Metsä Tissue dołącza do sieci badawczej "Modellfabrik Papier in Düren"

13/06/2023
Metsä Tissue dołącza do sieci badawczej "Modellfabrik Papier in Düren"
Od 01 lipca 2023 r. Metsä Tissue, część Metsä Group, stanie się udziałowcem "Modellfabrik Papier in Düren" w Niemczech. Założone w 2020 r. stowarzyszenie Modellfabrik zajmujące się badaniami i rozwojem zrównoważonych technologii papierniczych. Prowadzi podstawowe badania w dziedzinie bezemisyjnej produkcji papieru. Głównym celem jest osiągnięcie 80% oszczędności energii w produkcji papieru i neutralności klimatycznej do 2045 r., a tym samym neutralnej pod względem emisji CO2 produkcji papieru. Ma to na celu aktywne przyczynienie się do osiągnięcia porozumienia klimatycznego z Paryża i zabezpieczenie Niemiec jako lokalizacji przemysłowej. Jako oficjalny udziałowiec, Metsä Tissue jest teraz częścią interdyscyplinarnej sieci badawczej przemysłu i środowiska akademickiego w Niemczech, a także w Finlandii, gdzie Metsä Tissue ma swoją siedzibę.
 
- Zrównoważony rozwój jest podstawowym filarem strategicznym Metsä Tissue i Metsä Group. Nasze zaangażowanie w "Modellfabrik Papier in Düren" jest aktywnym wkładem w społeczeństwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla i bardziej zrównoważoną przyszłość. Jako międzynarodowy producent bibułki higienicznej i papierów tłuszczoodpornych, możemy wnieść naszą wiedzę i współpracować z doświadczoną siecią badawczą i przemysłową w celu zbadania niskoenergetycznej, oszczędzającej zasoby produkcji papieru jutra - mówi Alexander Deutschle, dyrektor ds. badań i rozwoju Metsä Tissue.
 
Metsä Tissue odgrywa aktywną rolę w sieci badawczej. Od momentu założenia w 2020 r. "Modellfabrik" pracuje obecnie nad czterema projektami badawczymi finansowanymi z własnych środków.
 
- Jako udziałowiec "Modellfabrik Papier in Düren" mamy nie tylko możliwość aktywnego kształtowania wyzwań związanych z neutralną dla klimatu produkcją papieru poprzez nowoczesne badania. Wzmacniamy również obszar Düren, który nadal jest największą lokalizacją branży papierniczej w Niemczech. Poprzez sieć badawczą zabezpieczamy konkurencyjność Niemiec jako lokalizacji przemysłowej, a także lokalne miejsca pracy w perspektywie długoterminowej - mówi Michael Barth, wiceprezes ds. operacyjnych, Metsä Greaseproof Papers.
 
- Dla Metsä Tissue bycie częścią tej sieci badawczej jest ważnym krokiem. Pokazuje to, że jako firma bardzo poważnie traktujemy zmiany klimatyczne i jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności jako producenta papieru. Ważne jest dla nas proaktywne podejmowanie wyzwań związanych z produkcją papieru neutralnego dla klimatu - mówi Pascal Stephan, wiceprezes ds. produkcji w fabryce Metsä Tissue Kreuzau.
 
Do 2025 r. w Düren ma powstać nowy, nowoczesny budynek dla Modellfabrik Papier, który będzie spełniał misję badawczą, a także najnowsze standardy ekologiczne. W przyszłości będą tu opracowywane innowacyjne rozwiązania dla produkcji papieru, ale także dla innych branż o podobnych wyzwaniach.