Jak zredukować koszty energii w produkcji papieru?

Artykuł sponsorowany
13/11/2024
Oszczędności na wyciągnięcie ręki technologią pomp QUANTM

Produkcja szeroko rozumianego papieru wspomagana jest pracą pomp membranowych zasilanych sprężonym powietrzem - to już wiemy. Wysokiej mocy sprężarki powietrza generują duże rachunki za prąd, który jest jednym z głównych kosztów bezpośrednich. Dodatkowo tylko 30% wytworzonej energii jest wykorzystywane do napędzania pompy, reszta to straty. Jest jednak technologia, która pozwala wygenerować oszczędności na tym etapie produkcji i zbliżyć się do NET ZERO.

Gdzie szukać takich pomp na zakładzie?

Pompy membranowe mogą pracować na wielu etapach produkcyjnych, ale najczęściej są używane na etapie:

  • przygotowania masy papierniczej,
  • transportu chemikaliów, dodatków, ulepszaczy,
  • cyrkulacji i mieszania masy,
  • procesu odwadniania,
  • nakładania powłok na papier,
  • oczyszczania ścieków.
pompy w zakładzie papierniczym

Inwestycja w oszczędności

Na przykładzie zrealizowanych już inwestycji okazało się, że zwrot z inwestycji może nastąpić nawet po 4 miesiącach. Czas zwrotu uzależniony jest od liczby przepracowanych godzin. Reasumując, im dłużej pompa będzie pracowała, tym szybciej na siebie zarobi. Prawie pięciokrotnie mniejsze zużycie energii elektrycznej nawet na jednej pompie jest zauważalne na rachunku za energię elektryczną.

Dlaczego tylko technologia QUANTM może być efektywna?

Tylko pompa QUANTM w pełni zastępuje pompę membranową pneumatyczną. Jako jedyna może pracować dokładnie w tym samym miejscu ze względu na gabaryt. Jako jedyna zatrzyma się, gdy ciśnienie po stronie tłocznej osiągnie swoje maksimum. To właśnie te dwie cechy wyróżniają QUANTM.

pompa quantm

* 8 godzin pracy przez 5 dni w tygodniu, 32 tygodnie w roku - policz tutaj >>

Co w przypadku stref w firmach produkcyjnych, które nie są zaopatrzone w źródło prądu ze względu na strefę ATEX?

Brak elektryczności w miejscu pracy to jedyne wyzwanie, które stoi przed inwestorem. Pompy QUANTM mogą pracować w strefie EX, ale muszą mieć zasilanie. Czy koszt podłączenia zasilania jest wart tych oszczędności? Odpowiedź nie jest tak jednoznaczna, więc należy indywidualnie sprawdzić. Wstępne wyliczenia z naszej strony pokazują, że w takim przypadku zwrot z inwestycji może się wydłużyć do kilkunastu miesięcy.

Kilka słów o mnie

Pompami przemysłowymi i rozwiązywaniem problemów z tym związanych zajmuję się od ponad 15 lat. W związku z tym, że na rynku jest wiele większych konkurentów, jesteśmy zobowiązani opierać nasze działania na faktach i realnych efektach pracy, dlatego przedstawiając ten produkt wiemy, że to się opłaca. Przedstawione powyżej obliczenia są wynikiem naszych badań, które zostały już potwierdzone doświadczalnie. Zakłady produkcyjne, które zaufały i wykorzystują to rozwiązanie w bieżącej produkcji, już otrzymały zwrot kosztów inwestycji oraz stały się bardziej neutralne dla środowiska.

Marcin Ryszka

polska grupa pompowa
 

 

 

 

 

Polska Grupa Pompowa Sp. z o.o.
ul. Poniatowskiego 2, 41-706 Ruda Śląska
techniczny@pg-pompy.pl
+48 504 910 800
www.pg-pompy.pl