W styczniu 2016 roku Smurfit Kappa podpisała kontrakt z PMP na przebudowę maszyny papierniczej PM1 w papierni w Barbosie (Kolumbia). W lipcu br. maszyna papiernicza PM1 została z sukcesem uruchomiona, a firma PMP (Producent Maszyn Papierniczych) została strategicznym partnerem wspierającym dynamiczny rozwój Smurfit Kappa.
Cele projektu skupiały się na oszczędności energii, zwiększeniu efektywności maszyny papierniczej PM1, polepszeniu właściwości papieru, a także na zwiększeniu całkowitej rocznej wydajności maszyny o 31%. Głównym założeniem było wdrożenie niezwykle nowoczesnej partii pras z trzema strefami docisku konstrukcji PMP – Intelli Tri-Nip® wyposażonej w prasę szerokiego docisku Intelli-Nip®. Technologia prasy z rozszerzoną strefą docisku pełniła kluczową rolę w osiągnięciu finalnego sukcesu, przynosząc ultra wysoką suchość (z 43,5% przed przebudową, aż do 52% po przebudowie). Warto wspomnieć, że 1% więcej suchości po prasie, skutkuje osiągnięciem aż 4% redukcją pary w sekcji suszącej. Technologia prasy szerokiego docisku zapewnia znaczne polepszenie własności papieru (zwłaszcza jego pulchności i wytrzymałości na przepuklenie), ponadto w znacznym stopniu poprawi się efektywność PM1.
Zakres dostaw PMP obejmował: prasę z trzema strefami docisku Intelli Tri-Nip® wraz z prasą szerokiego docisku Intelli-Nip® (docisk projektowy na poziomie 1400 kN/m, moduł prasy szerokiego docisku typu 1300). Kompaktowy projekt nowej sekcji pras Intelli Tri-Nip® zapewnia redukcję wolnych przebiegów wstęgi oraz znacznie polepsza efektywność MP1. Prasa szerokiego docisku Intelli-Nip® została już doceniona przez papiernie na całym świecie (wspominając jedynie ostatnie projekty PMP, które realizowane były między innymi w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Chinach, Rosji, a także w Polsce), dzięki imponującym osiągom, opartym o opatentowane rozwiązania, osiąganemu topowemu poziomowi suchości (do 53%), a także dzięki łatwości obsługi oraz znacznej redukcji konsumpcji pary.
W przypadku projektu dla Smufit Kappa Kolumbia, w zakres dostawy wchodził także wał Intelli-DCR® (wał o kompensowanej bombiastości), systemy pomocnicze MP takie jak: układ sterowania, napędy mechaniczne, rozwłókniacz, a także płyty fundamentowe oraz części zamienne. Komponenty strukturalne maszyny zostały zaprojektowane do prędkości 1000 m/min. PMP było także odpowiedzialne za serwisy w papierni, włączając w to nadzór montażu i rozruchu MP1.
Projekt ten jest przykładem na to, że wiedza technologiczna PMP w połączeniu z zaawansowanymi technologicznie urządzeniami może stać się kluczowym czynnikiem osiągnięcia wspólnego sukcesu. Jest również kolejnym krokiem naprzód w rozwoju współpracy partnerskiej pomiędzy PMP i Smurfit Kappa.