Mondi przejmuje Olmuksan, wiodącego tureckiego producenta opakowań z tektury falistej

08/01/2021
Mondi przejmuje Olmuksan, wiodącego tureckiego producenta opakowań z tektury falistej

Firma Mondi zgodziła się nabyć 90,38% wyemitowanych akcji Olmuksan International Paper Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş od International Paper za łączną kwotę 66 mln euro. Wartość przedsiębiorstwa szacowana jest na około 88 mln euro.

Olmuksan jest wiodącym i uznanym graczem na rynku opakowań z tektury falistej w Turcji, notowanym na giełdzie w Stambule. Sieć pięciu fabryk zapewnia zróżnicowanej bazie klientów wysokiej jakości zrównoważone opakowania do żywności, napojów, rolnictwa i zastosowań przemysłowych. W okresie dwunastu miesięcy zakończonych 30 września 2020 r. spółka wyprodukowała 256 tys. ton opakowań z tektury falistej i osiągnęła przychody w wysokości 1093 mln TRY (150 mln euro).

- Mondi od wielu lat z powodzeniem działa w Turcji i dobrze rozumie tamtejszy rynek i jego długoterminowe możliwości. Nasza obecność w Turcji obejmuje cztery zakłady produkjujące opakowania z tektury falistej oraz fabrykę papieru do produkcji tektury falistej z recyklingu, a także trzy zakłady wytwarzające opakowania elastyczne. Wykorzystując naszą wiedzę i doświadczenie na tym rynku, a także nasz globalny portfel tektur pierwotnych i poddanych recyklingowi, spodziewamy się znacznych usprawnień operacyjnych i wzrostu integracji papieru. Jesteśmy podekscytowani tą wyjątkową okazją do znacznego wzmocnienia naszej pozycji na szybko rozwijającym się tureckim rynku tektury falistej i poszerzenia naszej oferty dla obecnych i nowych klientów w regionie - powiedział Andrew King, dyrektor generalny Mondi Group.

Transakcja podlega zatwierdzeniu konkurencji i innym warunkom zamknięcia i ma się zakończyć w pierwszej połowie 2021 r. Po zakończeniu transakcji Mondi ogłosi obowiązkowe wezwanie na nabycie pozostałych 9,62% akcji Spółki znajdujących się w obrocie od akcjonariuszy mniejszościowych.