Nowa maszyna KBA Rapida w drukarni Karton-Pak Cieszyn

11/09/2018
Nowa maszyna KBA Rapida w drukarni Karton-Pak Cieszyn

W sierpniu br. w drukarni Karton-Pak Cieszyn została oficjalnie oddana do użytku nowa, pełnoformatowa arkuszowa maszyna offsetowa Rapida 105PRO-6+L ALV3. Zastąpiła ona inne rozwiązanie marki Koenig & Bauer, z którą ten zakład poligraficzny związany jest od wielu lat. Nowa inwestycja, zrealizowana częściowo ze środków unijnych, znacząco rozszerzyła możliwości drukarni w zakresie produkcji opakowań kartonowych z tektury litej i kaszerowanej, także uszlachetnionych i wysokoprzetworzonych.

- Maszyny Koenig & Bauer od lat stanowią podstawę naszego parku sprzętowego w części związanej z drukiem offsetowym – mów Zbigniew Pieczonka, prezes zarządu firmy Karton-Pak Cieszyn. – Pierwszym wyprodukowanym w zakładach w Radebeul rozwiązaniem był model Planeta, który z czasem zastąpiliśmy używaną maszyną Rapida 104, wyposażoną w sześć zespołów drukujących i wieżę lakierującą. Służyła nam ona przez ponad dekadę, a obecnie w jej miejsce pojawiła się nowa inwestycja. Jest to również pełnoformatowa, hybrydowa Rapida 105PRO nowej generacji, oferująca – poza drukiem konwencjonalnym i UV oraz lakierowaniem – także foliowanie na zimno w trybie inline. To dla nas olbrzymi skok technologiczny i znaczący wzrost wydajności oraz nowe możliwości w zakresie drukowania opakowań kartonowych w technice offsetowej.

Uruchomiona oficjalnie w sierpniu br. maszyna Rapida 105PRO-6+L ALV3 wyposażona jest w sześć zespołów drukujących i wieżę lakierującą. Podniesiona o 450 mm, została wyposażona w pakiet CX umożliwiający zadrukowywanie podłoży o maksymalnej grubości 1,2 mm. Oferuje wysoki poziom automatyki, co – jak podkreśla Zbigniew Pieczonka – znacząco wpływa na wydajność produkcji, ułatwia obsługę i daje większe poczucie bezpieczeństwa:
- W porównaniu z wcześniej użytkowaną maszyną, nowa Rapida 105PRO oznacza dla nas kilkukrotny wzrost jeżeli chodzi o średnią wydajność druku offsetowego. Sama tylko prędkość w niej uzyskiwana jest 3-4 razy większa. Również proces narządzania odbywa się o wiele szybciej, co ma niebagatelne znaczenie przy naszej strukturze produkcji, uwzględniającej wiele nisko- i średnionakładowych prac w czasie jednej zmiany.

Szybkie przezbrojenie jest zapewniane przez system w pełni automatycznej zmiany form drukowych FAPC, zaś na wysoki stopień automatyzacji i sprawność pracy maszyny wpływają również inne zastosowane w niej rozwiązania: wysokowydajna elektrostatyka, CleanTronic Multi – system mycia obciągów gumowych, cylindrów dociskowych i wałków farbowych dla farb UV oraz konwencjonalnych, energooszczędne systemy suszenia VariDry Blue IR/TL/UV oraz systemy suszenia pośredniego UV.

Na szczególną uwagę, zdaniem prezesa drukarni Karton-Pak Cieszyn, zasługuje technika kontrolno-pomiarowa, jaką oferuje maszyna Rapida PRO:
- To kolejny element znacząco odróżniający nową inwestycję od dotychczas użytkowanej przez nas maszyny. Zastosowane tu rozwiązania dają nam duże poczucie bezpieczeństwa i umożliwiają wydajną, sprawną kontrolę realizowanej produkcji – mówi.

Składają się na nie: ekran wielkoformatowy ErgoTronic, a także systemy ErgoTronic ColorDrive do pomiaru i regulacji nafarbienia inline (z funkcją pomiaru spektralnego) oraz ErgoTronic ACR do automatycznej regulacji pasowania. Jedną z kluczowych funkcji maszyny – w kontekście produkcji, w jakiej specjalizuje się Karton-Pak Cieszyn – jest moduł do foliowania na zimno Vinfoil Optima SF100 GF.

