Rozpoczynamy nowy cykl artykułów dotyczących istotnych naszym zdaniem publikacji dla branży papierniczej, które powinny znaleźć się w biblioteczce osób zainteresowanych papiernictwem i poligrafią.
Na początek przedstawiamy wybrane publikacje Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej, czyli największej polskiej uczelni technicznej prowadzącej działalność naukowo-dydatyczną na 32 kierunków studiów.
Pierwsza prezentowana dziś książka to Wstęp do papiernictwa autorstwa Stefana Jakucewicza. Znajdziemy w niej m.in. definicje i klasyfikacje wyrobów papierowych, rys historyczny rozwoju papiernictwa, informacje dotyczące surowców do produkcji mas włóknistych, technologii mielenia mas celulozowych, przygotowania masy papierniczej, formowania, prasowania, suszenia, modyfikowania i uszlachetniania wstęgi papieru w maszynie papierniczej oraz uszlachetniania, wykańczania oraz przechowywania papieru. Publikacja ta w formie 196-stronicowego skryptu zawiera niezbędne informacje z zakresu chemii papierniczej i dedykowana jest głównie studentom z kierunków Papiernictwo i Poligrafia. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.wydawnictwopw.pl/index.php?s=karta&id=2897
Druga książka to publikacja Haliny Podsiadło i Justyny Justyny-Grygo pt. Zastosowanie nieorganicznych substancji krystalicznych w papiernictwie i poligrafii. Książka podzielona została na 4 części: Papier, Metale, Farby drukowane oraz Elementy maszyn. Autorki omawiają surowce stosowane jako wypełniacze do produkcji papieru, wykorzystanie metali w poligrafii, pigmenty, a także minerały (jak choćby grafit i diament) znajdujące zastosowanie przy konstrukcji maszyn i narzędzi. Moografia dedykowana jest zarówno studentom jak i praktykom z zakresu papiernictwa i poligrafii. Warto dodać, że publikacja jest pierwszym tomem z zaplanowanego cyklu Chemia w papiernictwie i poligrafii. Więcej informacji oraz formularz zakupu on-line znajduje się na stronie www.wydawnictwopw.pl/index.php?s=karta&id=2762
Inne publikacje i katalogi Oficyny Wydawniczej PW dostępne są w bibliotekach, czytelniach i księgarniach całego kraju. Można je zamawiać również w sprzedaży internetowej.