Nowe opakowania prezentowe Muoto® na bazie włókien

14/06/2023
Nowe opakowania prezentowe Muoto® na bazie włókien

Metsä Group współpracuje z Fiskars Group nad nowym opakowaniem prezentowym z surowców włóknistych. Nożyczki Fiskars ReNew – wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu – umieszczono w innowacyjnym opakowaniu wewnętrznym Muoto 3D i zewnętrznym pudełku z tektury litej Metsä Board.

Czyste, bezpieczne, zrównoważone, łatwe w użyciu i nadające się do recyklingu. Takie właśnie założenia przyjęto przy projektowaniu pozbawionych plastiku opakowań Muoto 3D, które są wytwarzane z pochodzących z północnych lasów włókien i stanowią odpowiedź na wyzwanie przyszłości.

- Tworzywa sztuczne są wszechobecne i będą nadal odgrywały pewną rolę w przyszłości, ale w przypadku wielu zastosowań możemy zastąpić plastik odnawialnym i nadającym się do recyklingu bioproduktem – powiedziała Tarja Heikkilä, Product Manager w Metsä Spring, wchodzącej w skład Metsä Group spółce, która prowadzi działalność innowacyjną.

Wiele kształtów Muoto 

Odnawialne i pozyskiwane w sposób zrównoważony fińskie drewno jest głównym surowcem do produkcji opakowań Muoto 3D. Opakowania są wytwarzane ze świeżej masy celulozowej w Äänekoski – wspólnym zakładzie demonstracyjnym Metsä Group i Valmet.

- Wykonane z włókien opakowania Muoto 3D można kształtować na wiele sposobów: swoją ostateczną postać osiągają dzięki użyciu nowej technologii 3D, która umożliwia uzyskiwanie zaokrąglonych, skomplikowanych kształtów znanych z branży tworzyw sztucznych. Nadaje się ona również do tworzenia lekkich, ale sztywnych opakowań o świetnych właściwościach ochronnych – powiedziała Heikkilä.

W rezultacie otrzymujemy czyste i bezpieczne rozwiązanie opakowaniowe, wykonane z włókien – Muoto 3D – o różnych rozmiarach i kształtach, dostosowane do określonego zastosowania i oferujące zrównoważoną alternatywę dla innych opakowań.

W stronę zrównoważonej przyszłości 

Heikkilä stwierdziła, że opakowania Muoto są obecnie w fazie demonstracyjnej, co oznacza, że są testowane na rynku. Jednym z przykładów jest właśnie współpraca z Fiskars Group, producentem zrównoważonych narzędzi ogrodniczych i domowych.

- Fiskars Group uważa, że innowacyjne wzornictwo musi być zrównoważone. Uwzględniamy cały łańcuch kreacji i realizacji – od pomysłu, przez źródła zaopatrzenia, produkcję i rozwój biznesu. Rzucamy wyzwanie kulturze wyrzucania śmieci, we wszystkich jej formach. Będąca obecnie w fazie demonstracyjnej technologia produkcji i surowiec Muoto sprawiają, że produkt ten jest świetnym przykładem interesujących nowych inicjatyw, rozwijanych wspólnie z partnerami zainteresowanymi zrównoważonym rozwojem – powiedział Marko Halttunen, dyrektor ds. projektowania opakowań w firmie Fiskars.

Współpraca na rzecz lepszych opakowań

Opakowanie prezentowe, zaprojektowane wspólnie przez Metsä Spring, Metsä Board i Fiskars Group, powstało w Centrum Doskonałości Metsä Board. Składa się z wewnętrznego opakowania z surowców włóknistych Muoto 3D, które jest idealnie dopasowane do doskonale znanego kształtu klasycznych nożyczek oraz zewnętrznego pudełka z tektury Metsä Board, które umożliwia wykonanie druku o wysokiej jakości.

- Centrum Doskonałości w Äänekoski organizuje warsztaty, podczas których możemy wspólnie z klientami analizować, opracowywać i testować przyszłościowe rozwiązania opakowaniowe, które wykorzystują odnawialne włókna pierwotne – powiedział Iiro Numminen, Metsä Board Packaging Designer.

Podczas wspólnych warsztatów uczestnicy w pełni wykorzystują kompetencje ekspertów, badają potrzeby klientów i wspólnie tworzą innowacyjne rozwiązania, które wspierają gospodarkę obiegową i zaspokajają wszystkie potrzeby związane z cyklem życia opakowania.

- Nasze warsztaty wykorzystują najnowocześniejsze urządzenia. Mogliśmy wykonać realistyczne prototypy opakowań, idealnie pasujące do naszych niezwykle popularnych nożyczek. Współpraca i wymiana pomysłów między ekspertami z różnych dziedzin była naprawdę owocna – powiedział Marko Halttunen z firmy Fiskars.

Fot. Metsä Board