakowanie na napoje można przekształcić w pojemnik chłodzący, który mieści do 500 g skruszonego lodu lub zimnej wody. Tektura z ekobarierą MetsäBoard Prime FBB EB została pokryta nową, opracowaną przez Weilburger Graphics powłoką barierową Senolith® na bazie wodnej, dzięki której woda pozostaje wewnątrz pojemnika.

opakowanie chłodzące

- Wielu naszych klientów, zwłaszcza z branży spożywczej i sektorów żywności chłodzonej i mrożonej, poszukuje ekologicznych rozwiązań opakowaniowych, które są także bezpieczne w bezpośrednim kontakcie z żywnością. Często rozwiązania te muszą być wodoszczelne, a to opakowanie chłodzące pokazuje, jak można to osiągnąć – powiedział Arno Dürr, dyrektor ds. sprzedaży w Weilburger Graphics GmbH, międzynarodowym przedsiębiorstwie z siedzibą w Niemczech, które produkuje lakiery, farby fleksograficzne i kleje.

Korpus pudełka wraz z dnem i pokrywą został wykonany z tektury MetsäBoard Classic FBB 340 g/m², a specjalna wkładka na substancję chłodzącą z tektury z ekobarierąMetsäBoard Prime FBB EB 265 g/m².

wkładka chłodząca
- Zarówno pomysł, jak i realizacja tego produktu demonstracyjnego okazały się sukcesem. Rezultatem jest zrównoważona alternatywa dla konwencjonalnych sposobów pakowania napojów, która ponadto sprawia imponujące wrażenie wizualne. W przyszłości ten typ opakowań z powłoką barierową na bazie wody może być również wykorzystywany do świeżych owoców i innych produktów spożywczych, które wymagają chłodzenia” – powiedział Gabriel Goldmayer, Metsä Board Account Director.

Tektury z pierwotnych mas włóknistych zazwyczaj lepiej znoszą wilgoć niż wykonane z surowców, które pochodzą z recyklingu. Są również lżejsze, a zatem mają mniejszy ślad węglowy. Po użyciu mogą być poddane recyklingowi, co przyczynia się do rozwoju gospodarki obiegowej.

Źródło: MetsäBoard