Jak system zarządzania energią pomaga ograniczyć koszty w zakładach przemysłu papierniczego?

Artykuł zewnętrzny
12/05/2026
Jak system zarządzania energią pomaga ograniczyć koszty w zakładach przemysłu papierniczego?

Rosnące ceny energii i wymogi prawne przyczyniają się do tego, że w zakładach przemysłu papierniczego konieczne jest inwestowanie w rozwiązania poprawiające kontrolę nad zużyciem mediów. Szczególnie ważne jest tam zarządzanie energią, gdyż od tego zależy obniżenie kosztów operacyjnych i zwiększenie konkurencyjności na rynku. Jak mogą w tym pomóc nowoczesne systemy monitoringu?

  • Wdrożenie ISO 50001 sposobem na poprawę efektywności energetycznej w przemyśle papierniczym
  • Jak system pomaga zarządzać energią i ograniczyć koszty?

Wdrożenie ISO 50001 sposobem na poprawę efektywności energetycznej w przemyśle papierniczym

Wdrożenie ISO 50001 w przemyśle umożliwia przedsiębiorcom uporządkowanie procesów zarządzania energią i lepsze kontrolowanie kosztów działalności produkcyjnej. W przemyśle papierniczym zużycie energii utrzymuje się na najwyższym poziomie, co wynika z konieczności stosowania maszyn suszących, sprężonego powietrza, czy kotłów parowych. Wspomniana norma PN-EN ISO 50001 opiera się na nieustannym doskonaleniu procesów energetycznych, analizowaniu zebranych danych i monitoringu zużycia energii.

Zakłady, w których zatrudnionych jest powyżej 50 pracowników, a ich obrót wynosi więcej niż 10 milionów euro, muszą raz na 4 lata poddawać się audytowi energetycznemu przedsiębiorstwa na podstawie ustawy o efektywności energetycznej. Mogą jednak zostać zwolnione z tego obowiązku dzięki wdrożeniu i utrzymaniu ISO 50001.

Wdrożenie ISO 50001 pomaga szybciej identyfikować obszary generujące największe straty energetyczne i zaplanować ich modernizację. Trzeba pamiętać, że ISO 50001 wymaga twardych danych i systemu zarządzania energią opartego na monitoringu, aby miało sens i realne znaczenie dla zakładu.

Należy tu również wspomnieć wskaźnik EnPI, który pomaga ocenić efektywność energetyczną procesów i porównać wyniki, co służy określeniu ich wpływu na rentowność przedsiębiorstwa.

Jak system pomaga zarządzać energią i ograniczyć koszty?

System zarządzania energią dla zakładów przemysłowych to rozwiązanie oferowane przez firmę CEET. Zajmuje się ona doradztwem opierającym się na przeprowadzeniu audytu ISO 50001, zaprojektowaniu i wdrożeniu systemu (BMS,SCADA,NEMS) m.in. dla firm z sektora przemysłu papierniczego. Dzięki takiej współpracy firmy zwiększają swoje szanse na uzyskanie świadectwa efektywności energetycznej, czyli białego certyfikatu. Wspomniane systemy umożliwiają firmie integrowanie danych z urządzeń produkcyjnych i systemów automatyki, ich analizowanie w czasie rzeczywistym, aby lepiej zoptymalizować maszyny, planować produkcję i zmniejszyć zużycie energii bez ograniczenia wydajności zakładu.

Wdrożenie ISO 50001 i odpowiednich systemów zarządzania energią umożliwia efektywne ograniczenie strat energetycznych, czyli obniżenie kosztów działalności, co przełoży się na większą stabilność zakładu i jego konkurencyjność na rynku.

Kategoria: