Jaką wybrać drukarkę i sprzęt biurowy do domu?

Artykuł zewnętrzny
13/10/2020
drukarka

Peryferyjnym sprzętem komputerowym jest między innymi drukarka, skaner czy urządzenie wielofunkcyjne pozwalające zarówno na skanowanie, drukowanie, jak i kopiowanie dokumentów. Potrzebujesz drukarki dla swojego dziecka do szkoły? A może prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Poznaj najważniejsze rodzaje drukarek i parametry, jakimi powinieneś kierować się przy wyborze takiego urządzenia. Z naszą pomocą wybierzesz najlepszą dla siebie i ucznia drukarkę do domu na empik.com.

Dostępne rodzaje drukarek

Obecnie wybór drukarki do domu opiera się przede wszystkim na podjęciu decyzji dotyczącej tego, czy ma to być drukarka atramentowa czy laserowa. Dawno odeszły w zapomnienie głośne, choć ekonomiczne w zastosowaniu sprzęty igłowe. Poza drukarką atramentową lub laserową możesz zdecydować się jeszcze na wielofunkcyjne urządzenie biurowe, które może łączyć w sobie funkcje skanera, drukarki, kopiarki, a nawet faksu i telefonu stacjonarnego. Jeśli więc masz większe potrzeby niż tylko drukowanie dokumentów tekstowych czy grafiki, to wybieraj spośród kombajnów biurowych, jakimi są wielofunkcyjne urządzenia skanująco-drukujące.

Drukarki laserowe z reguły będą lepszym wyborem, jeśli zamierzasz drukować dużo dokumentów tekstowych. Grafikę lepiej drukować z wykorzystaniem kolorowej drukarki atramentowej. Można zatem wyróżnić nie tylko sprzęty atramentowe i laserowe, ale również czarno-białe – monochromatyczne – czy też kolorowe.

Ciekawostką na rynku drukarek są urządzenia pracujące w technologii żelowej, ale nie są one jeszcze rozpowszechnione na rynku. Zamiast tradycyjnego tuszu wykorzystywanego w drukarce atramentowej używany jest specjalny żel. Technologia ta jest ekonomiczna i niweluje problem z miejscowym rozmazywaniem się tuszu. Wszystko dzięki temu, że podczas wydruku żel nie wnika tak głęboko w strukturę papieru i szybciej wysycha. Być może za kilka lat drukarki żelowe będą stanowiły realną konkurencję dla modeli dziś popularnych na rynku. Na razie koszt ich zakupu jest dosyć wysoki.

Parametry drukarek

Przeglądając kartę produktu drukarki z opisem specyfikacji, zobaczysz wiele ważnych cech, które wskażą Ci, który sprzęt będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Wśród nich należy zwrócić uwagę na kluczowe właściwości tych rozwiązań:

  • Szybkość druku – wskazuje ona, ile stron drukarka wydrukuje w ciągu minuty pracy. W większości przypadków w specyfikacji technicznej widnieje liczba stron arkuszy drukowanych w najszybszym trybie, czyli w nie najwyższej możliwej jakości wydruku. Szybkość druku w przypadku drukarki wybieranej do domu jest kwestią drugorzędną, parametr ten ważniejszy jest przy użytkowaniu drukarki w firmie. Jednak trzeba brać go pod uwagę przy zakupie takiego urządzenia. Szybkość druku dla sporadycznego drukowania jest nieistotna, dlatego wystarczy, że urządzenie będzie to robić z prędkością od 4 do 10 stron na minutę. W małych i średnich firmach, także tych prowadzonych w warunkach domowych, przyda się wydajne urządzenie drukujące od 10 do 30 stron na minutę, a w większych firmach – nawet powyżej 40 stron. Zwykle szybkość wydruku podawana jest zarówno dla druku monochromatycznego i kolorowego.

  • Gramatura papieru – to parametr istotny, jeśli chcesz drukować nie tylko na zwykłych kartkach papieru, ale również np. na kartonach czy na papierze czerpanym, znacznie grubszym i cięższym, którego gramatura wynosi około 200 g/m2 i więcej. Sprawdź także, czy drukarka będzie w stanie pracować z wykorzystaniem innego rodzaju papieru, np. papieru fotograficznego. Zaznaczamy, że typowy papier biurowy ma gramaturę około 80–100 g/m2.

  • Obsługiwane formaty papieru – standardem jest wydruk na papierze formatu A4, ale regulowane prowadnice w drukarkach pozwalają na drukowanie w mniejszych formatach, np. A5, czy na kopertach. Jeśli potrzebujesz wydruków na papierze formatu A3 lub większym, szukaj drukarki, która Ci to zapewni.

  • Koszt wydruku jednej strony – w przypadku druku monochromatycznego i drukarek laserowych jest to kwota od 1 do 10 gr. Użytkowników sprzętów atramentowych wyniesie to minimum 10 gr.

  • Normatywne obciążenie drukarki – to parametr informujący o tym, jaka liczba wydruków będzie możliwa do zrealizowania miesięcznie, bez straty dla urządzenia. Profesjonalne drukarki laserowe są w stanie drukować nawet powyżej 100 000 stron, ale w warunkach domowych najczęściej wystarczą drukarki drukujące po kilka tysięcy wydruków na miesiąc.

Szukając sprzętu do domu, na potrzeby swojej firmy lub dla ucznia, sprawdź jeszcze, jakie dodatkowe funkcje oferuje takie urządzenie. Przydatny będzie z pewnością port USB, który ułatwi przenoszenie dokumentów. Pożądane będzie też połączenie Bluetooth, dzięki któremu sprzęt będzie działać bezprzewodowo. Jeśli do drukarki mają być podłączone komputery, ważne jest też Wi-Fi. Poza tym należy zainteresować się, jak wygląda obsługa drukarki? Czy panel sterowania jest elektroniczny czy mechaniczny? Dziś takie urządzenia najczęściej mają dotykowy panel, o przejrzystym menu, co ułatwia obsługę nawet osobom o niskiej wiedzy technicznej.

Jaka drukarka sprawdzi się w domu?

Wybierz drukarkę do domu, która będzie odpowiadała potrzebom Twoim i Twojego dziecka. Przy drukowaniu kilku stron na tydzień, wystarczy Ci sprzęt atramentowy. Pamiętaj jedynie, żeby co najmniej raz w tygodniu coś na niej wydrukować, bo w przeciwnym wypadku może zapchać się dysza i zaschnąć głowica drukująca.

Jeśli jednak masz firmę, drukujesz na co dzień umowy, kontrakty, projekty i faktury, zainwestuj w sprzęt laserowy, nawet kolorowy, jeśli masz taką potrzebę. Jego zaletą jest szybkość wydruku i niższe koszty eksploatacji, a obecnie ceny takich urządzeń nie są już tak wysokie, jak jeszcze kilka lat temu. W naszej ofercie znajdziesz zarówno drukarki laserowe, jak i atramentowe oraz urządzenia wielofunkcyjne znanych marek, jak Epson, Brother czy HP.

Drukarki kolorowe są droższe, więc zastanów się, czy taka opcja jest Ci niezbędna. Sprzęty monochromatyczne natomiast, laserowe bądź atramentowe, kosztują mniej i są tańsze w eksploatacji.

Kategoria: