Maszyny do cyfrowego druku etykiet i opakowań w strefie Canon na targach drupa 2024

24/04/2024
Maszyny do cyfrowego druku etykiet i opakowań w strefie Canon na targach drupa 2024

Prezentacja na targach drupa (Messe Düsseldorf, 28 maja - 7 czerwca 2024 r., hala 8a, stoisko B41-1 do B41-8) nowych systemów Canon do druku cyfrowego potwierdza zaangażowanie firmy w działania zmierzające do zajęcia pozycji zaufanego partnera na rynku etykiet i opakowań. Zaprezentowanie nowych rozwiązań do produkcji etykiet, tektury falistej i kartonów w strefie Canon potwierdza znaczenie etykiet i opakowań jako strategicznych obszarów wzrostu.

Etykiety

Firma Canon zaprezentuje na targach drupa nowe cyfrowe urządzenie do druku etykiet LabelStream LS2000 – będzie to pierwszy publiczny pokaz, nie licząc obecności na targach w Jokohamie, w Japonii. Oparte na innowacyjnych technologiach firmy Canon i przeznaczone do drukowania etykiet na skalę przemysłową, urządzenie LabelStream LS2000 to pierwszy atramentowy system do druku etykiet wykorzystujący atramenty na bazie wody. Urządzenie, dostępne w regionie EMEA od 2025 r. drukuje w CMYK i kolorze białym na podłożach samoprzylepnych, przy użyciu nowego zestawu atramentów, które stworzono z zachowaniem norm bezpieczeństwa obowiązujących dla produktów spożywczych. Goście odwiedzający stoisko Canon będą mogli przyjrzeć się produkcji etykiet na papierze i folii, drukowanych na żywo na LabelStream LS2000. Po zadrukowaniu, materiały będą gotowe do lakierowania i wycinania na urządzeniu konwertującym firmy Grafisk Maskinfabrik. Na stoisku dostępne będą także próbki druku pochodzącego z maszyny floeksograficznej Edale FL3. Edale jest częścią grupy Canon.

Tektura falista

Jako dowód swojego zaangażowania w ekspansję na rynek druku na tekturze falistej, firma Canon przedstawi swoją koncepcję cyfrowego rozwiązania skierowanego na ten segment. Urządzenie jest przeznaczone dla producentów opakowań i zostało zaprojektowane tak, aby osiągać jakość druku zbliżoną do offsetu przy szerokości druku 1,7 m i produktywności do 8 000 m²/h, przy jednoczesnym zachowaniu efektywności kosztowej. Na stoisku będzie można zobaczyć model 3D, próbki wydruków oraz animacje ukazujące aspekty techniczne całego systemu.

Goście targów zainteresowani drukiem cyfrowym na tekturze falistej będą mogli zobaczyć na żywo proces wytwarzania opakowań promocyjnych drukowanych na wielkoformatowych urządzeniach Canon Arizona i Colorado. Zarówno dla producentów opakowań, jak i dostawców usług druku, rozwiązania te umożliwiają spersonalizowaną produkcję opakowań w krótszych seriach i na żądanie. Nowe urządzenie Arizona 2380XTF z technologią FLXflow (szczegółowe informacje na temat tego produktu można znaleźć w osobnym komunikacie prasowym z dnia 25 marca 2024 r.) umożliwia drukowanie różnorodnych opakowań na szerokiej gamie nośników, w tym na tekturze falistej. Możliwość wykorzystania koloru białego, lakieru i druku warstwowego do wysokości 4 mm za pomocą PRISMAelevate XL zapewnia pełną swobodę w projektowaniu wysokiej jakości produktów oraz tworzenia produktów dostosowanych do potrzeb osób niedowidzących.

