Najlepsze opakowania kartonowe roku 2022

19/09/2022
Najlepsze opakowania kartonowe roku 2022

Podczas uroczystej gali dorocznego kongresu European Carton Makers Association (ECMA), która odbyła się 15 września w Krakowie, poznaliśmy zwycięzców 26. edycji konkursu European Carton Excellence Awards 2022, którego oganizatorem jest Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Tektury i Pudełek Składanych Pro Carton. Tytułem najlepszego opakowania kartonowego roku 2022 (Carton of the Year) zostało uhonorowane opakowanie na pomidorki koktajlowe General/Snack Tomatoes, autorstwa Rutgers Printing & Packaging Solutions wykonany z tektury Stora Enso.

European Carton Excellence Award honoruje efektowne koncepcje opakowań, które już odniosły sukces na rynku i jest jedną z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie projektowania opakowań w Europie. W przypadku tej nagrody nie chodzi tylko o estetykę - jury musi przekonać się również do funkcjonalności i zdolności do uczestnictwa w gospodarce cyrkularnej.

Wykonane w całości z bezpiecznej dla żywności tektury z odnawialnych włókien pierwotnych, produkowanej przez Stora Enso, składane pudełko zachowuje idealną równowagę pomiędzy maksymalną widocznością produktu a jego sztywnością. Gładka, biała powierzchnia i niebielone wnętrze sprawiają, że jest ono całkowicie przyjazne dla środowiska, a ponadto można je łatwo zamknąć na "klik" nawet po wielokrotnym użyciu, co daje konsumentom pewność, że jest ono zamknięte. Dzięki swojemu kształtowi, na jednej palecie można umieścić więcej pudełek niż w przypadku tradycyjnych plastikowych konstrukcji, co pozwala obniżyć koszty, zwiększyć wydajność transportu i zmniejszyć emisję. Co ważne, dzięki zastosowaniu kartonu dla miliona pudełek można zredukować zużycie około 67 ton plastiku. Po użyciu pudełka mogą być całkowicie spłaszczone i zutylizowane w strumieniu recyklingu kartonów.
opakowanie na pomidorki koktajlowe General/Snack Tomatoes

Jurorzy - w tym konsultant ds. brandingu i designu Satkar Gidda, wiodąca projektantka opakowań Susanne Lippitsch oraz globalny dyrektor ds. opakowań w firmie Unilever Sanjeev Das - chętnie chwalili prostotę projektu, który można otworzyć jedną ręką. Docenili również prezentację opakowania - zauważając, że świetnie wygląda na stole, na półce i w lodówce - a także projekt przepływu powietrza z dziurkami w stylu pomidorków cherry. Wszystkie te elementy - w połączeniu z faktem, że jest to konstrukcja jednoczęściowa - sprawiły, że został wybrany Kartonem Roku.

Oprócz najbardziej prestiżowego tytułu Opakowania Kartnowego Roku wyłoniono również zwycięzców w następujących kategoriach:

Zrównoważony rozwój

Elastyczne rozwiązanie Van Genechten Packaging dla pakietu szamponów i odżywek Herbal Essences, stworzone przy użyciu kartonu z Metsä Board, zdobyło główną nagrodę w kategorii "Zrównoważony rozwój. Na pierwszy rzut oka opakowanie wygląda prosto, ale jest bardzo dobrze przemyślane i doskonale trzyma i prezentuje produkt. Można je wziąć do ręki jako jeden produkt, a nawet potrząsnąć nim bez wypadania produktów. Oprócz tego, że świetnie sprawdza się jako zrównoważone opakowanie, rękaw tworzy również nową platformę komunikacji z konsumentem i znacznie poprawia wygląd półki. Pozwala również na sprzedaż krzyżową różnych produktów i okazuje się być skutecznym akceleratorem sprzedaży. Wycięcie okienkowe na przedniej ściance pozwala konsumentowi zobaczyć zapach lub smak produktu znajdującego się w środku. Wycięcia z tyłu umożliwiają łatwe odczytanie listy składników; ważne w przypadku nietolerancji lub alergii.
opakowanie do szamponu

Innowacja

"Minimalistyczny, a jednocześnie premium"podsumowuje zwycięski projekt opakowania od firmy WestRock dla Sanpellegrino® Aranciata Rossa firmy Nestlé w kategorii Innowacja. Przetwórca i producent kartonów, firma WestRock, stworzyła nośnik Cluster-Pak z maskownicą kodów kreskowych u góry i blokadą puszek u dołu, co pozwala na czystą 360-stopniową widoczność produktu, przy jednoczesnymużyciu jak najmniejszej lości materiału. Ponieważ Sanpellegrino jest eksportowane globalnie na rynki, gdzie kody kreskowe muszą być zakryte w punkcie sprzedaży, wymagało to zastosowania zagiętego panelu u góry, aby uniknąć skanowania pojedynczych sztuk przy zakupie wielopaku. Dzięki zastosowaniu mechanicznego zamknięcia, nie zawiera on również kleju i jest łatwy do recyklingu.
opakowanie kartonowe na puszki

