Jaka będzie przyszłość papieru biurowego?

10/09/2015
Papier biurowy

Zapotrzebowanie na papier biurowy obniża się o 1% rocznie, ale nie tak szybko jak zapotrzebowanie na inne rodzaje papieru. Zużycie papieru biurowego w przyszłości będzie coraz bardziej segmentowe, odzwierciedlając różnice geograiczne oraz pomiędzy sektorami, z których pochodzą odbiorcy końcowi - dowiadujemy się z najnowszego raportu firmy badawczej Smithers Pira.

Wpływ czynników ekonomicznych, technologicznych i innych na zapotrzebowanie na papier jest jednym z  tematów badań Smithers Pira prowadzonych od 2006 roku. Po badaniach w roku 2012 stało się jasne, iż pomimo tego, że zapotrzebowanie na papier biurowy będzie spadało na wszystkich rozwiniętych rynkach, nadal dalecy byliśmy od zrealizowania wizji o nowoczesnym, skomputeryzowanym środowisku biznesowym. Dostęp do nowych, tańszych technologii także wpływał na to, by drukować na papierze.

Dane wyjściowe z ostatnich badań (2015) postawiły kluczowe pytania:

  • Jak wygląda przyszłość dla papieru biurowego w kolejnych pięciu latach?
  • Jakie kluczowe czynniki wpłyną na wzrost zapotrzebowania?
  • Czy wszechobecne smartfony i tablety dalej będą wpływać negatywnie na zużycie papieru?
Badania wykazały, iż regres zaobserwowany w ostatnim dziesięcioleciu będzie się pogłębiał. Jednakże, spadek dotyczący papieru biurowego nie postępuje tak szybko jak w przypadku innych rodzajów tego surowca. Przyszłe zużycie papieru biurowego będzie coraz bardziej segmentowe.

zapotrzebowanie na papier biurowy
Prognoza Smithers Pira na przyszłe zużycie papieru biurowego w różnych sektorach.

Ciągły wzrost technologii cyfrowych, takich jak np. łatwiejszy dostęp do Wi­Fi poprzez telefony i tablety nadal będzie głównym hamulcem zapotrzebowania na papier. Ulepszanie sprzętu komputerowego oraz możliwości przechowywania danych w tzw. „chmurach" będą stopniowo wypierały drukowanie i archiwizowanie danych na papierze.

Z drugiej strony, większa dostępność tuszu oraz drukarek laserowych jak również większa opłacalność druku kolorowego dla zastosowań biurowych doprowadzi do zwiększenia zapotrzebowania dla pewnych zastosowań papieru biurowego.

Są to jasne oznaki tego, iż więcej sektorów, w tym sektory zdrowotny i prawniczy, akceptują zastąpienie systemów bazujących na papierze na systemy cyfrowe. Wiele organizacji sektora publicznego posiada protokoły pracy bazujące na użyciu papieru biurowego.

Zmiana na systemy cyfrowe będzie nadal postępować, lecz będzie zależna od kapitału przeznaczonego na udoskonalanie i wdrażanie owych systemów jak również od chęci do zmian.

Przewidziano, iż w przeciągu 2 lat na świecie w użytku będą 905 miliony tabletów, co daje ponad 1 tablet na 8 osób. Taki postęp technologii będzie nieuchronnie dążył do zastąpienia papieru w wielu sektorach. Długoterminowy pogląd na tę sprawę mówi, iż systemy cyfrowe ostatecznie zastąpią papier i druk w większości środowisk biurowych i biznesowych. Prędkość tych zmian może się zwiększyć w momencie gdy tablety i smartfony trafią także do młodszych dzieci.

Wiedząc jak wygląda sytuacja, jak powinni zareagować dostawcy papieru?

  • Dostawcy papieru powinni zaakceptować ewoluujące środowisko biurowe i w rezultacie oferować prawdziwie dostosowane, elastyczne usługi dla wszystkich użytkowników papieru biurowego.
  • Następnie, trzeba stworzyć kontrolę wydajności, która sprawowałaby kontrolę nad zasobami.