Mondi zbywa Personal Care Component

21/02/2022
Mondi zbywa Personal Care Component
Firma Mondi plc zawarła umowę sprzedaży jednostki biznesowej Personal Care Component ("PCC") na rzecz Nitto Denko Corporation ("Nitto") za kwotę 615 mln euro, która stanowi również przybliżone wynagrodzenie gotówkowe należne Mondi po sfinalizowaniu transakcji.
 
Strategiczne ukierunkowanie Mondi na rozwój w branży opakowań oraz ograniczone pokrywanie się działalności PCC z pozostałą działalnością Grupy doprowadziło Mondi do wniosku, że kolejny etap rozwoju PCC będzie lepiej realizowany poza Grupą.
 
PCC, wchodząca w skład jednostki biznesowej Engineered Materials, wytwarza szereg komponentów do produktów higieny osobistej i domowej, niezbędnych w codziennym życiu, takich jak pieluchy, środki higieny intymnej, produkty dla dorosłych oraz chusteczki. W roku finansowym zakończonym 31 grudnia 2020 r. PCC wygenerowała EBITDA na poziomie 42 mln euro.
 
Nitto to wiodący światowy producent materiałów funkcjonalnych dla elektroniki, mobilności i zastosowań w życiu człowieka, realizujący strategię "Global Niche Top", z siedzibą w Japonii i notowany na giełdzie w Tokio. Nabycie PCC przez Nitto jest zgodne ze średniookresowym planem zarządzania "Nitto Beyond 2023", którego celem jest rozwój w dziedzinie życia ludzkiego.
 
Po planowanym zakończeniu przejęcia, pozostała część jednostki Engineered Materials, a mianowicie Functional Papers and Films, zostanie połączona z jednostką biznesową Flexible Packaging. Wzmocni to integrację w całym łańcuchu wartości papieru siarczanowego i będzie sprzyjać innowacjom w celu dalszego rozwoju papierów funkcjonalnych o niezbędnych barierach, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na zrównoważone opakowania.
 
- Cieszymy się, że zgodziliśmy się na sprzedaż PCC firmie Nitto, wiedząc, że będą oni wspaniałymi właścicielami tego biznesu. Upraszczając nasze portfolio, transakcja ta pozwoli nam skupić się na naszej podstawowej działalności w zakresie opakowań i papieru oraz zwiększy naszą zdolność do realizacji strategicznego priorytetu, jakim jest rozwój w dziedzinie opakowań ekologicznych. Nadal cieszymy się z możliwości dalszego służenia naszym klientom dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, które są zrównoważone z założenia - powiedział Dyrektor Generalny Grupy Mondi, Andrew King.
 
Transakcja podlega zatwierdzeniu przez organy ochrony konkurencji oraz innym zwyczajowym warunkom zamknięcia, a jej zakończenie spodziewane jest w drugiej połowie 2022 roku. Środki uzyskane z transakcji zostaną wykorzystane na ogólne cele korporacyjne zgodnie z polityką alokacji kapitału Grupy.