maszyna do druku na tekturze

Na targach zaprezentowany zostanie system UVgel Print Factory, składający się z urządzenia typu roll-to-roll Colorado serii M, podajnika Fotoba Jumbo Roll JRL 170 i nawijarki JRR 170. Pokazany zostanie proces łączenia wydruków z tekturą, tworząc wysokiej jakości opakowanie drukowane cyfrowo, co może stanowić alternatywę dla tradycyjnego laminowania litograficznego. Proces replikacji litograficznego laminowania z wykorzystaniem cyfrowo drukowanego materiału podkładowego pozwala na realizację niskich nakładów o wysokiej jakości, które można personalizować i oferować w różnych wersjach.  Wytrzymałość wydruków UVgel oznacza, że dodatkowa laminacja na powierzchni nie zawsze jest konieczna. Dzięki technologii FLXfinish+ możliwe jest uzyskanie wykończenia matowego lub błyszczącego w jednym wydruku bez konieczności zmiany atramentu  lub podłoża. Dzięki temu klienci mogą liczyć na ekskluzywny wygląd bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Opakowania składane

Od momentu przejęcia firmy Edale w 2022 roku, Canon aktywnie umacnia swoją pozycję na rynku opakowań. Na targach drupa zostanie zaprezentowany proces produkcji składanych kartonów, przy wykorzystaniu wstępnie zadrukowane rolek, które będą ozdabiane na żywo na linii produkcyjnej Edale FL5-Single-Pass Carton Production Line. Karton będzie przetwarzany przez maszynę Edale FDC600, zaprojektowaną do cięcia, bigowania, brajlowania/wytłaczania i usuwania odpadów, która dostarczy gotowe próbki kartonów.

maszyna do produkcji kartonów

Na stoisku dostępne będą także próbki opakowań, wydrukowane cyfrowo na maszynach Canon, takich jak system tonerowy imagePRESS V1350 i arkuszowa, atramentowa  maszyna varioPRINT iX3200.

Canon chcąc zaznaczyć swoją obecność na rynku opakowań prezentuje swoje spojrzenie na kwestie związane z cyfrową produkcją składanych kartonów na skalę przemysłową. Oferowana przez firmę technologia kierowana jest do producentów, którzy w swoich działaniach chcą wykorzystać potencjał druku cyfrowego.

Jennifer Kolloczek, Senior Director, Marketing & Innovation, Production Print, Canon EMEA komentuje:
- Chociaż procesy druku flekso i offsetowego zostały zoptymalizowane dla masowej produkcji zleceń, wytwórcy stają przed wyzwaniem maksymalizacji wydajności zakładów produkcyjnych w obliczu realizacji częstszych  dodruków, druków w niskich nakładach, konieczności tworzenia różnych wersji produktów oraz zwiększonej liczba kodów SKU, a to wszystko w kontekście skróconych czasów realizacji.  

- Jesteśmy światowym liderem w produkcji wysokonakładowych urządzeń atramentowych, a nasze systemy do druku cyfrowego od dłuższego czasu działają równolegle z urządzeniami analogowymi w skomplikowanych środowiskach przemysłowych, obsługując różnorodne segmenty druku komercyjnego. Dzięki temu zyskaliśmy pogłębioną wiedzę na temat potrzeb użytkowników. Nasze niekwestionowane doświadczenie w dziedzinie druku atramentowego, umiejętność pracy z różnorodnymi podłożami oraz doświadczenie w projektowaniu linii produkcyjnych, wzbogacone o wiedzę zdobytą przy przejęciu firmy Edale pozwalają nam wspierać producentów etykiet, tektury falistej i opakowań. Chcemy pomagać im zyskiwać przewagę konkurencyjną dzięki zwiększeniu efektywności operacyjnej oraz poszerzeniu gamy oferowanych produktów.

- Współpracując z różnymi partnerami technologicznymi, wykorzystujemy kwalifikacje, które pozwalają nam projektować kompleksowe rozwiązania, reagować na hybrydowe modele pracy i na procesy związane z inteligentną automatyzacją. Nasze systemy wspierane przez ekspertów Canon, umożliwiły setkom firm na całym świecie odblokowanie dodatkowych mocy produkcyjnych i wykorzystanie nowych, dochodowych źródeł przychodów. Chcemy, aby podobne korzyści zyskiwali producenci etykiet i opakowań.