Mondi Świecie rozwija współpracę ze studentami

29/08/2023
Mondi Świecie rozwija współpracę ze studentami

Minęło ponad pół roku odkąd troje studentów z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu rozpoczęło współpracę z Mondi Świecie S.A. w ramach I edycji programu ambasadorskiego Go4Ambassador. Podczas 6-miesięcznego stażu młodzi ludzie mieli niepowtarzalną okazję do zdobycia cennego doświadczenia w wiodącej na świecie firmie z branży opakowań i papieru, zmierzenia się z ciekawymi wyzwaniami, poszerzenia horyzontów oraz lepszego przygotowania do przyszłej pracy zawodowej. Współpraca okazała się tak owocna, że spółka Mondi przedłużyła ją do czerwca 2024 roku, a jednocześnie rozpoczęła rekrutację kolejnej osoby do programu Go4Ambassador – na Politechnice Bydgoskiej.

Firma Mondi od ponad 12 lat oferuje studentom różnorodne możliwości rozwoju zawodowego, w tym staże, praktyki i wsparcie przy pisaniu prac dyplomowych. Wraz z początkiem 2023 roku spółka Mondi Świecie poszła o krok dalej i stworzyła program ambasadorski pod nazwą Go4Ambassador, skierowany do osób studiujących na wybranych polskich uczelniach technicznych. Aplikację mogli składać studenci studiów inżynierskich od II. do ostatniego roku, z kierunków takich jak: mechanika i budowa maszyn, mechatronika, automatyka i robotyka, technologia chemiczna czy papiernictwo i poligrafia. Na 6-miesięczny staż w Mondi Świecie, który rozpoczął się w styczniu br., zakwalifikowali się:

  • Damian Łukaszewski, student Technologii chemicznej na Politechnice Gdańskiej,
  • Maksymilian Kryger, student Papiernictwa i poligrafii na Politechnice Łódzkiej oraz
  • Marta Sikorska, studentka Technologii drewna na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

– W Mondi wierzymy, że aby firma naprawdę dobrze funkcjonowała, potrzebuje zarówno wiedzy oraz zaangażowania doświadczonych ekspertów, jak i świeżego spojrzenia oraz entuzjazmu młodych ludzi. Wielu studentów stawia u nas swoje pierwsze kroki na ścieżce kariery zawodowej, a część stażystów i praktykantów decyduje się zostać z nami na dłużej. To dla nas powód do dumy i radości, dlatego postanowiliśmy stworzyć studentom jeszcze więcej możliwości rozwoju, uruchamiając program Go4Ambassador. Po pół roku współpracy, mogę śmiało powiedzieć, że była to wspaniała przygoda zarówno dla nas, jak i dla naszych Ambasadorów. Wspólnie zrealizowaliśmy wiele ciekawych projektów i chcemy to kontynuować – mówi Alicja Kamińska, koordynator programu Go4Ambassador w Mondi Świecie.

Program Go4Ambassador oferuje studentom szereg atrakcyjnych korzyści. Oprócz 6-miesiecznego stażu, uczestnicy mieli możliwość ukończenia szkolenia z zakresu niezbędnych w pracy umiejętności. Otrzymali też służbowe telefony komórkowe. Ponadto, przez minione pół roku każdy Ambasador otrzymywał miesięczne stypendium oraz środki finansowe na pokrycie kosztów karty miejskiej.

W tym czasie Ambasadorzy dzielili się swoimi doświadczeniami z przygody z Mondi z innymi studentami, zarówno online – na platformach komunikacyjnych uczelni, jak i podczas wydarzeń uniwersyteckich. W tym celu stworzyli też dedykowany profil na Instagramie #Go4Ambassadors. Przeprowadzili również ankietę wśród studentów swoich uczelni, aby sprawdzić, czy znają oni firmę Mondi Świecie i wiedzą, jakie programy oraz możliwości oferuje, a także aby zdobyć informacje z pierwszej ręki, co w obecnych czasach jest dla studentów najważniejsze podczas planowania ścieżki zawodowej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też takie inicjatywy jak #PorozmawiajmyoMondiprzykawie czy plenerowe spotkania ze studentami. Jednym z nich było spotkanie zrealizowane przy współpracy z Biurem Karier Politechniki Gdańskiej. 1 czerwca na studentów gdańskiej uczelni czekali przedstawiciele Mondi. Opowiadali o firmie, proponowali różne możliwości współpracy, odpowiadali na pytania i wątpliwości dotyczące kształtowania drogi zawodowej, a wszystko to odbywało się w towarzystwie profesjonalnego baristy, który przygotowywał pyszną kawę dla uczestników wydarzenia.