- To dla nas prawdziwa rewolucja jeżeli chodzi o możliwości produkcyjne – mówi Zbigniew Pieczonka. – Rozwiązanie to pozwoli nam wprowadzić do oferty zupełnie nowego rodzaju produkty, uwzględniające nanoszenie folii. Mam na myśli chociażby opakowania z efektami metalicznymi czy aplikowanie hologramów na etapie lakierowania. Nowością dla nas jest też możliwość drukowania z zastosowaniem podłoży niewsiąkliwych. Klienci pytali o tego typu prace już do dłuższego czasu, obecnie będziemy mogli spełnić ich oczekiwania w tym zakresie.

Pomimo krótkiego okresu użytkowania, maszyna ma już za sobą liczne zlecenia, także z wykorzystaniem wspomnianego modułu do foliowania.

- Stale współpracujemy z ok. 500 klientami, oprócz których incydentalnie obsługujemy kolejne 3000 firm. Większość z nich to zleceniodawcy z Polski, ale warto podkreślić, że ok. 30% naszej produkcji jest eksportowane do innych krajów Unii Europejskiej. Dla wielu z nich wykonujemy zlecenia kompleksowe, uwzględniające przygotowanie, zadrukowywanie i finalną obróbkę opakowań z tektury litej i kaszerowanej. Obecnie – dzięki nowej maszynie Koenig & Bauer – możemy je realizować o wiele szybciej i z jeszcze wyższą jakością.

Maszyna Rapida 105PRO-6+L ALV3 została częściowo zakupiona przez Karton-Pak Cieszyn dzięki pomocy środków unijnych, w ramach projektu „Innowacyjna technologia produkcji opakowań z zabezpieczeniami w świetle UV”.

- Cieszymy się, że to właśnie rozwiązanie Koenig & Bauer spełniło wszystkie parametry przetargu, jaki w związku z tym został rozpisany. Maszyna – po sprawnym montażu, wdrożeniu i niezbędnym szkoleniu personelu – pracuje „pełną parą”. Obecnie realizujemy w niej większość naszej produkcji jeżeli chodzi o opakowania wykonywane w technice offsetowej. Tu kilka słów podziękowania należy się firmie KBA CEE, która zarówno na etapie przedsprzedażowym, jak i po wdrożeniu maszyny, zapewnia nam profesjonalną obsługę na wysokim poziomie – mówi Zbigniew Pieczonka.

Karton-Pak Cieszyn działa na rynku produkcji opakowaniowej od 30 lat. Początkowo firma zajmowała się wyrobem pudeł kartonowych w nadrukiem fleksograficznym, by z czasem wprowadzić do oferty opakowania zadrukowywane w technice offsetowej. Obecnie specjalizuje się w produkcji wielokolorowych, wysoko przetworzonych i uszlachetnionych opakowań kartonowych (zarówno litych jak i kaszerowanych), pudeł klapowych i fasonowych oraz materiałów typu POS (stendów, ekspozytorów). Obsługuje klientów z różnych branż, m.in. spożywczej, kosmetycznej, chemicznej i obuwniczej. Większość z nich to odbiorcy końcowi, część zleceniodawców stanowią agencje reklamowe i pośrednicy.

-Z wieloma klientami łączą nas długoletnie relacje – mów Zbigniew Pieczonka. – Tym bardziej cieszymy się, że dzięki nowej inwestycji będziemy w stanie obsłużyć ich sprawniej, szybciej i lepiej.

Jan Korenc – prezes KBA CEE dodaje:
- Karton-Pak Cieszyn to kolejna polska drukarnia, w której starszą, wysłużoną maszynę naszej firmy zastąpiło nowe, zaawansowane i w pełni zautomatyzowane rozwiązanie Koenig & Bauer. Tu dodatkowo mamy do czynienia z wdrożeniem, uwzględniającym dedykowany moduł do foliowania na zimno, który w jeszcze większym stopniu zwiększa możliwości technologiczne maszyny, a co za tym idzie – potencjał drukarni. Produkcja wysokoprzetworzonych opakowań oznacza dla firmy Karton-Pak Cieszyn wejście na nowe rynki zbytu, a co za tym idzie – szansę na dalszy rozwój i kolejne sukcesy rynkowe. Ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, by nowa maszyna sprawowała się bezawaryjnie, z satysfakcją dla firmy Karton-Pak Cieszyn i jej klientów.