Niska podaż papieru uderza w branżę drukarską

03/02/2022
Niska podaż papieru uderza w branżę drukarską
Obecne problemy z dostępnością papieru do druku coraz bardziej dotykają branżę drukarską, stanowiąc zagrożenie dostaw produktów poligraficznych na wszystkie rynki gospodarcze i uniemożliwiając powrót do normalnego funkcjonowania branży. Poniżej prezentujemy stanowisko w tej kwestii europejskiego stowarzyszenia Intergraf zrzeszającego firmy z sektora druku.
  
Podczas gdy w ciągu ostatnich dwóch lat produkcja poligraficzna wyraźnie podupadła, to teraz popyt powrócił niemal do poziomu sprzed pandemii. W 2020 roku klienci zostali zmuszeni do ograniczenia reklamy drukowanej, a wielu z nich przestawiło się na elektroniczne środki komunikacji. W połowie 2021 r. rynek ten powrócił do druku, ale klienci muszą teraz stawić czoła rosnącym cenom i niepewności co do dostaw surowców.
 
Trwający strajk w niektórych skandynawskich papierniach pogarsza sytuację, szczególnie w przypadku takich gatunków papieru jak LWC (powlekany o niskiej gramaturze) i MWC (powlekany o średniej gramaturze). Szacuje się, że w niektórych krajach blisko 50% tego papieru przeznaczonego do druku heatsetowego pochodzi od jednego dostawcy. Zapasy przedsiębiorstw poligraficznych nie wystarczą do zakończenia strajku i drukarnie będą zmuszone poinformować swoich klientów o niemożności realizacji zamówień. Oznacza to, że wydawcy będą zmuszeni do rezygnacji z druku z powodu braku papieru. Niedobór papieru dotyczy wszystkich rodzajów produktów drukowanych, ale jest szczególnie szkodliwy dla materiałów drukowanych pod presją czasu, takich jak publikacje gazet, czasopism, książek i reklam.
 
Intergraf otrzymał od firm zrzeszonych informacje, że nie można uzyskać 40% papieru potrzebnego od połowy lutego. Niemożność drukowania spowoduje duże straty finansowe nie tylko dla drukarni, ale także dla klienta końcowego. Pociągnie to za sobą przewidywalne braki wielu drukowanych towarów konsumpcyjnych oraz niektórych produktów, w tym żywności i środków medycznych, które nie będą mogły być wprowadzone na rynek z powodu braku opakowań.

Europejski przemysł poligraficzny wspiera swoimi produktami wszystkie rodzaje działalności gospodarczej, czy to w zakresie informacji, wiadomości, rozrywki, edukacji, reklamy czy opakowań. Druk odgrywa ogromną rolę w życiu codziennym - do tego stopnia, że często się go nie zauważa. Nasz sektor dostarcza opakowania na towary w supermarkecie, książki, gazety i czasopisma, które czytamy, a także pudełka, w które pakowana jest zamawiana cyfrowo żywność, odzież, gadżety i wiele innych produktów. Produkty te są wytwarzane przez 112 000 przedsiębiorstw poligraficznych w całej Europie, które zatrudniają 640 000 osób i generują obroty w wysokości 82 mld EUR (UE-27 + Wielka Brytania, Szwajcaria i Norwegia).

Intergraf apeluje

 
- Druk jest istotną i ważną częścią naszego codziennego życia. Wielu obywateli polega na informacjach drukowanych. Nasz przemysł i nasze produkty nie tylko stanowią duży sektor, ale także w taki czy inny sposób wspierają obywateli, kulturę i wszystkie inne gałęzie gospodarki. To wsparcie jest zagrożone przez obecne napięcia w łańcuchu dostaw - powiedziała Beatrice Klose, Sekretarz Generalny Intergraf.
 
Intergraf  wzywa władze europejskie, jak również krajowe, do poważnego potraktowania obecnej sytuacji i zapewnienia wystarczających dostaw surowca (włókien pierwotnych i pochodzących z recyklingu), aby umożliwić ciągłą produkcję podstawowych towarów, takich jak opakowania, gazety, czasopisma, książki i inne produkty poligraficzne, które służą obywatelom Europy w ich codziennym życiu. 

Intergraf wzywa również branżę papierniczą do zapewnienia podejścia opartego na współpracy i przejrzystej dyskusji na temat obecnego i przyszłego rozwoju podaży papieru graficznego w Europie.

Głosy z branży drukarskiej

 
- Mamy prawdziwe wąskie gardła w naszych dostawach papieru. Widzimy, że ten niedobór będzie się zwiększał w nadchodzących miesiącach - większa drukarnia arkuszowa.
 
- Sytuacja dotycząca dostaw papieru jest krytyczna do tego stopnia, że niektórzy klienci drukarni są zmuszeni do przejścia na technologię cyfrową - duża drukarnia heatsetowa. 
 
- Mamy presję finansową zarówno ze strony klientów, jak i teraz również ze strony naszych dostawców. Obawiam się, że obecna sytuacja popycha naszych klientów jeszcze bardziej w kierunku rynku cyfrowego i w dłuższej perspektywie zarówno my, jak i nasi dostawcy ucierpimy bardziej. To nie jest zdrowy rozwój sytuacji - drukarz.
 
- Tracimy lojalnych nabywców druku, użytkowników katalogów, z powodu kosztów produkcji i braku papieru. Istnieje duże ryzyko, że ci nabywcy druków nie wrócą. To zagraża naszej branży i poniesiemy nieodwracalne szkody - wielkoformatowa drukarnia offsetowa.
 
Intergraf jest europejską federacją na rzecz druku i komunikacji cyfrowej z siedzibą w Brukseli. Reprezentuje 20 krajowych federacji drukarskich z 19 krajów w Europie.