Nowe technologie w Arctic Paper Kostrzyn S.A. współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

26/09/2019
Nowe technologie w Arctic Paper Kostrzyn S.A.

Spółka zależna Grupy Arctic Paper – Arctic Paper Kostrzyn, podpisała umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) o dofinansowanie projektu pn. ”Opracowanie i wdrożenie technologii produkcji wysokogatunkowych papierów graficznych o zwiększonej nieprzezroczystości i sztywności zginania przy zmniejszonym udziale włókien drewna przy pomocy polimerowego crosslinker’a” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Całkowita wartość projektu netto wynosi ponad 40 mln PLN, przy czym maksymalna wartość dofinansowania to ok. 16,4 mln PLN.

Nowa technologia produkcji wysokogatunkowych papierów graficznych o zwiększonej nieprzezroczystości i sztywności zginania pozwoli na wytwarzanie papierów przy mniejszym zużyciu włókien drewna. Papiery tego typu będą mogły znaleźć zastosowanie w poligrafii, reklamie bezpośredniej, galanterii papierniczej oraz opakowaniach.

- Rozpoczęcie nowego innowacyjnego projektu, przy wsparciu finansowym NCBiR, to kolejny ważny krok w kierunku zwiększania elastyczności produkcji w naszych papierniach i przygotowania firmy do zmieniających się potrzeb rynku. Opracowanie i wdrożenie nowej technologii produkcji pozwoli nam na rozszerzenie gamy oferowanych produktów o papiery graficzne o niskich gramaturach, papier kopertowy i papier na torebki – mówi Michał Jarczyński, Prezes Zarządu Arctic Paper S.A i dodaje: - Stale pracujemy nad obniżeniem kosztów, zwiększeniem wydajności i rozwojem portfolio produktów, aby poprawić osiągane marże.

Arctic Paper Kostrzyn, jest największym w Polsce producentem papieru offsetowego i drugim co do wielkości producentem papieru graficznego. Po niedawnym zakończeniu sfinansowanej przez EBOR inwestycji w maszynę papierniczą MP1, zakład zwiększył swoje roczne moce produkcyjne do 315 000 ton. Arctic Paper Kostrzyn jest największą z trzech papierni Grupy Arctic Paper.