Opakowanie z włókien pierwotnych

Firma Faller Packaging otrzymała nagrodę w kategorii General Packaging - Virgin Fibre za nośnik PleioFlow RF Device wykonany z kartonu firmy Holmen Iggesund. Funkcjonalność tego nośnika jest jego najważniejszym atrybutem, zaprojektowanym w celu utrzymani złożonego urządzenia medycznego - ze wszystkimi jego przewodami, rurkami i instrumentami - w stabilnej pozycji, zagwarantowania jego bezpieczeństwa i ochrony bariery mikrobiologicznej. Niezadrukowana karta pozwala na wizualną kontrolę woreczków SterinClin pod kątem pozostałości cząsteczek w samych woreczkach, jak również w pęknięciach i wszelkich innych uszkodzeniach, które mogą wystąpić. Chirurgom łatwo jest również otworzyć i wyjąć produkt z opakowania w sterylnym otoczeniu sali operacyjnej.
opakowanie na wyroby medyczne

Opakowanie z włókien z recyklingu

Listwa zasilająca Fanton Relife firmy Lucaprint zwyciężyła w kategorii General Packaging - Recycled Fibre za nową ekologiczną linię multigniazdek "Made in Italy", stworzoną z certyfikowanego kartonu RDM Group pochodzącego z recyklingu. Opakowanie, które zastępuje klasyczne plastikowe opakowanie kartonem z recyklingu, jest wyposażone w system zabezpieczający przed manipulacją, a obudowa jest zoptymalizowana pod kątem procesu przemysłowego. Całkowicie monomateriałowa koncepcja pudełka nie posiada podszewki ani powłoki, podkreślając tym samym zrównoważony charakter zawartości. Ogólnie rzecz biorąc, opakowanie chroni produkt i sprawia, że jest on widoczny dla konsumenta, co zapewnia doskonałą prezentację na półce i budowanie marki.
opakowanie na listwę zasilającą

Opakowanie na żywność i napoje z włókien pierwotnych

Projekt Autajon Durero Packaging dla butelek Match Tonic został ukoronowany zwycięzcą kategorii Food & Drink Packaging - Virgin Fibre dzięki innowacyjnemu projektowi opakowania e-commerce, specjalnie zaprojektowanego, aby pomieścić cztery jednostki kwadratowych szklanych butelek firmy pochodzących z recyklingu. W opakowaniu zastosowano tekturę Stora Enso. Dopasowany do estetyki butelki - kwadratowej z zaokrąglonymi rogami w kształcie koszyka - projekt wielopakowego opakowania posiada składane uchwyty, dzięki czemu jest łatwy do przenoszenia i zajmuje mało miejsca podczas transportu. Wielowarstwowe opakowania mogą być również układane na paletach bez konieczności stosowania dodatkowych arkuszy ochronnych. Struktura jest przyjazna dla użytkownika i ergonomiczna, a grafika jest prosta i czysta, co daje efekt wizualny.
opakowanie na butelki

Opakowanie na żywność i napoje z włókien z recyklingu

Opakowanie na ziemniaki firmy MM Packaging - zwycięzca nagrody Food & Drink Packaging - Recycled Fibre - to według sędziów "fantastyczne dzieło, które można bardzo łatwo otworzyć i zamknąć, z wygodną ergonomią przenoszenia." Karton jest produkowany przez MM Board & Paper i jest całkowicie wolny od plastiku, pudełko posiada wygodny uchwyt do przenoszenia i solidne dno crash lock. Przezroczysta celulozowa folia okienna - dopuszczona do kontaktu z żywnością, ulegająca biodegradacji i posiadająca certyfikat OK compost HOME - oznacza, że świeżość ziemniaków może być sprawdzona przez konsumentów przed zakupem, podczas gdy gładka, łatwa do zadrukowania powierzchnia zapewnia dużo miejsca na grafikę, rozwiązania recepturowe i duże kody kreskowe. Kształt opakowania jest interesujący dla środowiska detalicznego, zapewniając doskonałe możliwości wyróżnienia się na półce i komunikacji marki.
opakowanie na ziemniaki

Nagroda publiczności

Ten kalendarz adwentowy firmy DUCAJU wyprodukowany z tektury BillerudKorsnäs dzięki swojemu szczególnemu kształtowi i wykonaniu jest sam w sobie dziełem sztuki. Gorąca folia tworzy piękne refleksy i sprawia, że kula mieni się, czyniąc ją bardzo atrakcyjną. Każdy dzień grudnia ma swoją własną niespodziankę, zilustrowaną świetlistym światem Giselle Balosso-Bardin. Kalendarz posiada wstążkę, która pozwala na powieszenie go jako dekoracji świątecznej, podczas gdy napełnianie kalendarza czekoladą, jak i doświadczenie otwierania przez konsumenta, są równie gładkimi procesami. Małe przegródki można otwierać i zamykać bez szkody dla opakowania.
kalendarz adwentowy

Winfried Muehling, dyrektor generalny Pro Carton skomentował:

 -Byliśmy naprawdę podekscytowani i dumni z jakości zgłoszeń do European Carton Excellence Awards w tym roku. Projekty stają się coraz bardziej wyrafinowane i zróżnicowane, z większym naciskiem na obsługę konsumenta i wykorzystanie materiału. Z biegiem lat wartość środowiskowa kartonów i tektury stała się bardziej znacząca. Zgłoszenia z 2022 roku wyraźnie dokumentują przewagę, jaką karton i pudełka składane zajmują na drodze do cyrkularności. Prawdziwe symbole zmian. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom European Carton Excellence Awards i dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili się do konkursu. Nie możemy się doczekać, aby usłyszeć jeszcze więcej o ich sukcesach w nadchodzącym roku i zapraszamy wszystkie firmy do ponownego zgłoszenia w przyszłym roku.
pro carton zwycięzcy

Źródło: Pro Carton