Kolejne podwyżki cen papieru i tektury na horyzoncie

24/02/2022
Kolejne podwyżki cen papieru na horyzoncie

Producenci papieru i tektury zapowiadają kolejne podwyżki cen papieru i tektury.

Hiszpański producent papieru, firma Navigator Company ogłosiła, że ponownie podniesie ceny na niepowlekany papier bezdrzewny w Europie o 8-15%. Nowe ceny  będą obowiązywać dla wszystkich dostaw począwszy od 1 marca br. Odzwierciedlając zmienność obecnych warunków rynkowych, Navigator będzie na bieżąco weryfikował sytuację, a cenniki będą miały ważność maksymalnie dwóch miesięcy.

Ponadto, Navigator poinformował, że nie będzie w stanie utrzymać zwyczajowego czterotygodniowego wyprzedzenia dla zmian w cennikach. Decyzja ta została podjęta ze względu na bezprecedensowe czasy, w których rynek doświadcza ciągłym wzrostem kosztów wszystkich istotnych czynników produkcji, jak również logistyki, kilkoma zakłóceniami, które ograniczają podaż i nierównym portfelem zamówień w branży. Navigator uważa, że ten wyjątkowy środek jest niezbędny, aby wesprzeć długoterminową zrównoważonego rozwoju modelu biznesowego i całego łańcucha dostaw.

Od 1 marca br. wyższe będą o 10%  będą ceny wszystkich papierów specjalnych (thermoscript, jetscript, giroform, supercote, barricote) produkowanych przez Mitsubishi HiTec Paper. Powodem jest ciągły wzrost kosztów gazu, surowców chemicznych i usług logistycznych. W tym samym czasie wzrosną też ceny na karton z recyklingu i powlekany liner oferowany przez Mayr-Melnhof .

Również austriacki producent papieru Laakirchen Papier AG ogłosił wzrost cen na papiery publikacyjne o 100 euro za tonę od 1 kwietnia 2022 roku. Nowe ceny będą miały zastosowanie do wszystkich nowych transakcji, jak również do dodatkowych dostaw.

Podwyżki cen na produkty z papieru i tektury do zastosowań graficznych ogłosiła firma Sappi Europe. Sappi Europe podniesie ceny na swoje produkty z papieru i tektury do zastosowań graficznych (powlekany i niepowlekany papier wysokogatunkowy, papier powlekany mechanicznie i tektura) o około 8%, ze skutkiem dla dostaw od 1 kwietnia. Jest to dodatek do podwyżek cen wprowadzonych w I kwartale 2022 r., w tym dopłat za energię, które zostaną doliczone do cen standardowych również od 1 kwietnia.

Aktualna sytuacja na rynku spowodowana jest niezmiennie niestabilnością na rynku surowców i energii, wciąż znacznym popytem na przetwory papiernicze, ale również lokalnymi przestojami w produkcji, takimi jak trwający strajk pracowników w 7 fińskich fabrykach celulozy i papieru firmy UPM, który został przedłużony do 2 kwietnia br.