Jaką wybrać taśmą pakową?

Artykuł zewnętrzny
28/06/2021
Taśmy pakowe

Taśmy pakowe – to produkt, który znajdziemy w każdym domu. Szczególnie przydaje się np. podczas przeprowadzki lub gdy pakujemy sezonowe ubrania, które chcemy wynieść np. na strych. Taśmy pakowe to także produkt, bez którego trudno wyobrazić sobie prowadzenie działalności w branży e-commerce. Każdy, kto sprzedaje przez internet wie, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie towaru przeznaczonego do wysyłki.

Zatem, jak wybrać taśmę pakową, aby spełniła ona nasze oczekiwania? Na początku warto przyjrzeć się rodzajom taśm, które są dostępne na rynku. Mało kto wie, ale jest ich kilkanaście. Czym się różnią? Przede wszystkim rozmiarem, przeznaczeniem oraz materiałem, z którego zostały wykonane.

Taśmy pakowe dzielimy na:

•     Taśmy pakowe akrylowe. Są najbardziej popularne, ponieważ należą do najtańszych produktów. Substancją klejącą w tym przypadku jest bezbarwna emulsja syntetyczna typu Acrylic. Takie taśmy sprawdzają się na powierzchniach gładkich oraz śliskich. Można je z powodzeniem wykorzystać do połączenia papieru, kartonu czy folii.

Warto pamiętać, że taśmy akrylowe najlepiej radzą sobie w dodatnich temperaturach, zaś wilgoć powoduje, iż tracą swoje właściwości. Jeśli chodzi o zastosowanie tego typu produktu, to doskonale sprawdza się on w branży transportowej oraz w sektorze opakowań. Głównie dlatego, że można go wykorzystać do zaklejania kartonów zarówno ręcznie, jak i maszynowo.

Taśmy akrylowe mogą posłużyć także, jako element przyczyniający się do rozpoznawalności marki. Niektórzy producenci, jak np. OpakSystem w swojej ofercie mają taśmy pakowne z nadrukiem. Taka możliwość daje nam szanse na umieszczenie na niej np. loga lub nazwę firmy. 
•     Taśmy pakowe Hot Melt. To rodzaj taśmy kauczukowej syntetycznej. To, co ją wyróżnia, to bardzo dobra przyczepność oraz możliwość łatwego odklejenia. Można ją stosować przy niewielkich ujemnych temperaturach, nie traci swoich właściwości, gdy ma do czynienia z wilgocią. Dobrze sprawdza się podczas przeprowadzek, ale także w branży e-commerce, ponieważ współgra zarówno z kartonami, jak i opakowaniami foliowymi.
•     Taśmy pakowe Solvent. To najbardziej wytrzymały rodzaj taśmy o agresywnej sile klejenia. Nierzadko określa się ją mianem „taśm do zadań specjalnych”. To zasługa właśnie naturalnego kauczuku, który z łatwością dopasuje się do każdych warunków. Dzięki takim właściwością taśmę Solvent można stosować zarówno podczas niskich, jak i bardzo wysokich temperatur. Jeśli chodzi o zastosowanie, to sprawdzi się wszędzie tam, gdzie do zapakowania jest ciężki towar.

Wybór taśmy pakowej – jakie parametry są ważne?

Warto nadmienić, że w ofercie np. takiego producenta, jak OpakSystem znajdziemy także taśmy cichoodwijalne kauczukowe i akrylowe.  Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie trzeba często korzystać z tego typu produktów. Stanowią one świetną alternatywę do taśm tradycyjnych. Podobnie jak one są wytrzymałe, dobrze łączą różne powierzchnie oraz są odporne na różne warunki atmosferyczne.

Wpływ na wybór taśmy pakowej ma jeszcze kilka innych parametrów użytkowych. Chodzi tu m.in. o ich wymiar, odporność na czynniki zewnętrzne, czy kolor. Nie bez znaczenia jest także to, czy dany rodzaj taśmy możemy wykorzystać w klejeniu maszynowym, czy nie.

Kupując taśmy pakowe warto postawić na takie, na opakowaniach których jest podana nazwa producenta. Te bez nazwy nierzadko są tanim azjatyckim produktem, który nie spełnia swojej funkcji tak, jak powinien.

Warto też na początku kupować mniejszą ilość taśm pakownych, aby sprawdzić który rodzaj najlepiej spełnia nasze oczekiwania.