Nowe rozwiązania do produkcji opakowań z tektury falistej i litej

20/09/2022
Nowe rozwiązania do produkcji opakowań z tektury falistej i litej
Introzap Sp. z o.o. – wyłączny przedstawiciel firmy Kolbus GmbH & Co. KG w Polsce – po debiucie w roli partnera poprzedniej edycji konferencji „Tektura falista – najnowsze technologie” dołączyła w tym roku do grona jej współorganizatorów. Spotkanie zostało zorganizowane przez wydawnictwo Polski Drukarz w dniach 8-9 września br. w hotelu Klimczok w Szczyrku, a wzięło w nim udział ponad 170 osób. Anna Moryson-Stolarczyk – prezes zarządu Introzap i Adam Kokoszka – przedstawiciel handlowy w tej firmie, znaleźli się wśród prelegentów konferencji. Zaprezentowali oni ofertę firm Introzap i Kolbus, skierowaną do segmentu opakowań (ze szczególnym uwzględnieniem tych wykonanych na bazie tektury falistej), w tym wprowadzoną niedawno na rynek sztancę rotacyjną z drukiem fleksograficznym – RD115S. Z ofertą przedsiębiorstwa można było się zapoznać również odwiedzając jego stoisko w ramach mini wystawy towarzyszącej konferencji
 
- Na spotkaniach dotyczących tektury falistej, organizowanych przez wydawnictwo Polski Drukarz, jesteśmy obecni od wielu lat – mówi Anna Moryson-Stolarczyk, prezes zarządu firmy Introzap. – Jednak po raz pierwszy zdecydowaliśmy się wziąć w niej udział także w roli partnerów i prelegentów. Wszystko z uwagi na zmiany w portfolio naszego strategicznego partnera – firmy Kolbus, który wprowadza na rynek kolejne rozwiązania dla segmentu opakowań.
 
Anna Moryson-Stolarczyk rozpoczęła prezentację od przedstawienia obecnej sytuacji i portfolio produktowego firmy Kolbus. Ten niemiecki producent istnieje od ponad 250 lat, przez cały ten okres będąc przedsiębiorstwem rodzinnym. Od dziesięcioleci – jak podkreślała Anna Moryson-Stolarczyk – jest znany jako światowy lider w obszarze wysokiej klasy maszyn oraz kompletnych linii produkcyjnych do oprawy prostej i złożonej, stosowanych przede wszystkim w drukarniach dziełowych. 
 
- Od pewnego czasu jednak jego portfolio ewoluuje w stronę opakowań – mówiła.– Mając ogromne doświadczenia w procesach obróbki tektury litej Kolbus rozpoczął budowę maszyn serii BOXline dedykowanych produkcji opakowań luksusowych typu premium.  Od 2018 roku fabryka oferuje również maszyny do obróbki tektury falistej, którym poświęcimy w tym wystąpieniu większość uwagi. Grono ich odbiorców jest bardzo szerokie i uwzględnia opakowania stosowane np. w e-handlu czy rożnych aplikacjach przemysłowych.

Anna Moryson-Stolarczyk, Introzap
Z myślą o produkcji opakowań z tektury falistej, realizowanych w małych i średnich nakładach, Kolbus posiada w ofercie rozwiązania firmy AutoBox, przejętej przez niemiecką fabrykę kilka lat temu. Są wśród nich: składarko-sklejarka MultiNova MN 400, kompaktowe urządzenie do produkcji pudełek – Boxer BX 200 oraz AutoBox AB 310 – rozwiązanie typu „all-in-one”, skierowane do firm realizujących coraz większe nakłady, będące idealnym – jak podkreślała Anna Moryson-Stolarczyk – dla rynku e-commerce.

- Automatyczne przezbrajanie, beznarzędziowa zmiana formatów, dotykowy panel sterowania, moduły nanoszące klej,  możliwość produkcji ponad 50 różnych rodzajów opakowań (zwiększona do ponad 100 rodzajów FEFCO przy dodatkowym module MC300), prędkość wynosząca do 1200 sztuk na godzinę, obsługa tektur 3-, 5- a nawet 7-warstwowej, drukowanie w technikach fleksograficznej bądź cyfrowej – to najważniejsze atuty tej elastycznej, wysokowydajnej maszyny – mówiła.

 
Jednym z najnowszych rozwiązań firmy Kolbus, dedykowanych przetwarzaniu tektury falistej jest sztanca rotacyjna RD115S, uwzględniająca drukowanie w technice fleksograficznej. Jest ona – jak podkreślał Adam Kokoszka, będący drugim prelegentem z ramienia firmy Introzap – odpowiedzią niemieckiego producenta na oczekiwania współczesnego rynku. Z tego względu, poza bazową funkcją – sztancowania z prędkością do 12 tys. ark./h – uwzględnia ona do 8 zespołów drukujących w technice fleksograficznej, jak też inne, opcjonalne moduły (m.in. wydłużenia samonakładaka czy układania zadrukowanych i wykrojonych arkuszy w stosy).
 
- Jest to atrakcyjne urządzenie dla drukarń i przetwórców opakowań tekturowych, specjalizujących się w produkcji wysokonakładowej – mówił Adam Kokoszka. – Zastosowane tu rozwiązania to efekt współpracy firm Kolbus i Hycorr – naszego partnera technologicznego i wieloletnich doświadczeń obu producentów w obszarze opakowań. Modułowa konstrukcja, podciśnieniowy transport arkuszy, serwonapędy, odsysanie pyłu – to kluczowe jego zalety. Co ciekawe, druk w technice fleksograficznej może tu mieć miejsce zarówno od dołu jak i od góry, zaś rakiel komorowy, wykonany z włókna węglowego, optymalizuje proces zasilania farby, a w efekcie – redukuje straty przy zmianie kolorów i poprawia jakość druku.
 
W ramach opcjonalnego wyposażenia użytkownik ma do dyspozycji także pneumatyczny system mocowania (pozwalający na automatyczne pasowanie formy drukowej), suszarkę IR czy kamerę kontrolującą znaki pasowania. Urządzenie jest sterowane za pomocą przyjaznego dla operatora, intuicyjnego w obsłudze systemu Copilot, który – jak podkreślał Adam Kokoszka – minimalizuje czas oraz nakłady pracy związane z przezbrajaniem i czyszczeniem.
 
- Dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji, którzy wysłuchali naszej prezentacji, spotkali się z nami na stoisku i w kuluarach. Poza prezentacją naszej oferty, takie wydarzenia to znakomita okazja do podtrzymania dotychczasowych jak i nawiązania nowych relacji biznesowych. Z pewnością będzie ono procentować w przyszłości – podsumowuje Anna Moryson-Stolarczyk.

fot.: Świat Druku / Kolbus