– We współpracy z Mondi Świecie szczególnie cenię sobie profesjonalizm i zaangażowanie pracowników firmy, a także możliwość podejmowania różnorodnych wyzwań i rozwoju na wielu płaszczyznach. Dzięki programowi ambasadorskiemu mogłem też bardziej zaangażować się w życie uczelni i zdobyć nowe umiejętności, wykonując codziennie zadania oraz uczestnicząc w szkoleniach. Zyskałem również wgląd w struktury organizacyjne i sposób zarządzania globalną firmą. To niezwykle cenne doświadczenia na przyszłość – podkreśla Damian Łukaszewski.

Pierwsza edycja programu Go4Ambassador okazała się tak dużym sukcesem, że firma zdecydowała się na przedłużenie współpracy z wybranymi Ambasadorami na kolejny rok akademicki.

–  Udział w programie ambasadorskim Mondi Świecie od początku postrzegałam jako dużą szansę na rozwój i poszerzenie horyzontów. Oprócz zdobycia doświadczenia zawodowego już w trakcie studiów, zbudowałam kontakty, które mogą być bardzo pomocne w przyszłości. Stawianie pierwszych kroków na ścieżce kariery w tak przyjaznym i pomocnym gronie to ogromna przyjemność i wyróżnienie, dlatego bardzo cieszę się z możliwości kontynuacji współpracy z Mondi przez kolejny rok – komentuje Marta Sikorska.

– Mondi zdecydowanie stawia na rozwój zawodowy młodych ludzi. W ramach programu Go4Ambassador mogłem poznać różne nowoczesne narzędzia i zrealizować szkolenia, które z pewnością pomogą mi w przyszłej pracy na stanowisku technologa. Chcę dalej rozwijać się w strukturach tej firmy i widzę tu bardzo obiecujące perspektywy na przyszłość – dodaje Maksymilian Kryger.

Damian i Marta podjęli się dodatkowo pracy wakacyjnej w Mondi, w ramach której mogą uczestniczyć w projektach realizowanych przez różne zespoły, tak jak ma to miejsce w przypadku pełnoetatowych pracowników.

Pora na Bydgoszcz

To jednak nie koniec dobrych wiadomości. W ramach kontynuacji I edycji programu Go4Ambassador, firma Mondi Świecie uruchomiła także rekrutację kolejnego potencjalnego Ambasadora, która obejmuje studentów Politechniki Bydgoskiej.

– Bydgoszcz jest nam szczególnie bliska, nie tylko ze względu na położenie w pobliżu Świecia, ale także dlatego, że to właśnie z Bydgoszczy i okolic pochodzi wielu naszych pracowników, a także stażystów i praktykantów. Gorąco zachęcam więc do aplikowania do naszego programu ambasadorskiego studentów i studentki z Politechniki Bydgoskiej i rozpoczęcia swojej przygody z Mondi. Ja sam usłyszałem o Mondi po raz pierwszy, gdy byłem studentem wydziału technologii drewna na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Przez trzy lata byłem stypendystą firmy, co ułatwiło mi start zawodowy po ukończeniu studiów. Dzięki międzynarodowemu środowisku Mondi mamy możliwość współpracy z kolegami z innych zakładów w Europie i poza nią. Jedną z cech wspólnych wszystkich lokalizacji Mondi są wspaniali ludzie – otwarci, chętni do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem oraz wspierający się wzajemnie. Pod okiem takich osób warto stawiać swoje pierwsze kroki na ścieżce rozwoju zawodowego – mówi Krzysztof Joachimiak, dyrektor produkcji i członek zarządu w Mondi Świecie.

Więcej informacji o programie Go4Ambassador można znaleźć tutaj: www.mondijobs.pl/pl/go4ambassador/

Go4Ambassador

Kategoria: