Kartony klapowe – co to jest i dlaczego warto je wybrać?

Artykuł zewnętrzny
19/08/2022
Kartony klapowe – co to jest i dlaczego warto je wybrać?

Muszę coś wysłać? Przeprowadzam się? Po prostu chcę coś przechować bezpiecznie i niedrogo? Każdy przynajmniej raz w życiu stanął przed takim pytaniami i szukał na nie odpowiedzi. W ruch szły zapewne internetowe zasoby. W gąszczu różnej maści informacji oraz rodzajów pudeł i pudełeczek, boksów i boksików ciężko jest zdecydować się na to konkretne, które sprawdzi się w 100%. Zwłaszcza jeśli nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie pakowania i nie mamy na ten temat większej wiedzy. Najogólniej mówiąc - najpopularniejsze dwa rodzaje form pakowania to kartony klapowe oraz kartony fasonowe. My skupimy się na tych pierwszych.

Jak skonstruowane są kartony klapowe?

Kartony klapowe inaczej nazywane są american box lub RSC. To zdecydowanie najpopularniejszy i najpowszechniejszy rodzaj tekturowych opakowań na całym świecie. Łączy w sobie ochronę produktów oraz modułową elastyczność. Kartony klapowe wykonane z jednego, dokładnie wyciętego kawałka tektury falistej. Dzięki temu właśnie są stosunkowo tanie w produkcji, a więc także tanie w sprzedaży. Co najważniejsze są wielofunkcyjne i funkcjonalne. Co to znaczy? Są idealnym i chyba najbardziej ekonomicznym sposobem na wszelkiego rodzaju pakowanie, magazynowanie czy przewożenie różnych przedmiotów. I to zarówno tych dużych, jak i małych. Można w nich przewozić nawet sprzęt AGD.

Kartony klapowe produkuje się na specjalnych maszynach zwanych slotterami. Co to za maszyny? Przystosowane są do szybkiej produkcji opakowań z wcześniej przygotowanych arkuszy. Konstrukcja kartonów klapowych nie wymaga zużycia dużej ilości surowca. To dlatego są one stosunkowo tanie. Warto dodać, że brzegi tych kartonów są szyte lub klejone, dzięki czemu są wytrzymałe. Dodatkowo są łatwe i szybkie do sklejenia. Z kolei dno oraz wierzchnia warstwa (zamknięcie) mają formę tradycyjnej, charakterystycznej klapy (stąd też nazwa pudełka). Ułatwia to znaczenie zamknięcie boksów, zablokowanie i odpowiednie zaklejenie ich taśmą.

Zalety kartonów klapowych?

Olbrzymią zaletą kartonów klapowych jest to, że można je w bardzo łatwy i szybki sposób złożyć i rozłożyć. Kiedy nie musimy ich używać, można je łatwo przechować, bo złożone nie zajmują dużo miejsca. Są więc idealną alternatywą dla osób, które nie mają zbyt dużo miejsca na przechowywanie, zwłaszcza rzeczy, które nie są codziennie używane.

Kartony klapowe sprawdzą się doskonale podczas różnego rodzaju przeprowadzek. Tym bardziej że jednego kartonu można użyć przecież kilka razy. Tak więc jeśli nie przewozimy wszystkich swoich rzeczy jednym transportem z łatwością możemy użyć jednego boksu kilka razy. Kartony klapowe będą także idealne wtedy, kiedy musimy przechować stare zabawki dziecka, czy nie potrzebne ubrania lub akcesoria domowe. Często w takich pudełkach przechowywane są kurki zimowe, by w lecie i na wiosnę nie zajmowały miejsca w szafach.

Dodatkowym atutem jest także to, że w kartonach tego typu można używać różnego rodzaju przegródek czy owijaków, dzięki czemu zawartość boksa można łatwo posegregować, jeśli wymaga tego sytuacja.

Kartony klapowe w 100% nadają się do recyklingu, ponieważ są wykonywane z surowców odnawialnych. Można je znaleźć w niezliczonej wręcz ilości rozmiarów, dlatego każdy na pewno znajdzie coś dla siebie i z łatwością dobierze rozmiar zgodny ze swoimi potrzebami.