Metsä Board uruchamia nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe

10/09/2020
Metsä Board uruchamia nowoczesne Excellence Centre

Rosnąca konsumpcja i zapotrzebowanie na bardziej zrównoważone opakowania zwiększa zapotrzebowanie na nowe innowacje. W celu opracowywania dzisiejszych i przyszłych rozwiązań dla opakowań, firma Metsä Board rozpoczęła działalność w swoim nowym Excellence Centre, w pionierskim zakładzie biogospodarki w Äänekoski w Finlandii.

Centrum, dzięki najnowocześniejszym technologiom w zakresie prac badawczo-rozwojowych, projektowania opakowań oraz wydajności tektury i opakowań, ma na celu przyspieszenie innowacji odnośnie materiałów i opakowań oraz zapewnienie platformy do współpracy dla klientów i partnerów technologicznych na całym świecie.

- Z uwagi na to, że liczba opakowań stale wzrasta, potrzebne są nowe, zrównoważone rozwiązania, które zastąpią paliwa kopalne i zapewnią gospodarkę obiegową. Koncepcja Excellence Centre umożliwia tworzenie rozwiązań dla produkcji tektury i opakowań, które dotyczyć będą całego łańcucha, a nie tylko jego poszczególnych ogniw. Dzięki dostępnej obecnie wiedzy o materiałach, kompetencjom i narzędziom możemy zoptymalizować wydajność w całym cyklu życia opakowania - mówi Mika Joukio, Dyrektor Generalny Metsä Board.

metsa board centrum badawczo-rozwojowe
Excellence Centre, które zajmuje łącznie 1500 metrów kwadratowych, posiada zaplecze badawczo-rozwojowe, pracownię projektowania opakowań, centrum badania opinii klientów oraz nowoczesne laboratorium oferujące ponad 100 różnych metod pomiarowych i analitycznych. Centrum wyposażone jest również w wirtualny sklep i narzędzie projektowe wspomagane komputerowo (CAE), które pozwala na zaawansowaną symulację i analizę funkcjonalności opakowań.

Excellence Centre Metsä Board łączy kompetencje i głęboką wiedzę specjalistyczną Metsä Board w zakresie rozwiązań dla produktów z włókien z kompetencjami różnych ekspertów i partnerów, takich jak dostawcy surowców, dostawcy technologii, startupy, uniwersytety i firmy badawcze. Jeśli nie będzie możliwości odbywanie fizycznych spotkań, przygotowano również wirtualne warsztaty w celu umożliwienia współpracy mającej na celu wspólny rozwój i współtworzenie.

- Tektura z pierwotnych mas włóknistych, odnawialna i nadająca się do recyklingu, może być wykorzystywana na opakowania na wiele sposobów. Opakowania tekturowe mają wiele do zaoferowania, a wraz z naszymi partnerami i nowym Excellence Centre jesteśmy w stanie jeszcze bardziej wszechstronnie zbadać ich możliwości. Z entuzjazmem podchodzę do możliwości, jakie to centrum da nam dzisiaj i w przyszłość - mówi Dyrektor Generalny Metsä, Mika Joukio.

Unikalny na skalę światową ekosystem biogospodarki Äänekoski obejmuje fabrykę bioproduktów nowej generacji, zakład produkcji tektury, zakład produkcji sklejki, centrum ekspozycyjne Pro Nemus oraz pilotażową fabrykę włókien tekstylnych.