Nowoczesna linia do produkcji bibułki w Vajda-Papír na Węgrzech

20/07/2022
Nowoczesna linia do produkcji bibułki w Vajda-Papír na Węgrzech
Firma Vajda-Papír uruchomiła w swoim zakładzie w Dunaföldvár na Węgrzech maszynę  AHEAD 2.2L do produkcji bibułki o podwójnej szerokości dostarczoną przez firmę Toscotec.

Jedna z największych i najszybszych maszyn papierniczych w Europie, zapewni samowystarczalność wiodącego węgierskiego producenta wyrobów z bibuły w zakresie papieru bazowego i znacznie zwiększy zdolności produkcyjne firmy.

Maszyna do bibułki zaprojektowana z myślą o najwyższej wydajności energetycznej 

Maszyna AHEAD 2.2L charakteryzuje się szerokością arkusza netto 5.600 mm, maksymalną prędkością roboczą 2.200 m/min i zdolnością produkcyjną ponad 80.000 ton/rok. Jest wyposażona w najnowocześniejszą technologię firmy Toscotec, w tym w pełni hydrauliczną TT Headbox-MLT, prasę o zmodernizowanej konstrukcji TT NextPress, stalowy cylinder suszącu trzeciej generacji TT SYD oraz system TT Hood zaprojektowany w celu maksymalnego odzysku energii. 

Attila Vajda, założyciel i dyrektor zarządzający firmy Vajda-Papír, opisał światowej klasy maszynę papierniczą jako kolejny kamień milowy w życiu firmy, zwiększający jej zdolności produkcyjne z 35 000 do 115 000 ton, co znacznie poprawia zdolność firmy do rozszerzania rynków zagranicznych. Powiedział, że decyzja o zakupie światowej klasy maszyny do produkcji papieru bazowego w ramach inwestycji rozbudowy papierni, która wkrótce nastąpi, została podjęta również w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania rynku krajowego i zagranicznego na wysoką jakość. Attila Vajda podkreślił, że roczna produkcja higienicznego papieru bazowego w firmie znacznie przekracza zapotrzebowanie krajowe, a samowystarczalność Węgier może być zapewniona przez zużycie papieru higienicznego nawet przy rosnących wymogach i wymaganiach sanitarnych. 

Najnowocześniejsza maszyna do produkcji papieru bazowego jest jedną z największych i najszybszych maszyn papierniczych na kontynencie, ważącą tysiące ton, dwukrotnie większą od pierwszej maszyny papierniczej w papierni Vajda-Papír's Dunaföldvár, która została uruchomiona w 2018 roku.

Kompletna dostawa pod klucz

Zakres dostawy pod klucz obejmował cały system przygotowania masy oraz opatentowany przez Toscotec system TT SAF® (Short Approach Flow) wyposażony w system podwójnego rozcieńczania w celu maksymalizacji oszczędności energii. Obejmował on elektryfikację i sterowanie, systemy usuwania pyłu i mgły, kotłownię, suwnice mostowe, stację sprężarek powietrza, systemy przenoszenia i owijania rolek oraz system wentylacji i klimatyzacji hali. 

Zakres "pod klucz" firmy Toscotec obejmował kompletny pakiet usług ze szczegółową inżynierią papierni, montażem, szkoleniem, uruchomieniem i pomocą w rozruchu. Instalacja tej linii do produkcji bibułki o podwójnej szerokości wymagała znacznego zespołu montażowego składającego się z ponad 190 techników w okresie około 200 dni. 

 
- Ta nowa linia Toscotec stanowi naszą sztandarową inwestycję w zakładzie Dunaföldvár. Mamy wizję ekspansji firmy Vajda-Papír w harmonii ze środowiskiem, dlatego wybraliśmy najbardziej energooszczędną technologię dostępną na rynku. W trakcie całego projektu cały zespół Toscotec wykazał się szeroką wiedzą i wielką pasją do produkcji bibułki. Udany rozruch maszyny PM2 stanowi kluczowe osiągnięcie i ważny krok naprzód dla zrównoważonego wzrostu firmy Vajda-Papír - powiedział Attila Vajda.

Marco Dalle Piagge, dyrektor handlowy firmy Toscotec, zauważył, że inwestycja Vajda-Papier wzmocniła również jej pozycję jako wiodącego globalnego dostawcy rozwiązań pod klucz dla przemysłu papierniczego. Powiedział również, że dzięki zamówieniu Vajda-Papier, Toscotec zwiększy swoją penetrację rynku w Europie Wschodniej i Środkowej.

Attila Vajda zaznaczył, że od 2018 roku Grupa produkuje część papieru bazowego potrzebnego do produkcji w zakładzie w Dunaföldvár, a teraz Grupa Vajda-Papír będzie w pełni samowystarczalna w zakresie dostaw papieru bazowego w swojej nowej papierni. Papiernia w Dunaföldvár, jedna z najnowocześniejszych na świecie papierni higienicznych, rozpoczęła produkcję w 2018 r. inwestycją o wartości 15 mld forintów węgierskich (HUF), a rozwój i rozbudowa trwają praktycznie od momentu jej otwarcia. Przypomniał, że w tym roku zdobyły one nagrodę Fabryki Roku 2021. Firma zainwestowała ponad 20 mld HUF w ciągu ostatnich 10 lat, aby zapewnić, że produkcja i działania są prowadzone przy użyciu najnowocześniejszych i przyjaznych dla środowiska technologii.

Podkreślił, że po 2020 roku, 2021 był kolejnym rekordowym rokiem dla Vajda-Papír, a tegoroczne perspektywy są również zachęcające. W 2020 roku całkowity obrót grupy osiągnął 52 mld HUF, co oznacza dziesięcioprocentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2019. A w ubiegłym roku obroty 22-letniej grupy Vajda-Papír, lidera rynku węgierskiego i producenta papierowych artykułów higienicznych, wzrosły o kolejne dziesięć procent, z 52 mld HUF do 57 mld HUF.

- Pomyślne zakończenie projektu pod klucz o takiej skali to rzeczywiście wielka satysfakcja. Współpraca z zespołem Vajda-Papír była przez cały czas doskonała i pozwoliła nam zarządzać każdą fazą w najlepszy możliwy sposób. Elastyczność firmy Toscotec jest kluczowa dla sukcesu każdego projektu, tym bardziej w przypadku projektów pod klucz - pdosumowuje Gabriele Barattini, kierownik projektu z firmy Toscotec.

Produkowane przez firmę pod marką Ooops! i pod marką własną papierowe produkty higieniczne - papier toaletowy, chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, serwetki papierowe - dostarczane są do Skandynawii, krajów bałtyckich, Europy Środkowej i Wschodniej oraz do ponad 30 krajów na całym świecie.