Nowe otwarcie fabryki Stora Enso w Oulu

20/05/2021
Nowe otwarcie fabryki Stora Enso w Oulu
Stora Enso oficjalnie zainaugurowała produkcję wysokiej jakości kraftlinera w swojej fabryce w fińskim Oulu. Jest to nowe otwarcie fabryki, w której wcześniej produkowane były papiery powlekane.
 
Projekt konwersji o wartości 350 mln euro przebiegał zgodnie z planem, począwszy od decyzji inwestycyjnej podjętej w maju 2019 r. aż do rozpoczęcia dostaw komercyjnych w pierwszym kwartale 2021 r. Obecna faza rozruchu przebiega zgodnie z planem, a opinie klientów są pozytywne. Szacuje się, że nowa maszyna osiągnie zaprojektowaną roczną zdolność produkcyjną na poziomie 450 000 ton do końca czerwca 2021 roku.
 
- Stora Enso posiada długą i dumną historię zdolności do transformacji, wprowadzania innowacji i otwarcia na przyszłość. Dzisiejsza inauguracja jest okazją do świętowania pomyślnie zakończonego projektu. Opakowania już dziś stanowią ponad 40% naszej całkowitej sprzedaży. Dodatkowe moce produkcyjne kraftlinera w Oulu pozwalają nam na dalsze wzmocnienie oferty Stora Enso na globalnych rynkach o znacznych możliwościach rozwoju - mówi Annica Bresky, prezes i dyrektor generalny Stora Enso.
 
Produkt, AvantForte firmy Stora Enso, posiada trzy warstwy włókien, co czyni go najmocniejszym kraftlinerem w portfolio Stora Enso. Zastosowania opakowaniowe obejmują świeżą, tłustą lub wilgotną żywność, a także wysokiej klasy opakowania dla e-commerce. Z nowego produktu Oulu skorzystają klienci z wymagającymi zastosowaniami końcowymi opakowań, które wymagają wytrzymałości, czystości i mocnych cech wizualnych. Zapotrzebowanie rynku na ten produkt jest duże, ponieważ prognozuje się, że globalny popyt na tekturę opakowaniową będzie rósł o 2% rocznie.
 
- To bardzo satysfakcjonujące, że możemy zwiększyć zdolności produkcyjne w segmencie premium na rozwijającym się rynku tektury. Pandemia wyraźnie odegrała rolę w zmianie przyzwyczajeń konsumentów, takich jak zakupy online i zdrowe odżywianie - są to obszary, w których odnawialne materiały opakowaniowe odgrywają ważną rolę. Teraz, dzięki AvantForte, naszemu wysokiej jakości kraftlinerowi z Oulu, możemy zaoferować naszym klientom nowy, wysokiej klasy produkt - mówi Hannu Kasurinen, wiceprezes wykonawczy działu materiałów opakowaniowych.
 
Inwestycja obejmowała przebudowę maszyny papierniczej nr 7 w światowej klasy linię produkcyjną do produkcji kraftlinera na bazie włókien pierwotnych, a także modyfikację celulozowni i suszarni do produkcji niebielonej masy celulozowej. Dodatkowo, Stora Enso zainwestowała 40 milionów euro w celu poprawy wydajności środowiskowej fabryki.